| didisor6619 a întrebat:

Am 14 ani si da, stiu ca e cam devreme sa imi incep viata sexuala. Ceea ce ma intereseaza este daca mama isi va da seama ca mi-am inceput viata sexuala. M-am documentat si stiu ca o sa imi creasca sanii si soldurile dar vreau sa stiu daca schimbarile sunt radicale, adica daca imi vor creste peste noapte sau treptat, in timp.Si mai am o intrebare. Daca imi incep viata sexuala inainte de venirea ciclului, acesta imi poate intarzia sau se poate sa nu imi mai vina de loc in luna respectiva?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te-ai documentat prost. Nu-ti vor creste nici sanii, nici soldurile. Iar menstra nu iti va intarzia decat daca organele tale genitale, de copil, nu vor face fata vietii sexuale si te vei imbolnavi.
Cu mama ta este obligatoriu sa discuti inainte de a iti incepe viata sexuala, din doua motive:
1. Riscul tau de cancer de col uterin va fi foarte mare. Practic cu certitudine la un moment dat in viata ta vei face macar o leziune precanceroasa de col uterin (din cauza inceperii prea devreme a vietii sexuale). Ca sa eviti sa faci cancer, vei fi nevoita sa mergi la ginecolog la intervale de maxim 6 luni toata viata. Pana la 16 ani nu poti decat insotita de un parinte, fiindca consultul ginecologic poate fi traumatizant si este interzis de lege ca o fetita sa fie suspusa la asta in absenta parintilor.
2. Parintii tai trebuie sa dea niste declaratii la procuratura ca sunt de acord cu viata ta sexuala si isi asuma raspunderea legala. Ginecologul va anunta procuratura fiindca la varsta ta nu ai discernamant si orice contact sexual se considera viol. Se va face ancheta si fara declaratia ambilor tai parinti (notariala sau data in fata procurorilor), partenerul tau va face inchisoare (in penitenciar de minori si tineret daca are sub 18 ani, sau in penitenciar normal daca are peste). Stiu ca la varsta asta ti se pare ca nu e mare chestie, ca il vei astepta, ca merita sa-si sacrifice cativa ani facand inchisoare pentru tine. Dar eu am luat parte la un caz de curand si baiatul (de 17 ani si ceva) a fost ingrozitor de marcat de regimul din penitenciar. Si va sta macar 5 ani acolo.

| Crisu a răspuns:

La unele fete apar modificari, la altele nu. De regula nu, nu apar peste noapte. Si din cate stiu eu, nu are nici o influenta asupra menstruatiei.
p.s Daca sti ca e devreme, atunci de ce o mai faci? Si daca tot nu eram informata, mai bine nu o faceai.

| Libelle a răspuns:

Unde te-ai documentat,la colegele barfitoare care cum vad o fata mai cu sanii mai mari, soldurile mai late si altele zic``mama ce f*** e asta!``?

Nu ti se intampla nimic, doar ce zice Brigaela.

| Foca a răspuns:

Buna Didisor. Da este adevarat daca incepi viata sexuala iti va creste sani soldurile, intr-un cuvant vei arata foarte bine. Nu iti va creste peste noapte, va dura ceva dar nu prea multwinking. Cat despre ciclu, parerea mea incepe dupa ciclu ca e mai binewinking. Si daca afla mama ta ce, nu este nici o problema, Doar sa folosesti prezervativ ca asa nu o sa ai nici o problema. Varsta nu este chiar buna, dar am prietene care siau inceput-o la varsta asta si nau avut nimic. Normal sa incepe pe la 16 ani, Acuma depinde de tinewinking
Succes.
Ciao:p

| ELLSSA a răspuns:

Esti o nerabdatoare mica ce nu pot sa te inteleg.Chiar simti/ai simtit nevoia de a-ti incepe viata sexuala? Ai nite riscuri, nu neaparat schimbarile care se vor produce.Dar organismul si corpul tau inca nu este pe deplin dezvoltat.Depinde mult de organismul tau daca o sa mai vina sau nu ciclul in acea luna.Tu ai grija si documenteaza-te si despre metodele de protectie.Imi pare atat de rau ca voi copii din ziua de azi nu mai stiti sa va traiti copilaria, care nu se mai intoafce.Imi pare atat de rau ca ati ajuns sa va jucati de-a mama si de-a tata, nu alte jocuri dragute si inteligente.

