| violeta31 a întrebat:

Am 16 ani si prietenul meu e cu 2 ani mai mare decat mine, are 18 ani. Problema e ca nu stiu cum sa-i spun mamei ca am prieten deoarece cred ca va reactiona urat. Cat despre tata, nici atat, e mult mai sever. Dati-mi va rog frumos un sfat. Coarda incepe sa se stranga si vreau ca mama sa afle de la mine nu de la altcineva sau intamplator, vazandu-ma cu el de mana pe strada. Nu stiu cum sa-i zic asta. Va multumesc!

5 răspunsuri:
| yanny`s a răspuns:

Asa credeam si eu despre ai mei care ziceau sa nu ma vada cu vreunul pana la 18 anilaughing si cand au aflat de prietenul meu [aveam 14 ani] au inceput sa rada si au vrut sa il cunoasca, sa vorbeasca cu ellaughing)

bine, atunci a fost asa o relatie scurta, copilarii.acum ma lasa sa am prieten, am 17 ani, insa nu prea sunt de acord cu anturajul meu laughing

pana la urma tu umbli cu el, nu mama ta, asa catrebuie sa inteleaga.

cand era de varsta ta, iti zic eu ca si ea avea prietenhappy

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Vb cu amam ta prima data, si spune`i sa te inteleaga ca nu faci nimic rau, nu e nimic rau in a avea un prieten(iubit), si ca sa` nu`i zica tatalui vostru acum, sa te apere ea cand va intalniti sau ceva de genu, spune`i sa inteleaga ca nu mai esti mica si ai 16 ani si stii ce faci. spune-i sa aiba incredere in tine, ca orice fata la 16 ani are un prieten. pup bafta:*

| NDY a răspuns:

E mai bine sa vb intai cu mama...sai comunici despre asta cand va avea dispozitie buna, si sai spui ca iti place tare de el, atunci ea te va invada cu intrebari diferite, dar nu cred sa fie impotriva relatiei voastre, depinde deja cine a acel baiat cu care iesi ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-i spui intr-un mod direct.
Cand mergi in parc si te intreaba cu cine esti, ii enumeri printre cei de-acolo si pe prietenul tau.

| ancutsza a răspuns:

Parintii tai vor doar sa te protejeze. Desi uneori noi credeam ca ne vreau raul. Incearca sa le explici care este situatia daca crezi ca relatia voastra va dura si are rost. Fa`le cunostinta parintilor cu prietenul tau ca acestia sa vada ce fel de om este daca poate avea grija de tine. Daca vor vedea ca acesta te iubeste si are grija de tine tu fiind mai mica. Cred ca totul va fi ok