| anonim_4396 a întrebat:

Pot rămâne gravidă de la lichidul preejaculator chiar si daca am luat pastila de a doua zi (Escapelle) in mai putin de 12 ore si actul a durat nici un minut?
Am avut si o sangerare exact ca menstruatie dupa 6 zile de la pastila care cred ca e menstruatia pentru ca ( a curs sangele ca de obicei, culoarea la sange a fost normala, crampe de stop si a durat si 6 zile)
Ejacularea nu a fost in interior...s-a ejaculat afara dupa 3-5 minute, dar exista sanse sa fiu gravida de la acel lichid preejaculator daca s-a ejaculat dupa 3-5 minute(afara) de la act si am luat si escapelle si a venit si acea sangerare fix ca menstruatia? Va rog!

6 răspunsuri:
| AdeLeu a răspuns:

Cred ca nici dacă se duce la un control și ii spune ca nu-i gravida, tu tot continui cu întrebări pe TPU.
NU e gravida
NU sunt șanse
NU vei fi tata
Relax

| Dorin976 a răspuns (pentru AdeLeu):

Stiuu....sunt foarte stresat! In schimb ea e bine, fara stres si crede cu tarie ca sangerarea aceea dupa 6 zile de la pastila exact ca menstruatia, chiar a fost Menstruatia!

| AdeLeu a răspuns (pentru Dorin976):

Chiar dacă a fost sau n-a fost, pastila aia a fost luată. si-a făcut efectul. mai ales nici nu ai ejaculat in interior. nu ți mai face griji, nu se întâmpla nimic. nu exista nici măcar o șansă pe lumea asta

| Dorin976 a răspuns (pentru AdeLeu):

Multumesc!

| Saby08 a răspuns:

NU, și în medicină se scrie foarte clar ca de la lichidul preejaculator nu poti rămâne însărcinată pentru că nu conține foarte mulți spermatozoizi... Iar, pe lângă acest lucru mai este și chestia că a ejaculat în afară. Deci nu, nu este nicio problemă stai fără grijă. Iar pastila de a doua zi dacă ai luat-o acum nu o mai poți lua un an de zile. Această pastilă îți face menstruație sa-ți vină neregulat. Sau chiar să nu mai poți face copiii. Nu trebuie luate decât la prescripția medicului!

| AnemonaP a răspuns (pentru Saby08):

Nu mai imprăștia informații false.
Nu există vreo legătură între pastila de a doua zi și fertilitatea pe viitor!
Poți lua cate vrei, steril nu poți rămâne!
Însă da, nu este ok sa fie luată de multe ori pentru ca da organismul peste cap, fiind o metoda contraceptiva de urgentă.