| ElementX a întrebat:

Va rog mult sa-mi dati un sfat, in legatura cu urmatoarea situatie: Am fost la un botez, si acolo era un tip. El m-a invitat la dans si eu am acceptat. Bine..am dansat frumos, toate bine, pana cand a venit sa-mi ceara numarul de telefon. Era si mama de fata si verisoara tatei (tata nu era, e in strainatate). Nu i l-am dat, deoarece am prieten si o relatie serioasa cu acesta, dar nici nu i-am zis ca am prieten, deoarece daca auzea matusa mea sigur ii zicea tatei, care inebuneste daca aude de asa ceva. Mama stie ca am prieten, in fata ei nu era o problema. Tipul s-a interesat la ce liceu sunt, ce clasa, etc, si cu cateva minute inainte sa plec, a venit la mine si m-a intrebat daca-s dimineata la scoala, iar eu am zis ca da. Dupa mi-a zis "am sa te caut" si a plecat repede. imi e frica deoarece marti vine prietenul meu dupa mine la scoala si daca vine si tipul ala?! Daca se intalnesc?! Prietenul meu e cam gelos, se enerveaza repede si nu stiu ce sa fac: sa-i spun despre asta sau nu? Nu vreau sa am nimic cu tipul ala, nu ma intereseaza deloc. Va rog dati-mi un sfat. va rog. Sunt disperata pentru ca il iubesc foarte mult pe prietenul meu si nu vreau sa-l pierd. Dau funda! Va rog mult.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te panica de pomana, nu ai gresit cu ceva!
De fata cu trei sferturi de familie, ai dansat cu un necunoscut la un botez si i-ai picat cu tronc, unde ar fi problema? N-are voie sa te placa un necunoscut? Nu mergi pe strada, nu te privesc 10 baieti din 10 si toti sunt incantati?
Nu stiam ca daca ai un prieten intri intr-o colivie si-ti pui un cearceaf in cap sa nu cumva sa te vada si altcineva! Nici daca erati casatoriti n-as fi acceptat asa ceva!
Oamenii,fie femei,fie barbati,traiesc intre oameni,ai rude,prieteni,vecini,colegi,n-o sa vorbesti cu nimeni,de teama ca iti superi prietenul?
Stiu ca-ti tremura sufletul la gandul scandalului care poate sa se provoace,dar nu e vina ta nicaieri!
Teama ta cea mare e sa nu vina necunoscutul indragostit la liceu si sa iasa circ,asa ca va trebui sa-i pomenesti iubitului tau de aceasta mica intamplare de la botez si sa opresti discutia acolo,fara s-o intinzi prea mult.
Posibil in forul tau interior sa te simti putin magulita de insistenta necunoscutului tau,dar morala si inima ta,te indeamna sa te comporti corect,asa ca,daca cumva apare,iti iei frumos iubitul de mana,si treci pe langa el,eventual chiar i-l prezinti pe iubitul tau,ca sa stie ca nu esti nici dispusa,nici disponibila.
Iar pe iubitul tau, educa-l, gelozia face dragostea mai picanta, dar in doze mici si rare, daca e prea multa, strica si distruge inimi si suflete!

| ElementX explică (pentru greece12):

I-am povestit totul frumos.A zis ca nu are nici o problema, dar eu il simt. E extrem de nervos si gelos. A zis ca vorbim mai tarziu ca ii e somn si vrea sa doarma, dar mi-a dat sms in cateva minute si mi-a zis ca poate vorbi prin mesaje ca are de mers undeva si nu mai doarme. Nici nu-mi raspunde la alint.Imi da doar raspunsuri scurte, mai exact "Da." sau "Nu." si nici nu pune punct la sfarsitul frazei, asa cum obisnuieste. Asa ca i-am spus ce mi-ai zis tu. A venit cu "Nu intelegi odata ca nu am nimic?!". Bineinteles, apoi a zis ca nu mai poate vorbi, desi nu e asa. Asta o zice cand e nervos si nu vrea sa spuna. Vrea doar sa nu ma auda. Acum vorbim prin mesaje. Nu stiu ce sa fac, ce sa-i mai spun. Nu e prima oara cand ne certam din asemenea motive, dar niciodata nu a facut asa. Stiu ca e extrem nervos, eu mereu il simt dupa voce si nici nu-i greu de observat la el. Aseara i-am trimis un mesaj, pot spune ca romantic, asa cum obisnuim, dar nu mi-a raspuns nici acum, nici nu a pomenit de el, pana ce l-am intrebat daca l-a primit. Mi-a spus ca il va citi mai tarziu. Nu e normal la el comportamentul asta. M-ai ajutat mult cu sfatul tau, asadar, cu rusine iti mai cer unul.

