| Fredie a întrebat:

Adevarat sau fals? Vreau sa va povestesc cateva lucruri "dragute", unele concluzii trase si in final sa aflu parerile voastre. O relatie super faina intre o fata minunata si baiatul perfect. Ea frumoasa foc, inteligenta, etc. El aparent la fel, cel putin in ochii ei. Dupa ani de zile de iubire, intelegere, armonie si completare reciproca, paradis pe pamant se termina totul. In mai putin de o saptamana dupa terminarea relatiei de 6-7 ani perfectiunea masculina, baiatul minunat, iubitor, fidel si cumsecade isi gaseste super rapid alta super frumoasa.happy Fireste ca fata din poveste sufera enorm, mini tragedie greaca, etc. Cum de nu si a dat seama, cum de a stat atatia ani cu trimisul stelelor pe pamant, fara sa aiba habar ca marele lui amor era de fapt doar o mare dorinta izvorata din inima lui aflata in pantaloni?! Spuneti voi fetelor cum de e posibil ca o fata sa ajunga sa sufere asa de mult, sa nu stie de fapt linga cine sta? Cazul povestit e numai unul din multe altele, pe care cred ca le stiti si voi, le ati trait poate sau le ati vazut in jurul vostru. Eu am doar cateva lucruri de spus pentru toate fetele care se indragostesc asa instantaneu de cate un superman, fat frumos din tei sau playboy profesionist: deschideti larg ochii si incercati daca puteti sa vedeti dincolo de ambalaj, dincolo de cuvintele frumoase, gesturile perfecte facute la momentele potrivite conform manualului de Don Juan. In general eu nu cred in perfectiunea unui om, cu atat mai putin a unui barbat care stie ca arata foarte bine. happy Daca inca mai sunt fete naive pe lumea asta, care isi imagineaza ca un barbat care se stie dorit de zeci, sute de admiratoare este si fidel, eu va spun atat: treziti-va din visarelaughing Cei care sunt astfel, adica frumosi, inteligenti, sufletisti, cumsecade dar si fideli, ii gasiti numai in filme. Fireste ca multi se dau super buni, vai ce suflet minunat, pentru a beneficia de iubirile fetelor naive. Era o replica simpatica intr un film: un sot fidel este un sot mort! happy Este foarte adevarata in cazul tuturor fetilor frumosi. Nu vreau sa deprim nici o fata din cele care sunt pe aici, insa cred ca e numai vina voastra pentru suferintele traite. Daca alergati cu limbutele scoase dupa un anumit numar de kg de muschi, atatea kg de slanina, nu stiu ce inaltime, nu stiu ce alte dimensiuni anatomice, adica fix criterii similare cu modul cum alegeau bunicii porcul pentru Craciun, pai cam asta aveti: un porc, un nesimtit, care sare pe prima care se impiedica si i se pare lui ca e o experienta nouahappy Culmea e ca fetele care trec prin asemnea experiente ajung la replica asta: toti barbatii sunt niste porci! happy Complet fals. Voi ii alegeti cu precadere pe cei care se incadreaza perfect in aceste standarde.happy Bye.

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ai dreptate în ceea ce spui. Şi chestia cu " bărbaţii sunt nişte porcii " e falsă, nu poţi tu ca persoană să afirmi asta. Să spunem că a avut persoane respectivă un număr de relaţii şi toate au eşuat, dar de unde chestia asta cu bărbaţii sunt porci? Eu nu înţeleg. În primul rând atunci când o relaţie se termină dacă stai şi analizezi pe fiecare în parte ai să descoperi că sunt poate la fel de vinovaţi. Dar de aici vine victimizarea femeilor," vai ce mi-a făcut, porcul". E ceva genetic cred laughing. Întradevăr, trebuie să fi atent cu omul pe care ţi-l alegi lângă tine şi până la urmă inima alege, nu ochii. Nu contează să fie fotomodel, e important ca tu să-l iubeşti aşa cum e, pentru ca să nu ajungi peste câteva luni şi să generalizezi aiurea. Iubiţi cu inima, nu cu privirea. Baftă!

| ladybird a răspuns:

Nu intotdeauna iti dai seama ca oamenii nu sunt cum esti tu sau cum ai vrea sa fie. Si nu sunt doar fete in situatia asta. Expresia "toti barbatii sunt niste porci" este intr-adevar putin stupida pentru ca nimeni nu a cunoscut toti barbatii din lume pentru a putea spune asta:d. Si in legatura cu criteriile, sa fim seriosi tie nu iti plac fetele care arata bine, sau acceptabil? Fizicul este ceea ce vezi prima data la o persoana, chiar daca e gresit asta e adevarul. Intr-un fel este corect ce spui tu. Pentru a te arunca intr-o relatie serioasa trebuie sa cunosti persoana foarte bine si trebuie sa te indragostesti si de defecte nu doar de calitati, dar oamenii gresesc, nimeni nu e perfect, si nimni nu are dreptul sa judece pentru ca oricand poate sa i se intample ceva asemanator.

