| Nicole29 a întrebat:

Bun, nu stiu cum sa incep. Am o relatie de 3 ani aproximativ.
Inceputul relatiei m-a inselat, l-am iertat ca il iubeam. Dar intre timp l-am mai prins conversand cu altele pe messenger. El zice ca l-am inhibat sexual si de aia cauta atentia in alta parte. Ideea e ca niciodata nu am zis nu sexului, cand am incercat sa initiez eu ceva imi zicea nu am facut dus, sau dimineata, sau acum vrei ti-am zis ca nu ma simt bine. Eu am o problema ma si ingrasasem vreo 10 kg si ma simteam neatragatoare dupa fazele astea m-am inhibat si mai rau. Ne-am casatorit intre timp.
Acum cateva luni a gasit pe una, in fine mai pe scurt am ajuns sa facem 3 some. Acum doar despre asta vb, eu sincer nu pot face asta, il iubesc si mi-e greu sa-l vad cu alta femeie. Am impresia ca eu nu ii sunt de ajuns, am slabit, am grija de mine, nu sunt eu cea mai sexi dar nici rau nu arat. Acum a gasit alta tipa, care are bani, care i-a si trimis bani lui in cont si imi cere sa il las sa se culce cu ea. Probabil inca continua sa vb cu ea. Nu stiu ce sa fac, sa fug mancand pamantul si sa divorțez? Omul asta ma iubeste? El asa zice, dar parca mi-e greu a crede...

34 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

In acceptiunea mea, un barbat care iubeste o femeie, nu are nevoie de alta, nu-si perverteste (pune in pericol) relatia cu ea, ca sa-si satisfaca anumite fantezii. Multi (probabil toti) avem acea fantezie de a o face cu doua femei, dar eu de exemplu, nu as face asta daca as fi implicat intr-o relatie serioasa si in nici un caz nu mi-as implica iubita in acel threesome...as face-o cu doua tipe la intamplare, daca se iveste oportunitatea. In momentul in care ajungi sa faci de-astea cu sotia/iubita, eu consider ca te aventurezi sa navighezi in ape tulburi, periculoase, si nu mai poti iesi niciodata de acolo, cel putin nu cu acea "corabie" (relatie).
Cand s-a ajuns la asa ceva, eu consider ca acea relatie nu mai are nimic frumos in ea si in nici un caz nu vad cum ar mai putea fi dragoste acolo.
Nici nu ma leg de faptul ca el te-a inselat si inca isi doreste sa si-o traga cu altele, pentru binele relatiei/casniciei voastre, desigur, pentru ca nici macar nu stiu daca e de ras sau e de plans.winking
Pe de alta parte, observ ca desi spui ca nu tii neaparat sa se intample, si tu ai o fantezie de a face sex cu doi barbati. Serios? Spui ca il iubesti, dar la o adica, ti-ar placea sa intre in tine si penisul altui barbat, nu? Hmm, genul asta de dragoste e un concept pe care mie mi-e imposibil sa-l inteleg.winking

| Nicole29 explică (pentru wildthing):

E doar o fantezie la mine, nu am zis ca as face. Asta era inainte sa ma casatoresc si sa il iubesc. Am o varsta, vreau o famile copil. Nu vreau fantezii, adica relatia sexuala doar cu partenerul ma satisface. Pe el mai nou vad ca nu il satisface de tot simte nevoia de 3 some si swing. Am facut-o cu inca o femeie, nu mi s-a parut wow. A fost pe principiul sa regreti ceva ce ai facut happy decat sa ramai cu intrebarea. Sincer nu mai stiu ce sa cred... Zice ca ma iubeste dar astea sunt doar vorbe, faptele lui dun ultima perioada imi dau de gandit. Plus ca am discutat toate fricile mele, ca nu imi place ce face, ca totul are o limita de bun simt, plus ca nu avem 20 de ani ca sa mai experimentam, ar trebui sa fie mai matur si sa se fi potolit vrajitul altor femei

| wildthing a răspuns (pentru Nicole29):

