| delia908 a întrebat:

Am 16 ani, iar iubitul meu 17. Avem o relatie de 1 an si 1 luna, ne-am logodit acum 1 saptamana, fara ca parintii mei sa stie pentru ca nu vor sa accepte sa am o relatie la varsta asta. Intre noi nu a avut loc niciun fel de relatie intima, pentru ca i-am zis ca nu sunt pregatita. Problema este ca, acum fiind logoditi, imi tot bate apropouri, si ma incomodează. Nu as putea sa întrețin vreo relatie intimă cu el deoarece consider ca sunt prea mica, nu sunt pregatita si parintii m-ar omorî daca ar afla ca nu mai sunt virgină, dar imi este o foarte mare teama ca m-ar putea insela ( deoarece am purtat o discutie si a zis ca el considera ca m-a asteptat destul.) Totusi, ce as putea sa fac? Orice sfat imi va fi util, cu exceptia comentariilor răutăcioase ( tin sa precizez ca imi vad si de scoala si nu sunt preocupata doar de sex si relatii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

In momentul de fata dorintele voastre nu mai coincid. Tu nu esti pregatita sa ti incepi viata sexuala iar el nu mai are rabdarea si dispozitia necesara sa te astepte. De vreme ce niciunul nu e dispus sa faca vreun compromis relatia nu va functiona din pacate si despartirea devine inevitabila. Totusi e de admirat faptul ca te respecti indeajuns incat sa n o faci doar fiindca el insista sau te constrange. Esti o fata cuminte si cu capul pe umeri! Daca te iubeste sincer te va astepta atat cat e nevoie. Numai bine

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum sincer, atat de putina valoare ai tu daca el isi permite sa spuna ca un an e destul? Nu prea da doi bani pe tine daca in ochii lui nu meriti o asteptare mai mare. Din punct de vedere medical, o femeie isi poate incepe viata sexuala fara riscuri la 17 ani si jumatate. Spune-i asta si roaga-l sa nu mai aduca deloc vorba pana implinesti 17 ani si jumatate. Daca ii pasa de tine, va intelege, pana la urma, nimeni nu isi doreste sa riste sanatatea logodnicii lui. Daca nu ii pasa de tine, atunci nu va intelege si in 2-3 luni va bate iarasi apropouri. Vei alege atunci in functie de ce iti doresti in viata: un partener care sa te puna pe primul loc sau unul care sa nu dea doi bani pe tine

| cristi202 a răspuns:

Mama, l-ai facut pe baiat sa astepte mai bine de un an de zile! Si el a facut-o! Asta inseamna ca tine la tine cu adevarat.
Problema nu e la el, desi ar trebui sa mai astepte, daca asa tu doresti. Insa cum pui tu problema, mi-e mila de el. Daca nu esti preocupata de relatii, de ce l-ai amagit? O relatie implica totul, scoala, casa, hobby-uri, etc, si tu trebuia sa te gindesti la asta, atunci cand ai acceptat prietenia lui.

| darrio2007 a răspuns:

Daca tot v-ati logodit nu stiu de ce nu o faceti? Orice baiat va gandi la fel ca el. Sau, probabil, habar n-aveti ce inseamna logodna. Ati facut-o ca sa va aflati in treaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum v-ati logodit?
Asa, ca copii mici?!
Haide ma, ca esti copilas daca tu crezi ca are vreo valoare promisiunea unui baitel de 17 ani, care nu are nici un drept legal sa ia decizii, pana la majorat.
Baiatul ala este in stare si promita si luna de pe cer, mai ales daca ii cedezi sexual!
Ce nu vezi aici? Nu-ti este inca clar ca vrea in dispaerarea sa te aiba?
Ce de promisiuni din astea faceam cand eram copil mic, maica, ce ne mai jucam cu baietii si azi, cand sunte ditamai adultii, radem de copilariile de atunci.
Ia intreba-o tu pe mama ta, ce parere are de logodna voastra, sau de sexul ...cu promisiuuni intre copilasi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul ''sfat'' de urmat in cazul tau este cel de a rupe logodna definitive si cat mai curand posibil, pentru a evita suferinta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca s-a logodit cu tine, inseamna ca vrea o relatie serioasa si de durata cu tine. In situatia in care mai insista sa faci sex cu el, spune-i ca nu esti pregatita, momentan, sa faci sex cu el si sa te lase sa-ti continui studiile.

