| johnnymagnificu a întrebat:

Am 13 ani si sunt dependent de masturbare. Cum pot sa scap de acest viciu? Vin acasa de la scoala si nu adorm fara sa o dau 3 ori, intr-o zi. M-am rugat, am plans si tot nu reusesc. M-au prins pana si parintii in acele momente si nu stiu ce sa mai fac, stiu toate filmele efectiv.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Practicarea masturbarii moderate este considerata ca fiind benefica organismului uman fiindca inlatura stresul hormonal care apare in perioada varstei pubertine si adolescentine. Conform rezultatelor obtinute prin studii stiintifice si medicale si aparute in publicatii de specialitate, a reiesit ca prin masturbare organismul este pregatit sa atinga starea finala de orgasm prin producerea si eliberare mai multor hormoni cum ar fi : endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, ai fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea hormonului ''rau'' denumit cortizon, care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia practicarea masturbarii are efecte nefaste fiindca produce toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta doar parerea, presupunerea si convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate! https://:///......asturbarii

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La psiholog.

| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste frumos, mai copil imatur! Am nepoti de varsta ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai roaga te... ca sigur merge

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva duce la dezechilibre psihice, cu repercursiunie pe viitor: dependent de onanie, imposibilitatea sa ai un act sexual cu o fata, ejaculare preoce si imposibilitatea de a tine o erectie, sau de a avea un act sexual normal.
Spune-le parintilor, ori las ausa deschisa ca sa nu mai afci asta, ca nu-i normal la varsta asta decat 1-2 ori pe saptamana.

| mihai69 a răspuns:

La vârsta ta e ceva perfect normal. Dar și mai târziu, numai că o s-o mai rărești. Va veni de la sine, odată cu potolirea „furtunii hormonale" care te bântuie acum.
Nu dispera, repet - e ceva normal.

| doctorandus a răspuns:

AnaMaria50 a fumat ceva interzis.

Adictie de masturbare nu exista. Adica nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11. Nimeni nu te poate trata de o boala care nu exista.

Medicii care trateaza masturbarea se impart in habotnici, sectanti si ticniti. Mai degraba vei ajunge pe mana unui escroc medical daca vrei sa tratezi masturbarea.

| Emilian65 a răspuns:

Cu multa dorinta si ambitie te poti lasa de masturbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce e rau in asta, ma rog?laughing