Pff, doar "faptele lui din ultima perioada" iti dau degandit? Parca spuneai ca te-a inselat inca de la inceputul relatiei...si se pare ca a tot facut-o in mod constant.
Nu pot sa cred cu cata lejeritate spui "ar trebui sa fie mai matur si sa se fi potolit vrajitul altor femei"(gen, "nu-i ok ce face, dar il tolerez pentru poate se potoleste"), cand in mod normal ar fi trebuit sa-i dai papucii de la primul semn de infidelitate. Tu nu doar ca nu i-ai dat papucii, ci chiar te-ai maritat cu el. E o vorba, "cum iti asterni, asa dormi". Stiai de la inceput cum e, si i-ai tolerat comportamentul. Acum la ce te astepti, sa se schimbe, sa fie altul decat e? Nu se va schimba, iar daca vei sta cu el, tot asa se va comporta pana cand va fi prea batran ca sa i se mai scoale stremeleagu'. Nu te iubeste, el sta cu tine pentru ca astfel are pasarica la dispozitie, are bucatareasa, are spalatoreasa, etc, care-i face practic toate poftele si stie ca-i tolereaza orice. Presupun ca ai vreo 34 de ani. Ti-e chiar atat de greu sa vezi lucrurile astea, doar pentru ca-l... iubesti?! Trezeste-te!

| Nicole29 explică (pentru wildthing):

Da am 34 jumate, mai mult ca sigur vina e la mine ca tot timpul am iertat
Si inchis ochii. Doar ca acum nu mai pot...deja e prea mult pentru mine.probabil da are siguranta in mine ca are tot ce trebuie cu mine. Si profita ca i am tolerat tot. I-am dat un deget si a luat toata mana. Prostia mea ca am crezut ca un om se poate schimba, sau ca ma iubeste.

| wildthing a răspuns (pentru Nicole29):

Ai crezut ca te iubeste? De ce, pentru ca asa a zis el. Ghideaza-te dupa faptele unui om, nu dupa ceea ce spune.
Si da, e vina ta ca ai fost credula si ultra toleranta, dar vina principala e la el, pentru ca are o femeie buna langa el, si in loc sa o iubeasca si sa o respecte, el isi bate joc de ea.

| Nicole29 explică (pentru wildthing):

Probabil din dorinta de a fi iubita si din cauza faptului că il iubesc i-am crezut vorbele. Si am Refuzat sa vad realitatea. Sunt si genul de om care iubeste si e serios si lasa de la el pana se distruge. Doar ca acum nu mai pot...a fost deja prea mult tot pentru mine, si ma uimeste cum motiveaza el ca face pentru noi. Ca nu realizează ca nu e ok ce face, ca distruge un om care i-a fost alaturi si care il iubeste. Poti fi asa nepasator? Cum poti sa dormi cu mine in pat cand gandul e la vrajit pe altele? Nu inteleg...

| ania a răspuns:

Asa cum spui te disrugi psihic.Acfost o mare greseala sa accepti sa fie in 3 si sa te mai si mariti cu un astfel de tip.Si mai ate tupeul sa zica ca o face pentru voi. Daca ar tine la tine ar munci pentru familie nu ar sta fara job, sa- l tina altii. Divorteaza repede si roaga - te lùibDumnezeu sa te ajute sa gaesti un sot care vrea o familie cu devotament reciproc, cu fidelitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te iubea nu avea ochi si dragan pentru alte femei, asta este clar!
Evident ca nu are chef de casnicia voastra, ci de distractie se de sexuit cat mai multe femei.
Aveti copii?
Daca nu aveti, atunci divorteaza si da-i drumul sa curvaraseasca cu cine vrea, fiindca asta nu este si nu va fi niciodata un barbat "de casa", care sa isi ia responsabilitatea unei famili, cu copilasi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te iubește în felul lui. Dar să fugi mâncând pământul e o idee bună.

| Nicole29 explică (pentru sadrian46):

