| Spinoasa a întrebat:

Daca prietenul vostru (19 ani) tu(16 ani) avand o relatie de 1 an si 3 luni v-ar cere sa va culcati cu el ce i-ati raspunde, tinand cont de faptul ca va iubeste enor, parintii stiu de relatia voastra.Aseara m-a intrebat care e motivul si i-am spus ca o data ce ma voi culca cu el nu o sa ma mai iubesaca la fel el s-a jurat ca nu ma va lasa niciodata doar daca il voi insela. Ce pot sa cred? Mi-e teama nu ma simt pregatita, stiu ca ma iubeste, avem o relatie foarte frumos.Am omis sa spun ca el nu mi-a cerut lucrul asta neaparat acum, ci peste un an max 2.Eu sunt tipul de fata care imi doresc sa fu virgina pana in nopatea nuntii, poate unora li-se pare anormal dar ma respect si simt ca asa trebuie sa fac, este educatia pe care parintii mei mi-au dat-o si cu care sunt total de acord! Nu vreau sa il pierd, deci ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Hai ma ma lasi
Daca dadeai de unul care in primele luni iti cerea asta si tu ``il iubeai``? Tot la varsta asta?
Asa esti norocoasa ca baiatul ala te iubeste, daca e de 1 an cu tine si tot te mai asteapta pan la 17-18. Te respecta, si greu mai gasesti baieti care sa iubeasca asa o fata.
Gandirea asta e deja expirata.Hai inteleg, ca ofata pana la 17-18 ani nu se simte ok pe plan al constiintei daca face sex, se gandeste la riscuri, si la altele. Dar chiar asa pana in noaptea nuntii...nu o sa mai stea baiatul ala inca 5 ani pana vrei tu sa te mariti cu el.Fii serioasa, nu are la ce. Te crede pe tine dusa atunci
Nu ai sa il pierzi, nu ti-a cerut acum nimic, se gandeste si la tine, dar iti dai seama ca isi doreste.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as face-o dupa 17 ani si jumatate (cand nu mai ai risc crescut de cancer de col uterin). Fiindca intr-o relatie de dragoste, sexul aduce un plus de intimitate si apartenenta. Esti inca prea mica, din punct de vedere medical, dar dupa varsta mentionata, o sa fii in regula.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa-ti spun problema mea cu sexul prima oara in noaptea nuntii: am vazut cupluri care s-au destramat, desi se iubeau, fiindca erau incompatibili in pat. Sexul este o parte importanta a unei relatii intre adulti si daca merge prost, compromite toata relatia. daca aflati asta abia in noaptea nuntii, va fi traumatizant.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lasă-l de tot până nu ajunge frustrat sexual!
De la 16 ani, legal şi fiziologic îţi poţi începe viaţa sexuală. Cei care-au spus că poate să facă închisoare sunt total dezinformaţi.
Cât priveşte aia cu noaptea nunţii, aşteaptă TU mult şi bine căci crede-mă că doar un impotent sau unul care nu se simte atras de tine te-ar aştepta atât!
Eu în locul prietenului, aş mai încerca să mai discut cu tine o lună-două după care dacă tot nu vrei, te-aş lăsa. Nu eşti ultima femeie din lume.
Pa!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

La faza cu 'nepregatita'' iti dau dreptate, nu poti s-o faci doar de dragul lui!

Faptul ca e dispus sa te mai astepte 2 ani, deci 3 in total, mi se pare de admirat, clar te iubeste.Insa atata timp cat el nu se gandeste la casatorie ca si tine, trebuie sa ii dai drumul, sa se implineasca sexual, ca sa zic asa, caci el urmareste si asta, e normal pana la urma!

Vorbeste cu el despre visuriel tale de a te casatori virgina. Ce parere are...atunci vei sti ce sa faci!

Daca il mai ti mult pe uscat oricum o sa ajunga sa se sature!

| Crisu a răspuns:

Spune-i ca nu te simti pregatita. daca spune ca nu e obligatoriu anul asta, inseamna ca el isi da seama ca esti cam micuta, si nu vrea sa-ti faca rau. oricum nu spune nimeni ca peste 1-2 ani o sa va despartiti, dar nici nu spune nimeni ca o sa reziste atat relatia voastra.

| Kylexy a răspuns:

Spune-i ca iti va trebui timp ca nu esti inca pregatita! daca te iubeste va intelege.
Chestia asta e ca o lama cu 2 taisuri poate iti pui intrebarile :
E si pro si contra. nu stiu fa ce crezi tu ce simti tu pana la urma cine iti va fi ales sa te mariti cu el te va accepta si daca nu esti virgina.
Acum depinde doar de tine sa faci pasul asta ca doar tu il cunosti mai bine.ca noi de aici

| doinitza12 a răspuns:

Pai daca te iubeste cu adevarat nu te va parasi din cauza aceasta. daca asta i-un principiu al tau atunci nu-o fa important e sa vrei tu asta.

| JustMe a răspuns:

Eu in locul tau cred ca as accepta.
dar daca nu te simti pregatita mai asteapta, e decizia ta

| Catalion a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat, atunci o sa mai astepte pana vei fi in totalitate pregatita.

| Nicoleta a răspuns:

Eu nu as accepta.Tocmai asteptandu-te ti-ar dovedi cat de mult tine la tine. E usor sa iti promita lucruri frumoase, dar e mai greu cand trebuie s ale puna in aplicare.Nu te lua dupa el ca sa nu iti distrugi viata. daca te iubeste asa cum spui tu, atunci te va astepta cat de mult va fi nevoie.
Atata timp cat tu esti minora, el poate fi bagat in inchisoare daca se culca cu tine.

| alinutzaa_8242 a răspuns:

La fel vroiam si eu, dar gindeste-te putin, timpurile nu mai sint aceleas.in plus iti dau un sfat, sexul e foarte important intr-o relatie, te uneste mai mult, de obicei iubesti si mai mult persoana de linga tine, te leaga. daca il iubesti... fa-o. e foarte important sa stii ca chiar daca ti-ai pierdut virginitatea macar ai facut-o cu cineva pe care l-ai iubit. o vei face oricum.mai devreme sau mai tirziu...si sint sigura ca nu va fi in noaptea nunti.

| xGyAx a răspuns:

Lasal naibii in pace asculta parintii!big grin

| Deee_3033 a răspuns:

Buna,

Hai sa-ti spun. din proprie experienta.
Am fost si eu cu un baiat. ne iubeam 'enorm'. in fine. a fost frumos. si tot asa. ma tot intreba de ce nu vreau sa ma culc cu el. ma batea la cap ca am pe altcineva.

Pana la urma. din teama de a nu-l pierde, am facut-o si vreau sa spun ca atunci nu am regretat.

Ok. a mai trecut ceva vreme. daca lui i se scula [ scuze expresia straight face ] si eu nu vroiam sa o fac. la fel, incepea cu gelozia, certuri, parca nu mai eram prietena lui, ci obiectul lui.

Mai tarziu. dragostea a disparut si au inceput sa apara regretele. pe bune. Dar e prea tarziu. Si iti spun sincer, acum chiar in pare rau.

Deci, gandeste`te bine. Odata si odata, dragostea dispare. Si daca tot o faci, fa-o doar daca vrei tu si simti cu adevarat ca-ti doresti acest lucru, nu sa faci acest pas, doar de teama ca il vei pierde.

Ai grija de tine, si nu uita.
gandeste-te bine! :*

| Deee_3033 a răspuns:

Imi*