| KiduJoJole a întrebat:

Acum cateva zile m`am desp de prietenul meu. iar ieri am aflat ca si-a gasit pe alta... Nu stiu ce sa mai fac ca sa-l uit, am inceput sa sufar de depresie si sa plang toata ziua cand ma gandesc la trecut iar ca sa ma opresc din plans ajung sa ma tai si cu lama ca o proasta... Ce sa fac? Funditalove struck

Răspuns Câştigător
| freehugs a răspuns:

Nu ai ce sa faci, asa e doare o perioada.
Fa in asa fel incat sa nu iti mai petreci timpul singura, incearca in asa fel incat tot timupl sa ai o companie, cu cat esti mai singura cu atat iti amintesti mai mult si faci lucruri nebunesti.stai cu prietenele, parintii daca te impaci bine cu ei, bunici, verisori, matusi, unchi.
a si evita melodiile tristehee hee

12 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Heiii, ceea ce faci tu se numeste "auto-mutilare"si nu cred ca ai motive sa faci acest lucru. Din cauza unui tip care probabil ca nici nu i-a pasat de rel voastra din moment ce si-a gasit asa de repede alta tipa. Asculta melodii vesele si iesi cu fetele pe-afara; gaseste-ti ocupatii si asa vei uita de el.

pa, pa.happy

| Derye a răspuns:

Esti superficiala. Nu numai aspectul conteaza. Rau faci ca te tai cu lama, bine faci ca suferi. Nu il meriti.
Sanatate, si spor cu urmatorul.

| blue-star a răspuns:

Salut!
Uitarea este cea mai grea.Trebuie sa faci tot ce-ti place tie. Fa lucrurile pe care le faceai inainte sa fi cu el, chiar daca gandul iti fuge la el.
Acum partea cu,, iar ca sa ma opresc din plans ajung sa ma tai si cu lama ca o proasta'' e cea mai rea decizie pe care o poate lua cineva. Opreste-te pana nu e prea tarziu.Nu zic ca esti emo, pentru ca nu cred ca esti.
Mai bine ia un caiet si scrie in el tot ce simti.Revarsa-ti furia si tristetea in paginile acelui caiet, apoi ascude-l bine, sa nu il gaseasca nimeni, dar totusi sa il ai la indemana de cate ori suferi.
Eu asa fac si merge de minune in orice situatie.
Nu merita sa te torturezi pentru un baiat. E plin de baieti peste tot si poate ca sunt baieti si mai draguti decat el.
Iesi cu prietenele tale in oras, ia-ti un job de vara, fa un sport, etc.
Renunta la taiatul cu lama, pentru ca asta nu te va ajuta deloc si nici nu il va aduce inapoi.
Ce a fost, a fost si va ramane in trecut.
Cauta un alt baiat cu care sa te imprietenesti, dar sa nu iti fie iubit, ci doar asa un prieten foarte bun.
In timp ii va lua locul fostului si poate veti ajunge si mai departe. Dar sa ii explici si lui de la bun inceput ca nu vrei decat o relatie de prietenie.Si apropo, ai spus ca mai plangi.Asta e foarte bine uneori.Plansul ajuta sa te descarci de nervii si de tristetea acumulata.
Sper ca te-am ajutat si take care!

| blue-star a răspuns:

No bine si tu oElisabeth ai luat leacurile alea de pe net si ai dat copy paste si gata rolling on the floor

| oElisabeth a răspuns:

In primul rand incearca sa nu te mai gandesti la el. Te va face sa suferi mai mult. Gandeste`te ca in viata suferi si de asemenea suferinta contribuie la maturizarea ta psihica;) Uite aici si cateva remedii naturiste pentru. a scapa de depresie :

1. Merele fac parte dintre cele mai eficiente remedii impotriva depresiei. Pentru a scapa de proasta dispozitie, consuma un mar cu lapte si miere. Astfel, vei reusi sa-ti faci plinul cu energie.

2. Nucile de acaju sunt un alt remediu care te ajuta sa lupti impotriva depresiei. Acestea sunt o sursa importanata de vitamine din grupa B si stimuleaza apetitul si sistemul nervos. Contine si riboflavina care te pastreaza activ, vesel si energic.

3. Radacina de sparanghel s-a dovedit a fi foarte benefica in tratarea depresiei. Este un bun tonic pentru sistemul nervos. Poti lua zilnic un gram sau doua de pudra din aceasta radacina uscata.

4. Nucsoara. Fierbe putina apa si adauga praf de nucsoara. Adauga zahar dupa gust si consuma de 2 ori pe zi.

5. Trandafiri. Pregateste o infuzie din petale de trandafiri proaspete si bea de fiecare data cand te simti deprimat/a.http://www.eva.ro/......21145.html

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=11638

Sper sa treci cu bine peste asta! Funda?

| alexX0otso a răspuns:

Dragii copiihee hee sa va spun. Eu sunt iubitu`l ei sau poate am fost. Ea stie straight face Nu sunt cu NIMENI. Poate crede ea asta. Pur si simplu am bagat o fata in top care ma int ft bine cu ea, iar ea pur si simplu mi-a spus t iubesc in gluma ( ea are prieten) ATATA TOT.

| KiduJoJole explică:

Lexa, am fost cu el 8 luni de zile si nu am realizat ca`l plac chiar asa mult decat atunci cand l`am vazut cu alta. Nu m`as taia cu lama de tot pentru ca nu e felul meu, ma ciopartsesc un pic p mana sa nu mai vada si altii, iar el nu era fat frumos ca sa spun vai draga doamne sunt in limba dupa el, este un baiat foarte normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai domnisoara. La maxim 14 ani cati ai tu, ma indoiesc ca el a fost dragostea vietii tale (NU zic ca e exclus, dar e o sansa cam de 3%).
Nu te mai prosti si nu te mai uita la toate vrajelile cu "emo". Daca ai suferi atat cum zici si ai vrea, te-ai taia cu lama definitiv, nu doar de forma. Aaa, si de depresie nu prea suferi, pur si simplu ai o depresie (nu zic ca tu ai si avea).
De cat timp erati impreuna? Aveati un an macar? Presupun ca relatia a fost dusa la "alt nivel" din moment ce atata suferi tu pe forumuri...
Grow up, viata e grea pentru toti si nu ca te-a parasit baiatul care-l considerai atragator tu (nu iubire).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut prin asta si inca mai trec. Te iteleg perfect inca n-am ajuns sa ma tai cu lama da in primele saptamani am plans intruna ascultam muzica de genu si chiar muzica noastra Crede-ma ca te inteleg perfect si eu oricat ti-as da sfaturi ca tot ca inima ta faci.Sunt inutile sfaturile acum dar eu tot vreau sa iti zic practic o problema cu care m-am confruntat foarte des, doru de a ma tine in brate si de a ma saruta, doru de al vedea, doru de a petrece timp impreuna, si mai ales, doru de a mai fi ca inainte... uite si eu imi mai zic mie in gand ca vreau sa ma impac cu el chiar daca el nu ma cauta sau nu il intereseaza de mine El deja si-a gasit alta si crdema ca daca si el te iubea la fel de mult vinea sa va impacati. Trebuie sa te faci ca nu te intereseaza de el ca atunci o sa te vada ca nu iti mai pasa de el sa vada ca nu il mai iubesti sa nu spui de prietene ca il mai iubesti sa zici tot timpu ca a fost istorie. E greu stiu.Am mai multe sa iti zic si experiete sa ti le impart. Asta e id-ul meu daca vrei sa mai vorbim (daya_krystyna_yo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut prin asta si inca mai trec .Te iteleg perfect inca nam ajuns sa ma tai cu lama da in primele saptamani am plans intruna ascultam muzica de genu si chiar muzica noastra Crede-ma ca te inteleg perfect si eu oricat ti-as da sfaturi ca tot ca inima ta faci.Sunt inutile sfaturile acum dar eu tot vreau sa iti zic practic o problema cu care m-am confruntat foarte des ,doru de a ma tine in brate si de a ma saruta,doru de al vedea,doru de a petrece timp impreuna,si mai ales ,doru de a mai fi ca inainte ...uite si eu imi mai zic mie in gand ca vreau sa ma impac cu el chiar daca el nu ma cauta sau nu il intereseaza de mine El deja si-a gasit alta si crdema ca daca si el te iubea la fel de mult vinea sa va impacati. Trebuie sa te faci ca nu te intereseaza de el ca atunci o sa te vada ca nu iti mai pasa de el sa vada ca nu il mai iubesti sa nu spui de prietene ca il mai iubesti sa zici tot timpu ca a fost istorie. E greu stiu.Am mai multe sa iti zic si experiete sa ti le impart . Asta e id-ul meu daca vrei sa mai vorbim (daya_krystyna_yo)

| Strawberry_2354 a răspuns:

Roaga-ti prietene-le sa iesiti afara, sa va plimbati. Mai vezi lume noua, baieti noiwinking. Sau le inviti la tine sau te duci tu la ele si vizionati un film, o comedie happy. Sau uita-te pe youtube la filmulete amuzantebatting eyelashes sau citesti bancuri big grin. Ceva care sa te faca sa razi. Gandeste-te ca mai sunt baieti, el nu e singurul. si poate gasesti unul si mai dragut care sa te merite.Sau gandeste-te ca fostul tau nu exista. Pur si simplu nu te gandi la el. Cand il vezi considera-l un strain ca si cum nimic nu a fost intre voi happy.

| krystynautza a răspuns:

Am trecut prin asta si inca mai trec .Te iteleg perfect inca nam ajuns sa ma tai cu lama da in primele saptamani am plans intruna ascultam muzica de genu si chiar muzica noastra Crede-ma ca te inteleg perfect si eu oricat ti-as da sfaturi ca tot ca inima ta faci.Sunt inutile sfaturile acum dar eu tot vreau sa iti zic practic o problema cu care m-am confruntat foarte des ,doru de a ma tine in brate si de a ma saruta,doru de al vedea,doru de a petrece timp impreuna,si mai ales ,doru de a mai fi ca inainte ...uite si eu imi mai zic mie in gand ca vreau sa ma impac cu el chiar daca el nu ma cauta sau nu il intereseaza de mine El deja si-a gasit alta si crdema ca daca si el te iubea la fel de mult vinea sa va impacati. Trebuie sa te faci ca nu te intereseaza de el ca atunci o sa te vada ca nu iti mai pasa de el sa vada ca nu il mai iubesti sa nu spui de prietene ca il mai iubesti sa zici tot timpu ca a fost istorie. E greu stiu.Am mai multe sa iti zic si experiete sa ti le impart . Asta e id-ul meu daca vrei sa mai vorbim (daya_krystyna_yo)