Stiu cred ca avem o relatie toxica. Problema e ca el momentan nu are job si varianta asta i s-a parut ok cu primitul de bani de la alta? Doar ca mie nu mi se pare ok ce face, mai ales ca minte ca este singur. Motiveaza ca ceea ce face face pentru noi, pentru binele nostru, ca banii intra in casa. Eu sincer prefer sa muncesc pentru bani, indiferent dacă castig mult sau putin. Imi zice sa nu mai zic nimic, ca face pentru noi. Nu mai stiu ce sa cred, am impresia ca o sa ajung la nebuni? nici nu am cu cine vorbi chestii de genul ca par desprinse dintr-un film

| mihai69 a răspuns:

Ar cam fi timpul să pui punct.

| VoidEternal a răspuns:

Nu prea este ce trebuie relatia voastra. Mi se pare ca ati amestecat fanteziile cu realitatea si e greu sa dai inapoi acum.

Cred ca va doriti lucruri diferite in viata. Posibil sa regrete la un moment dat DACA se maturizeaza si isi face ordine in prioritati, desi exista si posibilitatea de a ramane centrat pe partea asta... senzoriala. Unii nu reusesc sa gaseasca sens in altceva decat sex.

| Nicole29 explică (pentru VoidEternal):

Am amestecat ca a insistat el, si cand esti proasta ca mine si iubesti? zici hai sa fac sa vad cum ii. Problema e ca nu mi s-a parut wow acel 3 some, pentru ca e un blocaj psihic cand iubesti pe cineva nu imparti. aia i-am explicat si lui, ca am incercat dar pentru mine nu e ok, pentru ca il iubesc si nu il pot vedea cu alta, la fel cum nici el nu m-am putea vedea cu alt barbat.
Nu inteleg de ce tot simte nevoia asta de a conversa cu altele, de ce sa isi tot demonsteze ca inca poate vraji si agata. I-am zis de ce drac m-ai luat de nevasta daca simti nevoia sa tot vrajesti pe altele. Nu i-am refuzat nimic legat de sex, nu va ganditi ca sunt genul care sta linistita pe spate? atunci de ce mai simti nevoia asta de vrajit alte femei

| VoidEternal a răspuns (pentru Nicole29):

Nu stiu ce varsta are, dar, ori asa cum ziceam el vrea sa umble din floare in floare pentru ca se gandeste doar la sex, ori e la criza varstei mijlocii, ca astea cam sunt simpomele.

In primul caz, asa e omul si nu mai ai ce sa-i faci, in al doilea, depinde de tine cat esti dispusa sa suferi si sa treci cu vedere. Daca te gandesti la o familie, si se pare ca o faci, parerea mea e ca in orice scenariu s-ar incadra el, nu este alegerea potrivita pentru tine.

| Goete a răspuns:

De ce nu faceti trio si cu alt barbat?
De altfel a iubi pe cineva nu inseamna a fi proprietatea ta, parintii mei au o relatie liberala daca vrei iti povestesc mai multe in privat

| Nicole29 explică (pentru Goete):

Nici nu vreau sa fie proprietatea mea.am vrut doar respect, sinceritate înțelegere. Adica fldaca am ajuns in. Punctul de ai accepta un 3 some. Sa aiba respect pentru mine si semtimentele mele.si daca mai vrea sa cautam imperuna nu sa faca ce face el pe ascuns

| Goete a răspuns (pentru Nicole29):

In asta sunt perfect de acord cu tine

| CleanHeart a răspuns:

Hai să îți zic ceva, tu crezi că atât valorezi? Eu nu cred, valorezi mult.
Te-a înșelat și l-ai iertat dar nu din cauza iubirii, nu poți să iubești un om care te înșală și te tratează urat, e obișnuință și frica de a lua totul de la început așa cum nici el nu te iubește, altfel nu te înșela.
Lasa-l sa fie cu femeia aia, eu cred că valorezi mai mult sa fii doar o simplă optiune și alege sa îți urmezi calea singura, nu o sa regreți.

| Nicole29 explică (pentru CleanHeart):

