| Andddy895 a întrebat:

Am o problema foarte mare din care nu mai pot ieşi. Am 21 de ani si sunt dependent de masturbare şi de filme pornografice. Ma lupt de mult timp sa scap si niciodata nu reusesc. Simt ca imi distrug creierul si dupa ce ma masturbez si ma uit la filme pornografice am o depresie foarte grea. Sunt dependent de 4 ani de obiceiul asta si nu ma mai pot desprinde de el. Mi-am facut si iubita crezand ca asa voi scapa odata de masturbare si porno, dar nu am scapat. Va rog ajutati-ma ca sunt foarte disperat. Chestia asta aproape ca mi-am distrus sanatatea mentala. Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi! Sunt un om care nu imi place sa ma plang dar acest viciu m-a adus la disperare, gandidu-ma uneori la sinucidere. Chair nu stiu ce sa mai fac. Mental sunt terminat. As vrea sa scap odata pentru totdeauna de obiceiul asta, dar de fiecare data cand spun asta, niciodata nu reusesc Ce sa fac sa pot scapa de acest viciu ingrozitor?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cumpara o papusa de silicon cu 1000€ din china, o sa renuti la persoana iubita pentru ea

| Emazio a răspuns:

Ai o viata sexuala activa cu iubita ta? Nu cred ca ar fi gresit sa consulti un psiholog daca crezi ca asta iti face rau, eu ma masturbez zilnic si nu vad o problema in asta, esti si la o varsta cand corpul iti cere mai mult sex, depinde si de atitudinea ta fata de asta, ai putea in timp sa reduci treptat frecventa.

| Andddy895 explică (pentru Emazio):

Simt o depresie chinuitoare dupa ce ma masturbez si privesc pornografie

| Emazio a răspuns (pentru Andddy895):

De exemplu am fost plecat intr-un proiect in muntii carpati in slovacia, desprins de tot, doar cu alti tineri de varsta mea. Aveam toata ziua activitati si nu am simtit nevoia nici un moment sa ma masturbez, daca iti ocupi timpul cu un sport, un hobby, sau un loc de munca placut cred ca o sa te faca fara sa iti dai seama sa reduci frecventa. Si in legatura cu atitudinea fata de pornografie, ce este atat de scarbos in ea? Eu cred ca este un loc interesant unde putem sa ne exploram fanteziile.

| RoCkKiD a răspuns:

Te masturbezi la scoala/ lucru?
Te opresti din activitati importante pentru a te uita la materiale pornografice?
Mai esti cu prietena? Problema asta ti-a cauzat despartirea?
Cum sunt relatiile cu familia?
Esti religios? Mergi constant la biserica?
Cum ai realizat ca esti dependent?

| Andddy895 explică (pentru RoCkKiD):

Pentru ca am inceput sa am pierderi Mari de memorie in acestor dependente, si practic sunt ca un dependent de droguri, clar. Am prietena, dar niciodata nu ma simt satisfacut numai cu sex. Parca vreau ceva mai mult de atat. Am chef si de ea, dar dupa ce fac sex, imi dau drumul la un film. De aici am realizat ca sunt un Malah dependent.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andddy895):

N-ai raspuns la toate intrebarile, le-am pus cu un motiv.

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Malah inseamna barbat (homosexual) care se prostitueaza. http://www.biblegateway.com/passage/?search=1+Corintieni+6%3A9&version=NTLR

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dap, parerea mea (strict a mea) e ca adictie de porno=efectul nocebo.

| RAY a răspuns:

Mihai69 asta da lauda

| RAY a răspuns:

Nu ai autocontrol, totul e greu la inceput, si eu am renuntat la un drog care are acelasi efecte ca cocaina =zaharul, dar trebuie sa intelegi ca totul are o limita, hai ca masturbarea nu are efecte negative ca zaharul din contra te scuteste de cancer de testicule, de 2, 3 ori pe saptamana e ok, orgasmul este cea mai placere perceputa de om la nivel constient, dar si asa nu traim ca sa ne masturbam

| mihai69 a răspuns:

Eu am 61 de ani și tot nu m-am lăsat. De ce aș face-o? Cine mă poate iubi mai mult decât o pot face eu însumi?
Problema ta e în cap - ar trebui să mergi la un psiholog care să te lămurească de faptul că acest obicei e ceva foarte normal (atât timp cât o faci cu măsură) și nu ai de ce să fii atât de deprimat pentru că faci ceva ce fac și alți peste 90% dintre restul bărbaților.

| doctorandus a răspuns:

Nu a dovedit nimeni ca ar exista adictie de porno. Sursa: Duffy, Athena; Dawson, David L.; das Nair, Roshan (1 mai 2016). „Pornography Addiction in Adults: A Systematic Review of Definitions and Reported Impact". The Journal of Sexual Medicine. 13 (5): 760–777. doi:10. 1016/j. jsxm. 2016.03.002. ISSN 1743-6109. PMID 27114191.

Adictie de porno nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11. Asa ca asigurarile nu-ti vor compensa un asemenea tratament si singurii care te vor trata vor fi escrocii medicali. Caci breasla medicala si cea a psihologilor nu au fost convinse ca adictia de porno ar fi o boala reala.

| Andddy895 explică (pentru doctorandus):

Adictia De porno face exact ce face si Drogurile, mareste cantitatea De dopamina in creier Dar o mareste foarte mult si e daunator pentru creier. Pentru ca un contact sexual normal nu ridica Dopamina la acele nivele inalte cum face pornografia sau drogurile

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Intrebarea e: daca lucrurile stau asa de clar, de ce nu e inca recunoscuta drept boala reala?

Dopamina este o placa obosita: http://www.quora.com/......ransmitter

A, da, cercetatorii adictiilor nici macar nu mai vorbesc de "adictia e produsa de dopamina", ci de "adictia e produsa de DeltaFosB". Mica mare diferenta.

Problema este ca DeltaFosB nu se poate studia decat pe cadavre si pornografia nu se prea poate studia pe alte animale.

| doctorandus a răspuns:

Sfatul meu sincer: mergi la psihiatru, faptul ca dai vina pe masturbare arata ca ai probleme psihiatrice (oamenii normali se masturbeaza fara a da vina pe masturbare pentru problemele lor de sanatate).

| sofisis a răspuns:

Dureaza 21 de zile pentru ca un nou obicei sa devina normal si usor. Deci astea 21 de zile trebuie sa te abtii de la filme porno iar masturbarea sa fie cat de rara poti. Fa sex. E mai fun si mai cunosti si oameni noi...

| Emma30555 a răspuns:

Înlocuiește chestia asta cu altceva. Probabil nici nu prea ai ce face, trebuie sa fii mai ocupat, mai ancorat în realitate sa nu mai ai timp de acest viciu. Pur și simplu ia decizia sa nu te mai uiți la aceste filme, gândește te ca corpul tău s-a saturat. Și eu am un viciu, fumez dar nu foarte mult 1 pachet la două zile, am perioade când fumez mai mult dar la un moment dat dacă exagerez corpul meu nu mai vrea, nu mai simt nevoia. Ideea e sa încerci sa fii mai echilibrat, sa nu mai faci o tragedie din asta ci pur simplu sa alegi sa renunti, cât despre masturbat nu știu ce sa zic, ești băiat probabil e ceva normal sa o faci dar sa nu exagerezi

| Emazio a răspuns (pentru Emma30555):

Cand m-am lasat de fumat ma simteam zombi, imi saliva gura in timpul zilei laughing, dar primele 4-7 zile au fost cele mai grele, dupa e doar lupta cu obisnuita nu cu dependenta propriu ziua.