| valThina a răspuns:

Nu te`ai documentat bine deloc.nu e adevarat ca o sa iti creask sanii sau soldurile se maresc. poti sa o incepi si dinainte si dupa.sexul nu are nicio treaba cu data in care iti vine doar daca nu ramai insarcinata.si da, mama ta isi poate da seama daca ai inceput sau nu viata sexuala, asta daca te cunoaste destul de bine big grin

| Candice a răspuns:

Mai tu la 14 ani esti intr-o perioada de crestere. Fie ca faci sex, fie ca nu, sanii iti vor creste in acest timp. Si mama ta nu poate sa-si dea seama decat daca doamne fereste patesti ceva si te controleaza.

| Chris a răspuns:

Iti vor creste peste noapte rolling on the floor))) Asa bine nu am ras de ceva timp. Nu te mai stresa atat cu viata sexuala. Candva, peste ani, o sa intalnesti o persoana speciala, si atunci o sa regreti ca nu te-ai pastrat. Sau poate o sa regreti imediat dupa contactul sexual. Esti foarte mica inca pentru asa ceva, mai asteapta cativa ani. Pentru inceput, incearca sa fii putin mai cu capul pe umeri.

| Cristinne_3572 a răspuns:

Fata draga e cam devreme la 14 ani sa te gindesti la viata sexuala.iti e frica ca nu reusesti sa te saturi? o sa te saturi nu te teme.gindeste bine pentru ca in primul rind te afli abia in dezvoltare, inca mai cresti si organele tale inca nu sunt formate definitiv.adica faci ce vrei, eu doar iti spun ca ar fi cazul sa mai zabovesti si sa te mai si documentezi intre timp.sunt sigura ca habar nu ai ce e aia ovulatie sau perioada fertila sau si mai bine cum iti functioneaza "aparatu".si apropo maica-ta o sa isi dea seama daca ai avut relatii sexuale deoarece va observa ciudatenii in comportamentul tau.

| Alexa_4801 a răspuns:

Deci.happy mama ta nu are cum sa isi dea seama daca tu o sa iti incepi viata sexuala pentru ca acelea cu soldurile si sanii sunt doar niste vorbe vechiwinking normal ca tu o sa te dezvolti dupa ce o sa iti incepi viata sexuala pentru ca esti in cresterehappy si s`ar putea sa apara o deregrare a menstruatiei daca o faci inainte sa iti vina.
succes:*

| ellizza a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa faci asta...1.Baietii te pot amagi foarte usor cu vorbe frumoase si cu fapte...insa niciodata nu iti poti da seama care este adevaratul lor scop. 2. Curiozitatea asta ti-o poti satisface si la alta varsta, nu acum esti mult prea mica. Si gandeste-te bine ca este un pas foarte important in viata unei fete si nu intotdeauna vei ramane cu primul.

| didisor6619 explică:

Bun.o sa apare schimbari in comportament.cum ar fi?

| MisterDariusBoy a răspuns:

Eu zic sa mai astepti! stiu ca o sa zici acum ca te dispera raspunsurile astea dar.credema ca o sa regreti mai tarziu.la 14 ani abia stii ce inseamna dragostea...asteapta sa intalnesti un baiat care sa te iubeasca cu adevarat.nu unul care probabil e mai mare decat tine si profita de tine.iti doresc sa ai o prima experienta cu baiatul pe care il iubesti sa vezi ca o so tii minte toata viata :X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu-ti creste nimic, sunt mituri.
2. Da, daca te duce la ginecolog o sa se observe lipsa himenului.
3. Intarzie 9 luni daca nu te protejezi, in rest e normal, ca la cat de tuta esti cred ca nici de prezervativ nu stii.
DAR DESPRE CANCERUL DE COL UTERIN stii ceva? Incepe-ti viata sexuala la 17 ani si jumatate. Cu cineva care merita si nu este atat de batut in cap sa isi bata joc de o naiva careia a doua zi sa ii dea cu piciorul. Si sa nu uit, de coruperea de minori ai auzit? E ilegal ce urmeaza sa faci.
Sa ai minte.

| Ionelutza_4325 a răspuns:

Dar nu e prea repede pentru asta?
Gandeste-te Doamne fereste ar putea aparea o sarcina si... o as regreti...

| David_4958 a răspuns:

Deci, bravo, esti bagaboanta, sa moaraaaa familia mea!