| AnaPisicutza a întrebat:

Bolile cu transmitere sexuala se pot lua in timpul actului sexual neprotejat sau doar atunci cand "isi da drumul"?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ejacularea spermei din finalul actului sexual in vagin sau in orice alta parte, nu are absolut nicio legatura cu posibilitatea de a te infecta cu o BTS. Transmiterea unei boli infectioase sexuale se poate face doar de la o pesoana infectata catre o persoana sanatoasa si nu doar prin intretinerea unui act sexual propriu zis. Transmiterea unui BTS se poate realiza in afara de sex neprotejat si prin simpla atingere, sarut, etc. Folosirea prezervativului va reduce semnificativ posibilitatea de a te infecta insa nu reprezinta un grad de siguranta absoluta impotriva transmiterii acestor BTS-uri. Sanatate!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

BTS sunt, in special, boli de piele. Deci, se pot transmite numai la contact. Deci...prezervativul sa traiasca.
Unele BTS se pot lua si cand folosesti toaleta.

| mihai69 a răspuns:

Se pot lua chiar și în afara unui act sexual (unele dintre ele), prin atingerea lenjeriei intime, a obiectelor personale etc. infectate. Unele boli nici măcar cu prezervativ nu ești 100% sigur că ești protejat de ele.

| Emilian65 a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala se iau, in cazul unui act sexual neprotejat, de-a lungul actului sexual.

| premierevideo a răspuns:

Toate se iau in timpul contactului neprotejat.