| Oltean_Bianca_2000 a întrebat:

Acum aproximativ 2 luni, avusem contact sexual protejat, menstruatia mi-a venit dupa 2 saptamani de la contacul sexual, exact cand trebuia, si a tinut normal, aveam si simptomele normale de menstruatie, luna aceasta mi-a intarziat 6 zile, si nici nu prezint simptome de menstruatie. E posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a exista o sarcina NU este plauzibila, fiind practic imposibla in situatia descrisa in intrebarea ta. In mod sigur intarzierea actuala are cu totul alte cauze/motive, care se datoreaza unor dereglari in functionarea glandelor endocrine si a unor posibile dereglari hormonale. In mod sigur ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si din acest motiv nu se poate cunoaste adevaratul motiv al acestei "intarzieri". Un test de sarcina arputea sa-ti ofere raspunsul exact/precis. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

De la actul sexual de acum doua luni, ai mai avut si alte acte sexuale? Daca nu, atunci in urma actului sexual protejat, nu poti fi gravida.

| Oltean_Bianca_2000 explică (pentru Emilian65):

Nu, n-am mai avut nici unul, insa..menstruatia inca nu mi-a venit. si sunt putin cam speriata, m-am ingrasat putin, pateam asta si inainte dar cand trebuia sa-mi vina menstruatia.

| GoldenZenith a răspuns:

Daca nu ai mai avut contact sexual de acum 2 luni, cum sa ramai insarcinata? Pot fi alte cauze.