| Instagrama a întrebat:

aiurea este ce o sa intreb, dar am auzit mai multe femei spunand ca sa mai intamplat sa lase in ele partenerii si sa nu ramana insarcinate...la 2 zile dupa terminarea menstruatiei am facut dragoste cu iubitul meu, cu prezervativ durex, problema este ca a durat foarte mult acul sexual si prezervativul s-a rupt si s-a terminat in mine.problema este urmatoarea:eu am luat pastila de a2a zi in iulie si una in decembrie la intreval de 6 luni cum este normal clar nu pot sa mai iau acum, el spune sa stau linistita ca nu este neaparat sa se prinda.Am facut o de foarte multe ori fara protectie si nu s-a intamplat nimic, dar acum imi e asa pentru ca stiu ca a lasat in mine. oare se poate sa nu se prinda cum zice el, sa nu raman neaparat?

21 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Orice contact sexual neprotejat este un potential risc de sarcina.
Invata-l pe iubitul tau sa foloseasca prezervativul sau apelati la o alta metoda contaceptiva,ba chiar o combinata a lor,pentru ca iti risti prea mult santatea pentru cateva clipe de placere.
La doua zile dupa terminarea menstruatiei,daca a durat alte cinci,esti in a saptea zi a ciclului si foarte aproape de perioada ta fertila.
Ca sa intelegi, s-ar putea sa scapi, dar s-ar putea si sa nu scapi de o sarcina nedorita.
Cum ti-o fi norocul!
Posibilitatea, insa, exista.

| Instagrama explică (pentru greece12):

Sper sa nu am ghinionul asta...era prezervativ durex, s-a rupt nu a fost vina lui sau a mea sad

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

E prea putin sa-ti spun ca sper si eu, iti doresc sa n-ai asa un ghinion!

| Instagrama explică (pentru greece12):

Doamne ajuta sa nuuuu! Nu vreau sa ma gandesc la asa ceva sad multumesc, va pup!

| Instagrama explică (pentru greece12):

O prietena de a mea imi povestea ca iubitul ei de 3 ori s-a terminat in ea si nu a ramas...inca incerc sa fiu pozitiva, inca! astept 3 saptm sa mi pot face un test...

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

Banuiesc ca in cele trei saptamani, pe acolo pe la sfarsit, ar trebui sa iei in considerare si faptul ca ti-ar putea veni si menstruatia, nu?
Ei, iti tin pumnii!
happy

| Instagrama explică (pentru greece12):

Pai in data de 10 mi a vn luna asta si m-a tinut 5 zile, cat ma tine normal iar pe 17a avut loc acest incident sad dar stiu ca dupa 3 saptm se arata la test exact daca sunt sau nu.:9 mi ar placea sa mai vb! va multumesc! :*

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

Bine.Imi poti scrie in privat.
Sper sa fie bine!

| Instagrama explică (pentru greece12):

Ok,va scriu in msg..eu acum plec la munca dar mai vorbim happyzi frumoasa

| greece12 a răspuns (pentru Instagrama):

happy
Asemenea!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, sarcina apare atunci când NU prea îţi doreşti : cele care-şi doresc un bebe, se "chinuie" luni de zile; iar atunci când nu doreşti un bebe, se produce un "accident" ( de acest fel, ca în cazul vostru ) şi te "trezeşti" MĂMICĂ :(

Acum, depinde de foarte mulţi factori şi nu putem generaliza...

Eventual, pentru mai multă "siguranţă", să faci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explic mai jos :

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

La cei 31 de ani, el spune prostioare, dar se pare ca are si cui spune. Fata draga, ai 24 de ani!

| sofisis a răspuns:

Sanse sunt sa se prinda...la orice contact sexual neprotejat, cu finalizare sau fara.
Sa stii ca parerile sunt impartite apropo de periodicitatea cu care se ia pastila de a doua zi. Sunt specialisti care spun ca nu ai voie sa o iei de doua ori in acelasi ciclu menstrual, nicidecum in acelasi an.Dar de ce nu mergi tu frumusel la medic sa vb exact ce te intereseaza? Plus ca ai putea apela si tu la diafragfma de exemplu daca nu vrei AC.

| Instagrama explică (pentru sofisis):

Sa speram ca nu o sa se prinda, sa fie totul bine.o sa astept 3 saptmani ca sa imi fac un test.Ne am protejat dar prezervativul sa rupt..sa mai intamplat, nu e ceva iesit din comun, problm este ca s-a terminat in mine crezand ca est prezervativul, nu a simtit nici el ca s-a rupt sad

| sofisis a răspuns (pentru Instagrama):

Da nu zice nimeni ca e ceva iesit din comun happy
Dar e bine de stiut ca exista alternative si la prezervativ. Un fel de plan B daca vrei.

| Instagrama explică (pentru sofisis):

Sper sa fie ok..mersi oricum :*

| ywar a răspuns:

Poate nu din faptul ca a durat actul sexual mai mult provine ruperea lui. Faptul ca nu esti excitata suficient e doar unul din motivele pentru care un prezervativ fie el si de firma s-ar putea rupe din pricina frecarii. Acum a ejaculat in tine, nu mai ai ce sa-i faci. Peste 21 de zile poti face un test de sarcina si o sa obtii raspunsul. Eu cred ca ar trebui sa inveti ceva din asta si el ca este mai matur decat tine sa aiba mai multa grija. La 31 de ani nu mai este pustan.

| Instagrama explică (pentru ywar):

Asa a fost sa se intample, excitati am fost la maxim nu pot sa mi dau seama cum s-a rupt sad sper sa nu fiu atata tot, el imi spune sa stau linistita ca nu e neaparat sa se prinda

| Alcyon a răspuns:

Uite aici, topicul initiat de o fata de 19 ani, care a ramas gravida cu tot cu pastila de dupa. Nu mai face sex neprotejat, daca nu-ti doresti copii in viitorul apropiat!

http://www.tpu.ro/......-de-ani-i/

| Instagrama explică:

Mentionez ca am 24 si el 31

| Petruts a răspuns:

In primul rand, nu se intretin relatii sexuale fara prezervativ. Exista riscul foarte mare de a contacta BTS sau de a ramane insarcinata.De aceea, este indicat sa efectuezi o serie de analize ca sa fii sigura ca esti ok, si nu ai probleme.In ceea ce priveste problema ta, ca nu te ai protejat iar partenerul a ejaculat in tine, este foarte grav, sunt sanse mari de a ramane insarcinata, trebuia sa mergi la farmacie si sa le spui problema ta si sunt sigur ca te-ar fi ajuat cineva.Prezervativele in general sunt rezistente, dar atunci cand dragostea este prea intensa, din pacate sunt si cazuri ca prezervativul sa cedeze.Pe viitoar, du te la medic si fa un control ginecologic, analize la sange pentru a exclude prezenta BTS si fii mai precauta, nu mai face sex fara protectie.Sanatate multa!