| Mirela225200 a întrebat:

Bună TPU. Acum 2 săptămâni am făcut sex protejat în perioada fertila. Am făcut și săptămâna trecută de 2 or tot protejat doar ca n-a a doua oară nu penisul se micșora și prezervativul se mai rula în sus în timpul sexului (mereu schimbăm prezervativele după fiecare rundă, nu a ejaculat în mine cu prezervativul). Săptămâna trecută aveam simptome premenstruale adică mă dureau sânii și aveam crampe iar după câteva zile după act ma tot balonam. Mie trebuia să mi vină ciclul azi deșii nimic. În noiembrie am luat o pastilă de a doua zi pentru ca prezervativul se rupsese și luna trecut menstruatia mea a durat 27 de zile iar mie de obicei îmi venea la 31-30. Acum sunt în a 31 zi și nimic. Credeți ca poate exista o sarcină? Sau doar îmi întârzie mai mult din cauza pastilei?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Efectele pilulei de a 2 a zi pot tine 3-4-5 luni, in functie de care anume ai luat-o gasesti cu un search pe google "reactii adverse escapelle" de exemplu.

| Mirela225200 explică (pentru MarianWLF):

Luasem EllaOne deșii nu ma afectase cu absolut nimic atunci ( nici stări de greață nici dureri de burtă nici amețeli etc), iar ciclul menstrual în luna aceea când am luat pastila mi-a venit normal
Crezi ca ar fi putut intra lichid preejaculator in vagin in timpul actului sexual daca prezervativul a a rulat pana la jumătate? Asta ar fi singura metoda la care ma gândesc ca "aș fi putut rămâne însărcinată" deși am mici speranțe să fii rămas deoarece nu am grețuri (știu că simptomele acestea apar mai târziu) dar mereu ma înspăimântă întârzierea menstruatiei mai ales când știu ca am avut act sexual în perioada fertilității chiar daca era protejat cu prezervativele extra safe

| MarianWLF a răspuns (pentru Mirela225200):

Nu cred ca a intrat lichid pre ejaculator pentru ca nu a cazut jos, mai apar intarzieri dar tineti cont ca nu folositi marimea potrivita de prezervativ daca se tot ruleaza in sus, ai s, m xl la cele de la durex, cumparati o marime mai mica data viitoare, daca intra si intr-un minut de penetrare deja trebuie rulat prezervativul inapoi acolo e problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de intarzieri si de "trebuia sa-mi vina ciclul", ca nu mai vine nimic normal si regulat, acum experimentand efectele negative ale pastilei de a doua zi, pe urmatoarele 6-12 luni, cand ciclul si ovultia sunt modificate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Se stie ca pastila de a doua zi deregleaza ciclul menstrual, deci asteapta sa iti vina menstruatia intre timp, cu calm.In locul vostru as evita perioda fertila, pe viitor, deoarece atunci sunt sansele cele mai mari pentru instalarea sarcinii.Iar prezervativul nu este eficient 100%, ci doar 98%, insemnand ca din 100 de femei, 2 raman insarcinate, chiar daca acesta a fost folosit corect.

| Mirela225200 explică (pentru dullcat):

Crezi ca a existat riscul ca lichidul preejaculator sa intre in vagin in timpul actului sexual daca prezervativul se rula pana la jumătatea penisului? Acesta a fost pus corect dar nu inteleg de ce in timpul actului se rulează

| dullcat a răspuns (pentru Mirela225200):

Nu ma pot pronunta...Cel mai probabil ati ales marimea gresita?