| happy_7964 a răspuns:

Indiferent ca e vorba de o fata sau de un baiat experientele de genul asta sunt ingrozitoare. E foarte greu cand traiesti intr-o relatie serioasa alaturi de " persoana perfecta" ca apoi sa realizezi ca partenerul e cu totul alta persoana si nu cine ai crezut tu ca e, dar asta nu inseamna ca orice barbat care pare sa aiba foarte multe calitati este prefacut. In primul rand ca sa poti trai alaturi de cineva trebuie ca persoana respectiva sa iti placa in totalitate. Pentru o relatie reusita partenerul trebui sa te atraga in mod fizic, dar sa va intelegeti si sa va potriviti si din punct de vedere moral. Daca am merge pe principiul ca oricine pare sa fie plin de calitati e doar un Don Juan de doi bani ar trebui ori sa stam o viata intreaga langa o persoana pentru care nu ai sentimente puternice ori sa ne calugarim cu totii. Nu trebuie sa ii oferi pe tava partenerului tot ce ai din prima, ci sa te implici treptat pe masura ce il cunosti pentru a preveni suferinta. Un risc oricum trebuie sa ti-l asumi. Asa e in viata in toate domeniile : cariera, look, arta, politica, dragoste etc. Poti sa stai cat mai rezervat si cat mai putin implicat posibil si sa scapi de multa suferinta sau poti sa risti si sa vezi ce se intampla. Se poate sa sa pierzi, sa suferi mult si sa iti para rau ca ai investit timp sau / si bani in ceva care nu merita sau se poate sa dai lovitura si sa te bucuri ca ai reusit sa gasesti in sfarsit ceea ce ai cautat o viata intreaga. Asta e una din legile naturii: nu risti, nu pierzi, dar nici nu castigi.
Si acum sincer e ceva total anormal sa ai o relatie stabila si sa crezi ca iti iubesti partenerul si apoi sa descoperi o persoana care sa te inteleaga mai bine sau cu care te simti mai bine? Stiu ca e greu de crezut, dar lucrurile astea se mai intampla. Nu e placut pentru niciunul din membrii cuplului si nici pentru "a treia persoana". Unul va suferi si ceilalti doi se vor simti foarte vinovati pentru ce s-a intamplat, chiar daca nu e vina nimanui pentru sentimentele sale sau ale altcuiva. Intr-o relatie amandoi au o vina. Ei formeaza un tot unitar asa ca daca unul a gresit au gresit amandoi.
Cat despre "toti barbatii sunt niste porci", nici noi femeile nu suntem prea departe. Mai nou 80% din femei nu se uita la altceva decat la portofele. Asta nu inseamna ca toate sunt la fel. Nu putem generaliza sau caracteriza o persoana in fuctie de rasa, origine sau sex. Din cate am vazut si am auzit pana acum am inceput sa cred ca nu exista diferente dintre modul de gandire al barbatilor si modul de gandire al femeilor, ci doar diferente intre perspectiva persoanelor.
Cel putin asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Fredie. Interesanta opinia ta. Vreau sa-ti spun ca eu acum trec printr-o situatie asemanatoare ca sa zic asa. Si e f dureros. Sa stii ca eu nu l-am ales conform unor criterii anume, nu e excesiv de frumos, nici eu nu sunt, pana ieri credeam ca suntem printul si printesa din poveste. Acum nu stiu ce sa mai cred, de durerea pe care o am in suflet nu mai vad, nu mai am cuvinte, e greu de explicat, doar cine trece prin asta stie. Inclin sa cred ca povestile de dragoste sunt perfecte doar in filme, poate nici nu exista perechea potrivita.
Acum cu referire la "toti barbatii sunt niste porci", de suparare as spune ca da, sau macar marea majoritate. Ma face sa ma gandesc la un film care a fost nu de mult la tv cu o tipa care nu reusea sa-si gaseasca pe cineva potrivit, avea vreo 30 ani si lumea o stresa ca ramane fata batrana. Asa ca a hotarat sa se marite cu persoana pe care o iubea cel mai mult: ea insasi. laughing Funny nu? Macar asa nu suferi. Numai bine!