| vanderveen a întrebat:

Am 16 ani si jumatate. Mi-am inceput viața sexuală recent. Problema este ca am luat pastila de a doua zi pentru prima oara dupa ce eu împreună cu prietenul meu am facut-o fara prezervativ, insa el nu a ejaculat deloc in mine, iar la o saptamana am luat-o din nou pentru ca a ejaculat pentru prima oara in mine, abia la a treia partidă de sex din ziua aia si imi curgea mai mult o chestie apoasa transparenta si intr-o cantitate mare, nu curgea absolut nimic alb. M-am gandit ca poate era lichidul preejaculator sau poate ca nu era sperma suficient de puternica... Avand in vedere ca, pe prospectul pastilei de urgenta, scrie simpotemele adverese, eu nu am avut niciunul, in afara de câteva crampe, dar atat, nu am avut dureri de cap sau mai stiu eu ce. Insa mi-a dat de banuit faptul ca au fost 2 pastile si la un interval de timp f scurt, de o saptamana. Am facut un test de sarcina deoarece am fost prea paranoica si m-am gandit ca pastila nu a funcționat, iar el a iesit negativ, insa ma astept sa imi întârzie ciclul sau ceva...Chiar nu stiu de unde sa incep sa ma gândesc corect si coeerent.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este interzis sa iei aceasta pastila atat de des. O femeie desteapta o ia maxim o data in viata. O femeie careia nu ii pasa deloc de sanatatea ei o poate lua cam la interval de 8-10 luni, de 2-3, maxim 4 orei in viata, niciodata inainte de varsta de 19 ani. Fiindca creste riscul de infertilitate, de cancer de san si cancer de endometru.
Incepe prin a merge la o consultatie ginecologica. Trebuie sa ramai in atentia unui ginecolog la care sa mergi des pentru investigatii (inclusiv biopsii la nevoie).

| corbulalbrosu a răspuns:

Comportamentul maifestat se poate defini intr-un singur cuvant; IRESPONSABILITATE totala dar mai ales extrem de grava. Adevaratele efecte adverse ale celor 2 pastile blestemate si nenorocite se vor manifesta in lunile urmatoare prin masiva dereglare pe termen lung a activitatii hormonale cat si prin dereglarea viitoarelor cicluri menstruale. De asemenea exista posibilitatea ca prin folosirea a 2 pastile in decurs de cateva zile sa fie afectata grav activitatea ovarelor incat sa se produca chiar si sterilitatea temporara sau definitiva in unele cazuri. Si este posibil ca toate aceste necazuri sa se produca dintr-o prostie sinonima cu imbecilitatea in cazul in care cel mai probabil au fost folosite absolut INUTIL fiindca reiese cat se oate de clar ca formarea unei sarcini a fost practic IMPOSIBIL sa se produca. Fiindca te-ai comportat in mod execrabil si absolut iresponsabil chiar ca iti meriti soarta si ceea ce se va intampla in viitor. Multa sanatate!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ce s-a intamplat... s-a intamplat. Nu mai ai ce face. Daca nu esti insarcinata, e ok.

Data viitoare pune-l pe prietenul tau sa isi puna condomul inainte.

Pastila de a doua zi e o bomba hormonala si nu vrei sa o iei prea des... ca te cam zapaceste hormonal.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ai cam exagerat cu pastile alea -sunt adevarate bombe hormonale care dau organismul femeii peste cap. Fii inteleapta si protejeaza te mai bine decat sa recurgi la astfel de chestii riscante. Nu cred ca ai ramas daca ai luat pilula de a doua zi. Si testul de sarcina cred ca l ai facut cam devreme ca sa aiba rezultate concludente. Daca iti intarzie repeta testul dar nu cred ca e vorba de sarcina in conditiile descrise de tine.Multa sanatate