| Anonim15032 a întrebat:

Am 16 ani. Mi-am introdus degetele în vagin de câteva ori. Problema este că îmi încap 2 degete când sunt lubrifiată foarte bine, dar simt un mic disconfort. Nu mă deranjează mult, dar în orice caz, nu este plăcere. Mai am himenul intact sau s-a rupt? Menționez că n-am întreținut niciun act sexual cu penetrare.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La inceperea activitatii de masturbare intravaginala, este cat se poate de normala aparitia unei senzatii de disconfort sau chiar de durere difuza daca incerci sa folosesti 2 degete chiar din start. Este indicat ca la inceput sa fie folosit 1 deget si doar ulterior in functie de largirea canalului vaginal sa se treaca la folosirea a 2 degete sau a unor anumite "obiecte speciale" create in acest scop, sau folosirea unor obiecte sau lucruri lunguiete improvizate/gasite prin casa, sertare, camara, etc. Perforatia unica sau multipla, existenta in himen poate fi o "gaurica" cu diametrul mai mic sau mai mare, care in functie de elasticitatea pielitei himenale se poate intinde foarte mult si ca atare sa fii inca NEDEFLORATA, sau in cazul unei pielite rigide, putin elastice sa se fi rupt/distrus deja si acum sa fii DEFLORATA. O situatie asemanatoare se poate produce si in cazul in care vaginul este penetrat de un penis real/adevarat de barbat. Multa sanatate!

| Anonim15032 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult de tot, la fel!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cata prostie pe lumea asta!

| Anonim15032 explică (pentru darrio2007):

Deci nu înțeleg de ce ai cataloga după o simplă întrebare. Poate nu știu foarte multe legate de acest domeniu. Dacă te deranja atât de tare, puteai să ignori. O seara bună!

| amyleemuffly03 a răspuns (pentru darrio2007):

Ma bucur sa mai vaf si oameni cu cap in grupul asta

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonim15032):

La cate informatii sunt pe net despre aceste chestii nu crezi ca o informare prealabilă era mai nimerită? Acesta este si motivul catalogarii mele. Si raman in continuare la aceeasi parere.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa te auto deflorezi?
Ce te determina sa faci asta?

| Anonim15032 explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau asta. Doar am întrebat ca să știu!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim15032):

Nu mai baga degetele in vagin ca-ti rupi singura himenul, sau te infectezi cu bacteriile de pe maini.
Daca vrei sa te masturbezi, stimuleaza-ti clitorisul cu degetul si atat!

| Doub a răspuns:

Moooaaa, ce fac copiii în timpul liber, suuper

| urseyul a răspuns:

Pai himenul este inca intact, cand se rupe e posibil sa sangerezi putin, e normal sa simti un mic disconfort daca himenul e intact

| Anonim15032 explică (pentru urseyul):

Mulțumesc mult! ☺

| Ralf1971 a răspuns:

Daca iti mai introduci degetele in vagin, este o greseala pentru ca asa te masturbezi(nu vei fi satisfacuta) si te sfatuiesc sa-ti cauti un baiat sa te dezvirgineze daca simti ca nu mai pot sa rezisti, dar foloseste prezervativ care te va feri de sarcina sau infectii cu transmitere sexuala.

| Paleontologul a răspuns:

Eu zic sa-i dai bice in continuare

| Ioanakanda5 a răspuns:

La dezvirginarea mea nu a curs deloc sânge și nici nu m-a durut. Cred că m-a dezvirginat cu degetele cu ceva timp in urmă. Himenul e incă intact, doar putin dilatat. Si la mine a fost dilatat și s-a rupt in totalitate după ce m-a penetrat.