| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si fumez de o perioada scurta. ce mi se poate intampla? care sunt avantajele si dezavantajele? mulumesc

fundita :* si scuze pentru categoriewhistling

15 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Avantaje: esti cool
dezavantaje: o sa mori.
O zi minunata!

| consiliera a răspuns:

Eu zic sa te lasi cat mai repede de fumat. Fumatul nu-ti poate aduce niciun avantaj.Nu esti mai"cool"daca fumezi.Esti inca copil, nu e sanatos deloc.

| Clarity a răspuns:

Iulikka wow cat ai scris, si eu vroiam sa citesc laughing, pai nu ii bine sa fumezi n-ai vazut ce scrie pe pachetele de tigari?, da deja te-ai apucat nu cred ca o sa te poti lasa. ce ai putea face ii sa nu fumezi mult, ca ai doar 14 ani. :*

| Lummy a răspuns:

Iti afecteaza dezvoltarea.

Răspuns utilizator avertizat
| iulikka a răspuns:

Avantaje: Fumantul creaza o senzatie de relaxare. Induce senzatia de liniste. Poate da senzatia de satietate. Poate umple un spatiu de timp liber pe care il avem la un moment dat. Ne da senzatia de oameni maturi in raport cu ceilalti. Ne da senzatia de "oameni interesanti". Aduce motivatia de "a lua o pauza" din activitatea ce o desfasuram la un moment dat. Ne da senzatia ca ne putem concentra mai bine in ceea ce facem.

Dezavantaje: Este principalul factor de risc in bolile de plamini, si de circulatie in special a membrelor inferioare. Tot timpul imbracamintea este imbibata cu un miros dezagreabil. Tot timpul avem in gura un miros si gust dezagreabil, mai ales in relatia cu ceilalti nefumatori. Scade sensibilitatea la perceptia mirosurilor. Prin imbolnavire, devenim o problema pentru ceilalti membri ai familiei. Prin imbolnavire devenim pacienti "cu propria vointa" a spitalelor. Cheltuim sume destul de mari cu achizitionarea tigarilor si a celorlalte produse ajutatoare (chibrituri, brichete, scrumiere, guma de mestecat, porttigarete etc.). Fumul pe care il expiram este nociv si dezagreabil pentru cei din jur. Pierdem foarte mult timp in general neproductiv, prin pauzele de fumat. Fata de cei din jur nu suntem superiori, poate numai dezagreabili. Fumatul da numai senzatia de concentrare maxima, de eliminarea senzatiei de foame, de calmare a starilor nervoase, de oameni maturi, de oameni "interesanti" mai ales ca nefumatorii din jur nu apreciaza aceste false calitati. Fumul intrat in ochi da iritatii. Numarul mare de fumatori de pe planeta contribuie semnificativ la poluarea mediului, prin noxele raspindite in atmosfera. Bolnavii cronici din cauza fumatului sunt o problema pentru medicina, cheltuindu-se astfel sume mari de bani pentru medicamente, cercetari in domeniul medicatiei, sume care ar putea foarte bine dirijate pentru erdicarea altor maladii. Industria prin care se produc tigaretele ar putea fi foarte bine transformata in industrie producatoare de alte bunuri - alimentare, de larg consum etc. Prin legislatia in domeniu, se cheltuiesc suplimentar bani pentru a crea spatii separate de fumatori si nefumatori, doar pentru "placerea" fumatorilor de a completa scaderea nivelului de nicotina din corp. In lume au loc frecvente incendii produse din cauza fumatului cu pierderi semnificative de bunuri si vieti. Numarul celor care mor din cauza fumatului, inainte de atingerea unei virste normale biologic este ingrijorator de mare. Organismul fumatorilor este supus unui stres suplimentar din cauza ca la fumat se adauga si ceilalti factori din mediul zilelor de azi care contribuie cumulat la erodarea organismului. In cazurile de boli sezoniere (raceala, gripa) fumatorii sunt mai sensibili si se vindeca mai greu.

| MalikBitch a răspuns:

Avantaje: lumea (prietenii fumatori) te cred mare si tare ca fumezi nu se poate numi chiar un avantaj
dezavantaje: te imbolnavesti

| AbysWallker a răspuns:

Eu am 21 de ani si nu fumez! dar am incercat si eu si sincer obosesti mult mai repede deci lasate

| iepurash_9610 a răspuns:

Avantaje nu sunt. Dezavantaje sunt multe. Plamanii tai se distrug in timp si iti scurteaza foarte multi ani din viata. O sa ai mari probleme atunci cand dormi pentru ca nu o sa mai poti respira si ti se va ingrosa vocea. Mai bine incearca sa te lasi pentru cat mai poti pentru ca va deveni o dependenta si iti cheltui multi bani pe care ai putea sa ii cheltui pentru altceva. funda?

| Alexandra2345 a răspuns:

Nu e bine sa fumezi... poti capata cancer unde vrei cu fumatul asta si plaminii ii distrugi si dintii iti ingalbenesti si degetele se fac urite.nimic de bine.gindestete bine,mai ales esti domnisoara, vezi si tu cum te aranjeaza, dar mai bine nu trebuie

| Alex3 a răspuns:

Se blocheaza P*** in gura. lasa-te d fumat! o sa regreti.

| MademoiselleV a răspuns:

Nu sunt avantaje. Dacă te gândeşti la slăbit, nu o face pentru asta, nu merită, şi în unele cazuri nu merge. Dezavantaje sunt foarte multe, şi nu doar pentru tine, ci şi pentru cei din jurul tău. Dăunează plămânilor, inimii, creierului, vaselor de sânge, ochilor, pielii, rinichilor etc. Boli sunt multe, (de multe ori cancer) şi nu am de gând să te plictisesc cu ele. Eşti la o vârstă fragedă, nu merită să te distrugi cu aşa ceva. O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e niciun avantaj happy
Iti distrugi gatul si plamanii
Devii dependent.

| katilyka a răspuns:

Stiai ca o tigara fumata iti ia 7 minute din viata, plus la asta devii foarte urita...si plaminii se imbolnavesc, eu tot am 14 insa niciodata nu am incercat si nici nu voi incerca doar pentru a ma face cool, asa ca gindeste te bine inainte...bafta

| Alexa_1601 a răspuns:

La 14 ani m-am apucat si eu serios de fumat si uite ca acum am 20 si nu m-am mai lasat sunt multe dezavantaje nu te mai dezvolti iti strici dintii cheltui bani sa-ti cumperi tigari asa ca mai bine fa ceva si incearca sa te lasi ca esti ink la inceput nu va fi asa greu