| Samira_6796 a întrebat:

Buna all...am si eu o problema in 26 decembrie am luat postinor, trebuia sa imi vina menstruatia in30 decebrie si nu mi-a venit sar puta din cauza pastilei?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Postinorul produce mari dereglari hormonale, asa incat 6 luni de-acum inainte menstruatiile si ovulatiile se vor succede neregulat. E bine sa mergi la medicul care ti-a prescris postinor pentru mai multe informatii, fiindca fiecare situatie e diferita.

| pau2009 a răspuns:

Postinorul produce mari dereglari hormonale, am luat si eu, mi-a intarziat menstruatia, deci da poate fi din cauza pastilei dar poate nu si-a facut efectul dorit de tine. Nu vreau sa te sperii dar decat sa ai surpriza mai tarziu, fa un test de sarcina peste 10-14 zile de la contact. La mine si-a facut efectul, bafta si tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
După administrarea pilulei de urgență, menstra poate întârzia până la 10 zile. Această pilulă este pe bază de hormoni și dă peste cap pentru câteva luni data menstrei. Poți face un test de sarcină și vezi rezultatul.
Dacă ai avut contact pe 25-26 nu mai era nevoie să mai iei pilula de urgență, ovulația se încheiase, riscul sarcinii era nul.
Poate fi vorba și despre o răceală care perturbă apariția sângerării ori un chist ovarian.
Răspunsurile sunt orientative, numai organismul va da verdictul final.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, uneori pastilele de-a doua zi pot crea dereglari menstruale. Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina, pentru siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut o mica dereglare dar pe urma si-a revenit la normal. pana si consistenta daca vrei sa zic asa era diferita. ma speriasem un pic la inceput, dar am zis ca e de la pastila, lucru care s-a dovedit a fi adevarat pentru ca acum nu mai am problema asta.