| sofisis a răspuns:

V-ati ce? Logodit? laughing))) Buna asta.
Cat despre sex, ai tot dreptul sa nu fii pregatita cum si el are tot dreptul sa faca sex. Si sincer, chiar crezi ca pana acum nu s-a... cu altele? Ideea e urmatoarea: daca tu inca nu esti pregatita, nu mai sta pe capul lui. Lasa-i libertate sa isi rezolve nevoile fiziologice.

| AliGab a răspuns:

Asculta-l e SkyWalker23 si da-i papucii. Nu merita sa fii cu cineva care te santajeaza, iar dupa primul act sexual vei fi parasita. Faza cu logodna o crezi doar tu, nu si el. Vezi-ti de scoala, chiar daca vei plange si vei suferi acum, mai incolo iti va fi bine. Succes draga mea!

| Pool77 a răspuns:

Aaaaaaa, deci e ok sa te logodesti la 16 ani dar nu e ok sa intretii relatii sexuale? laughing))))))
Ce gandire aveti, sa mor eu.
Ala fraier de a stat un an si dupa tine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Jonas94 a răspuns:

Cu ce v-ați logodit? Cu un inel din ață?
În primul rând, nu trebuie să calci niciodată pe tine pentru altcineva fie și persoana iubită; într-un cuplu deciziile partenerei/partenerului în ceea ce-l/ce-o privește se respectă. Asta e baza în primul rând.
În al doilea rând ce face el cu tine, se numește, șantaj emoțional, adică, dacă nu-mi dai, te părăsesc. Sfatul meu, îndepărtează oamenii care se folosesc de șantaj, în cuplu, pentru a primi ceea ce vor.
În al treilea rând, toată tărășenia cu logodna, e doar un praf în ochi pentru tine, pentru a face sex, apoi să te arunce sau să te înșele la prima ocazie.
Dă-i papucii, și vei fi ok big grin.

| AliTheo18 a răspuns:

Ce a fost in capul tau? Te-ai logodit cu cine? Il cunosti? Stiu relatii de 4 ani care par perfecte, dar ele sunt inselata ca naiba, saracele. In loc sa-ti termini studiile, cu tot cu facultate, cu serviciu, plus sa lasi timpul sa treaca, tu ai facut asta... Daca tu i-ai spus ceva si el incearca...crezi ca merita? Esti inca imatura, habar nu ai ce fel de baiat este.

| MULLER96 a răspuns:

Tu te-ai logdit adica vrei ceva serios cu el adica relatia voastra se inoiste pana si dupa logodna el este bravo ca are rabdare sa te astepte si sa reziste fara relatii intime cu tine.Dar sansele sunt oricum mici dar sunt sa se duca la altcineva pentru ceea ce nu oferi tu luea adica sex.Bravo ca la 16 ani nai inceput viata sexuala si este deosebina in felul tau prin asta.Dar acum tptul depinde de el ata tarie de caracte si rezistenta va avea pentru a rezista ispitei.Tie multa bafta si numai bine.

| PowerOfReich a răspuns:

16 ani e varsta destul ok pentru a-ti incepe viata sexuala, esti putin cam prea speriata, ar trebui sa vorbesti cu el despre asta si sa cadeti amandoi la invoiala. Spune-i ca nu esti pregatita, dar nu il pune nici sa te astepte inca un an, are si el la randul sau nevoi fiziologice, iar daca ai de gand sa il mai tii o perioada lunga mai bine il lasi sa-si satisfaca nevoile cu altcineva ori te desparti de el. Mult succes!