Inselatul a fost la început relatiei. Acum vreo 3 ani cand inca nu era ceva sigur intre noi. Dupa ce l-am prins am plecat, i-am zis ca am o vârstă, vreau familie, copil si nu merita sa ne încurcăm. A reusit sa ma intoarca din drum si l-am iertat. O perioada a fost ok ne-am casatorit...acum de ceva timp iar l-au apucat nebuniile. I-am zis ca daca are chef de din astea mai bine divortam si ne vedem fiecare de treaba lui. Ca am 35 de ani si nu merita se ne mancam ani din viata unul la altul. Nu stiu poate ai drepate, si nu mai e iubire din partea mea... poate e obișnuintă, disperarea si frica de a o lua de la inceput din nou.
Am tot sperat ca se va potoli ca o sa inteleaga ca nu e ok ce face, ca ne distruge relatia...

| ReZiSTorr a răspuns:

Lasa-l.Din moment ce a inselat la inceput de ce ai mai stat cu el? Daca esti nefericita lasa-l.

| Daz01 a răspuns:

Relația voastră nu se bazează pe respect în niciun caz. Dacă nu te simți fericită în relație și ai discutat deja chestiile astea cu el și nu sunt schimbări, singura soluție pe care o văd este că pleci.
Referitor la 3 some, faptul că tu ai fost de acord cu încă o femeie și el nu este de acord cu încă un bărbat este egoism extrem și o totală lipsă de încredere atât în el cât și în tine.
Relațiile sexuale trebuie se fie în așa fel încât ambii parteneri să fie satisfăcuți, să se simtă confortabil și împăcați. Succes.

| Nicole29 explică (pentru Daz01):

El mi-a zis ca nu credea ca eu o sa fac asa ceva pentru el, sa accept 3some. dar el nu poate sa ma vada cu alt barbat. Si mie mi s-a parut egoism din partea lui mai ales ca eu am făcut-o pentru el. Nu am insistat ca oricum nu eram curioasa, e o fantezie care nu tin sa o pun in practica. Ce ma socheaza e ca i-a explicat calm, tot ce simt, ca nu e ok ce face, ca nu e ok sa vb cu altele, ca nu sunt confortabil sa il vad cu alta femeie. Si ca nu mai pot face. Ca avem o varsta si ar trebui sa avem o familie, sa termine cu nebuniile. Am impresia ca vb cu peretii. Nu inteleg cum poti zice ca iubesti un om si sa nu ti cont de ce iti zice si ca ii faci rau. Sa tot cauti scuze pentru faptele tale.

| wildthing a răspuns (pentru Nicole29):

Tu vorbesti despre egoism din partea lui pentru ca nu a vrut sa-ti intoarca "serviciul" si sa accepte sa o faceti in 3 cu inca un barbat? Sa stii ca aici sunt in totalitate de partea lui. Voi femeile trebuie sa intelegeti ca noi barbatii nu vom accepta niciodata ideea ca threesome-ul cu iubita si cu inca o femeie e acelasi lucru (sau ca e echivalent) cu threesome-ul cu iubita si cu inca un barbat. Nu voi vedea niciodata faptul ca un alt barbat isi baga penisul in femeia mea, ca fiind echivalent cu a-mi baga eu penisul in alta femeie. Poti sa ma numesti egoist, super egoist sau ultra egoist, nu-mi pasa... daca iubita doar mi-ar spune ca i-ar placea (chiar daca nu mi-ar si cere sa o facem) ideea de a o face si cu alt barbat, m-as desparti imediat de ea.

| Nicole29 explică (pentru wildthing):

Eu nu am cerut, el a zis ca nu poate sa imi ofere ce am oferit eu.si i-am zis ca nici nu imi doresc era doar o fantezie. Si stiu si eu ca e diferit eu cu el si inca unul.de aia nici nu vreau, si nu imi trebuie. Problema e ca el continua sa insiste sa cautam o femeie. Si eu am zis ca nu mai vreau, nu pentru ca nu imi ofera acelasi lucru. Nu vreau pentru ca nu pot sa il vad cu alta. Pt ca il iubesc si vreau sa fim doar noi doi

| Daz01 a răspuns (pentru Nicole29):

