| mimi800 a întrebat:

Acum cam 2 luni i-am sex oral iubitului meu, apoi mi-a facut si el, iar in seara aceea mi-a venit ciclul, apoi eu i-am mai facut lui o data si dupa nu i-am mai facut. Insa, cand trebuia acum o luna sa imi vina ciclul nu mi-a mai venit. A intarziat toata luna, acum cateva zile i-am mai facut o data si trebuia sa imi vina la inceputul acestei luni si tot nu mi-a venit. Am avut dureri de scurta durata in partea stanga, dar si in dreapta a abdomenului. STIU CA NU POT RAMANE GRAVIDA DIN CAUZA SEXULUI ORAL dar ma intrebam de ce imi intarzie menstruatia. Am 16 ani, si nu este mereu regulata, dar in ultimele luni a fost regulata, iar acum, dintr-o data nu- mi mai vine.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca : ''Mentionez ca nu am avut niciodata un ciclu regulat.'' trebuie sa stii chiar de la inceput ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Lungimea ciclului menstrual precum si pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte si/sau defectuoase a uneia sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si/sau permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Fara a urma un tratament adecvat si corespunzator ciclul tau menstrual NU va deveni REGULAT probabil niciodata. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Din cauza ca nu este regulata de aia iti intarzie menstruatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ginecolog. Nu e normal

| AlexSalling a răspuns:

Stai linistita. De la oral nu se intampla nimic. Daca te doare inseamna ca ai racit in zona aceea, la orice varsta poti avea dereglari la menstruatie. Stai fara griji.

| mimi800 explică (pentru AlexSalling):

Stiu ca nu se intampla nimic, dar chiar si asa, m-am speriat putin, plus ca am avut unele simptome care puteau sa fie si ale unei sarcini.

| AlexSalling a răspuns (pentru mimi800):

Nu te ingrijora. Stai linistita.

Răspuns utilizator avertizat
| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Ciclul tau nu are nicio legatura cu sexul oral

| pandaa592 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la ginecolog, daca ati facut doar sex oral.
Daca ati experimentat si altceva, un test de sarcina ar fi binevenit