| BauBauMyu a întrebat:

AM 13 ani si prima data ciclu mi-a venit pe 14 aprilie, a 2 luna nu mi-a venit si apoi a venit pe 21 iunie.Acum astept sa vina fiindca joi plec la munte, la strand. Daca nu vine ce se >intamplafunda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti!
Chiar dacă nu-ţi vine menstra nici luna asta, NU este nici o problemă.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă vei avea ghinionul să fi "pe ciclu" când vei merge la mare, vei putea folosi OB-uri.
Altă soluţie NU prea există!

Chiar dacă eşti virgină, poţi folosi OB mini - vezi linkul :
http://www.carrefour-online.ro/......241433.png

Vezi diferenţa de mărime între OB mini şi cele normale la linkul :
http://m.cdn.blog.hu/ki/kittyna/image/ob.JPG

După cum observi din poză, cele mini sunt mult mai MICI - deci, le poţi folosi LINIŞTITĂ chiar dacă eşti virgină!

Vezi şi Prospectul OB mini la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-ob-igiena-intima

Le foloseşti doar pentru 20 ( MAXIM 30 ) minute cât stai în apă, iar când ieşi din apă TREBUIE să mergi să te schimbi ( schimbi OB-ul sau pui absorbant ).

NU poţi sta mai mult de 30 minute în apă deoarece OB-ul se îmbibă cu apă.

NU-ţi recomand să foloseşti absorbant când intri în apă deoarece se îmbibă cu apă mult mai REPEDE decât OB-urile!

Nu trebuie să foloseşti pantaloni ( pentru "camuflare" ).
Înainte de a intra în apă te duci la toaletă şi îţi pui un OB mini, apoi intri în apă şi stai MAXIM 30 minute, după ce ieşi din apă mergi iar la toaletă şi schimbi OB-ul sau îţi pui absorbant.
Când vrei să intri iar în apă REIEI "ritualul".

Asta este SINGURA soluţie acceptabilă!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primii doi ani ciclul menstrual nu este regulat.
Poti bea ceai de cretisoara pentru reglarea lui.
Te pup!

| Yhugato a răspuns:

Deci fiind la inceput, ciclul menstrual este neregulat, poate intarzia mult, iar apoi sa vina brusc, nu poti stii niciodata sau ai fi putut fi racita si de asta sa nu iti fi venit a 2 luna! Daca nu vine, norocul tau, cei avea o excursie placuta, dar iti va veni dupa. Parerea mea sa fii pregatita mereu!

| cllaudDia a răspuns:

Nu se intampla nimic. E normal ca ciclul sa nu fie regulat, mai ales la varsta ta. Uneori sa intampla sa fie si o pauza de 1-2 luni, depinde de organismul fiecarei fata. Asa ca nu iti face probleme..asta daca nu ai avut relatii sexuale neprotejate.

| nevermind3322 a răspuns:

Esti proasta

| alexuta13pe a răspuns:

Da-mi idd tau k vb p mes k aici vede multa lumebig grin