| anonim_4396 a întrebat:

Pot fi insarcinata daca menstruatia mi-a intarziat 2 zile dar mi-a tinut tot 4-5 zile ca in lunile trecute? Prezint niste simptome ciudate de aproximativ o luna, cum ar fi : senzatie de oboseala, senzatie de urinare frecventa, balonare si uneori greata, dar numai seara. Am avut contact sexual protejat acum 2 luni.

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu esti insarcinata, este posibil sa ai o raceala, avand acea senzatie de urinare

| corbulalbrosu a răspuns:

Pormirea menstruatiei cu cateva zile mai devreme sau cu o anumita intarziere fata de data de incepere calculata sau anticipata, se datoreaza producerii unor mici dereglari hormonale in timpul ciclului menstrual anterior. Insa trebuie sa stii ca intotdeauna din moment ce incepe/se porneste scurgerea menstrei si modul de desfasurare a scurgerii menstruale este la fel/similara ca timp, volum, culoare, flux zinic, etc. a menstruatiilor anterioare, se poate considera ca : in ciclul menstrual anterior, care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei, in mod clar si GARANTAT, NU s-a format si nu s-a instalat o sarcina in uter. De asemenea daca in cele 2 luni de dupa sex, nu au mai fost intretinute acte sexuale dupa terminarea menstruatiei, posibilitatea de a se fi format o sarcina in actualul ciclu menstrual este de asemenea EXCLUSA/IMPOSIBILA. Starile amintite NU reprezinta simptome de sarcina, se produc probabil pe fondul unui stres continuu, provocat de teama, frica, de fapt de paranoia de a nu fi cumva insarcinate. Aceasta teama apare, fiindca nu ai informatiile corecte, necesate si suficiente privind mecanismul procreerii. Multa sanatate!

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Imi poti raspunde si mie la intrebare, te rog? Pe profilul meu.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ultimul act sexual a fost protejat si dupa el menstruatia a venit la timp, inseamna ca nu esti gravida.