| greece12 a răspuns (pentru ElementX):

Nici o rusine.
Si, daca nu reactioneaza normal, rau face.Nu aruncam si nu ranim,ceea ce iubim.
O sa te rog sa-l lasi in pace.
Nu-l cauta,nu-i trimite mesaj,acum.
Are nervi,din propriul lui complex si are nevoie de timp,pana va realiza ca pe el il iubesti si ca nu ai vreo vina!
Cand va vedea ca nu dai nici un semn de viata,poate sa inceapa sa inteleaga ca a gresit cu raceala si indepartarea lui si,totul va reintra in normal.
O discutie acum,nu ar face decat sa va umple de fiere pe amandoi,el iti va reprosa absurditati din gelozia lui nebuna,iar tu vei replica plangand de teama ca-l pierzi,rezultatul va fi o catastrofa!
Da-i timp,ai rabdare, nu-l sufoca.
Si nu dispera, iti repet, nu ai gresit cu nimic, din contra!
Bine?happy

| ElementX explică (pentru greece12):

Bine. Iti multumesc pentru ajutor. kiss

| greece12 a răspuns (pentru ElementX):

Any time!happy

12 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Trebuie sa fi sincera cu prietenul tau si sa ii explici ca tu nu vrei sa ai nicio o treaba cu tipul acela. Si in caz ca vine in alta zi, celelalt tip, ar trebui sa ii spui ca ai prieten, si ca oricum nu vei renunta la el. Succes! :*

| lolly a răspuns:

Spune-i prietenului tau deoarece s-ar putea sa vina baiatul la tine, si el va crede ca e alta situatie.Decat sa risti acest lucru mai bine afla..si s-ar putea sa fie gelos ca ai acceptat dansul dar ii spui ca te-a indemnat mama ta sa-i faci pe plac sau asahappy

| Silviu591 a răspuns:

Intai spune`i prietenului tau ca ai dansat cu cineva din plictiseala la nunta..si dupa ala nu te mai lasa in pace..asa dupa scoala el va stii care e toata povestea..no harm done

| DeeaMarry a răspuns:

Daca il iubesti atat de mult pe prietenul tau precum susti, atunci spune-i despre tipul asta! Spune-i si ca ai de gand sa ii ceri sa nu te mai caute atunci cand o va face. Ar trebui sa inteleaga atat prietenul tau, cat si tipul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, deci stai calmă.
Dacă este vreo șansă să se întâlnească ăla cu prietenul tău, explică-i prietenului tău că nu are nicio treabă cu ăla, și dacă este gelos și nu te crede, dă-i papucii, pentru că atunci înseamnă că nu are încredere în tine.

| NeneaGogu a răspuns:

Daca nu ai ocolit toata lumea de la botez sa ne spui despre ce e vorba laughing nu ai de ce sa-ti fie teama, explica-i prietenului tau cum a fost si cu asta basta, dar iti mai dau un sfat,daca ai prieten gelos nu e bine, devine stapanul tau, eu zic ca usor usor sa incetezi relatia cu el, gelosii uita masura si cu timpul o sa ai surprize foarte mari, vezi fapta de la cofor Perla

| AngelGirl5 a răspuns:

Spune-i prietenului tau. Intr-o relatie serioasa, asa cum zici ca e a voastra, trebuie in primul rand sa existe incredere si sa nu aveti secrete unul fata de celalalt. Spune-i ce s-a intamplat, nu carecumva sa se intalneasca amandoi la scoala si atunci sa vezi ce urat va iesi. big grin

| daniellllaaaa a răspuns:

Ar trebuie sa.i spui prietenului tau ce s.a intamplat, o sa aprecieze ca nu i.ai at nr de telefon tiului aluia! Chiar o sa fie mandru! La scoala ai puea sa.i spui baiatului care te cauta ca ai deja prieten. Asa sgur o sa te lase in pace. Nu trebuie sa.ti fie teama pentru ca ai facut ceea c trebuie sa faci! FUNDA? :* :* :*