Da, este imatur și egoist, în ritmul ăsta nu se va schimba nimic notabil în viața ta. Cel mai bine pentru tine este să te desparți de el, sunt sigur că va fi o foarte mare eliberare pentru tine. Succes.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Nu te iubește. Dacă ești mai mult supărată decat fericită în relația asta, pleacă și cauta pe altcineva care să te merite

| Nicole29 explică (pentru DeeaDeea94):

Aia zic si eu... zice ca ma iubeste, vede ca nu sunt ok...ca imi e greu ca ma distrug psihic. I-am explicat fricile mele, ca consider ca ceea ce face ma face sa cred ca nu ii sunt de ajuns, ca nu sunt destul de atragatoare. Ca nu mai pot accepta sa facem 3 some.pt ca tot timpul ma voi gandi ca ii place mai mult de aia, ca e mai stramta, ca se **** mai bine ea. Zice ca il excita ideea ca eu mai sunt cu alta femeie nu ca este el.
Zice ca ma iubeste ca daca vrea pe alta pleca demult. Sau adunat atat de multe încât nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac. Ideea e ca eu de exemplu mi-as dori cu el si inca un barbat, a spus ca nu poate sa imi ofere asta momentan. E doar o fantezie la mine, adica pot trai si fara nu tin neapărat, in schimb el ma intreaba destul de des unde gastim o tipa cu care sa o facem in 3 din nou.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Nicole29):

Fanteziile astea nu o sa iti aduca fericire...crede-mă

| Nicole29 explică (pentru DeeaDeea94):

Stiu, adica pe mine nu ma mananca pielea sa experimentez. El e cel care insista si forteaza lucrurile. Plus ca i am explicat că nu ma simt confortabil si fricile mele. Aici imi da cu virgula, zice ca ma iubeste dar insista cu ceva ce mie nu imi place in mod special.
Aia nu inteleg cum poti zice ca iubesti pe cineva si sa conversezi cu altele pe messenger. Sa le vrajesti. Si cand nevasta ta afla sa zici ca faci ce faci pentru binele nostru. Adica unde-i mandria aia de barbat care sa muncesca sa produca banii. Nu te gandi, sunt o persoana simpla, in afara de niste gene false si unghii nu cheltui bani pe altele trag pentru casa.

| paul123paul123 a răspuns:

Nu este matur, nu cred ca o sa fie bine, eu zic sa te duci la Sfanta Biserica si dupa daca nu se lasa sa te desparti

| vidia a răspuns:

Sa știi ca bărbații nu inseala doar pentru sex, bărbații inseala și pentru emoții, chiar dacă nu vorbesc despre emoțiile lor si nu sunt atât de vizibili din punct de vedere emoțional, vin cu foarte multa nesiguranța la pachet, pe care nu întotdeauna o vedem.
Ori încerci sa aveți o discuție matura și poate se va schimba "relația" în bine, ori te as sfătui sa i dai pupicii.

| Nicole29 explică (pentru vidia):

Nu cred ca se va schimba, atat timp cat el motiveaza ca ceea ce face face pentru binele nostru. Si nu intelege ca imi face rau si cat doare ce face el. De exemplu eu pe Fbk sa am poza la profil cu noi. El are poza singur si la relatie are trecut ca e singur ca sa poate vorbi cu altele

| Nicole29 explică (pentru vidia):

Probabil are anumite nesiguranțe...astfel nu imi explic genul asta de comportamnet la vârsta lui cand deja trebuia sa fie satul de umblat din floare in floare. O data ce te-ai insurat, zici ca iubesti de ce nu intelege discomfortul meu si faptul ca ce face doare. De ce nesiguranta asta trebuie sa o rezolve cu vrajitul altor femei

| dariaenache a răspuns:

Eu nu citesc romanu tau ma