| DorinTranca a întrebat:

Buna, am 13 ani si am o pielita la penis
cum scap de ea?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unor baieti, penisul lor poate fi afectat de o boala care se numeste fimoza. In functie de cat de grava/severa este boala, se face clasificarea in 4 grade (nivele). Tratamentul adecvat, prin care poate fi vindecata/eliminata fimoza, se alege in functie de starea/de nivelul de gravitate, astfel ca eliminarea fimozei de gradul 1 si 2 se poate face acasa prin metoda Beauge, care se efectueaza prin folosirea unei creme cu care se inmoaie celulele pielii si prin niste exercitii specifice de intindere a partii extreme a preputiului (a inelului fibros) se realizeaza a largire progresiva a deschiderii preputiale, pana in momentul in care poate fi usor decalotat (belit) glandul penian, al penisului intrat in erectie.
Fimoza de gradul 3 si/sau 4, se poate elimina doar chirurgical. Trebuie sa te prezinti la un cabinet urologic la o consultatie, fiindca medicul urolog este cel care stabileste atat gradul fimozei cat si care poate fi cea mai adecvata metoda de a se inlatura/elimina in modul cel mai reusit afectiunea. Multa sanatate!

| Ra153123 a răspuns:

Nu ne dam seama trimite-ne o poza