| RuxandraMaria17 a întrebat:

Am 17 ani, luni si marti am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit pozitive. Am intretinut relatii sexuale cu iubitul pe la finalul lunii august, in septembrie dupa ce am reinceput scoala m-am certat cu iubitul si ne-am despartit. Miercuri am fost la el la facultate l-am asteptat, i-am spus ca am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive amandoua si a zis ca nu e copilul lui. Nu vreau sa renunt la liceu, sunt la un liceu foarte bun din oras parintii nu cred ca ar accepta copilul nici macar daca tatal lui l-ar recunoaste dar fara nici nu m-ar lasa sa il pastrez. Sa fac avort nici nu ma gandesc. Cum mi-as putea convinge fostul iubit ca e copilul lui tinand cont ca el stie ca nu am avut relatii sexuale cu alt baiat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti un test de paternitate, nici nu e nevoie sa il convingi tu, il convinge legea.

| RuxandraMaria17 explică (pentru suntserios):

Cand vin de la liceu trec pe langa facultatea la care e iar ieri dupa ore l-am vazut intr-o cafenea, beat. Nu bause niciodata cat fusese cu mine. Azi m-a sunat eram la meditatii nu puteam sa raspund si am crezut canici nu trebuie sa vorbesc cu el. Dupa ce am iesit l-am sunat dar nu a raspuns. Cat am fost cu el am discutat despre o eventuala sarcina si a zis ca isi doreste un copil cu mine. Sa fie din cauza ca I-am dat vestea brusc?

| suntserios a răspuns (pentru RuxandraMaria17):

Tu ce crezi? Omul e la facultate abia si a inceput viata si tu la cei 17 anisori ai tai ii dai o asemenea veste.

| RuxandraMaria17 explică (pentru suntserios):

Mai are un an si termina facultatea. In 3 ani de relatie nu era luna sa nu-mi zica ca vrea un copil.

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti urgent cu parintii. Ei sunt singurii care te pot ajuta in acest moment. Tu e clar ca nu te-ai descurca singura cu un bebe, iar iubi pare un ratat. Ai grija ca avortul se poate face doar un primele trei luni. Daca ai ramas insarcinata la inceputul lui septembrie, deja e tarzior. Cat despre ce ti-a zis respectivul, oamenii sa stii ca spun multe. Poate ca si-o fi dorit, asa, ipotetic un copil cu tine (candva, in viitor). Parerea mea e ca n-are rost sa-ti faci prea mari sperante ca te va ajuta cu ceva vreodata.

| Alcyon a răspuns:

Cat despre chestia cu recunoscutul... exista testul de paternitate, dar sa stii ca e destul de scumput. Din pacate insa, baiatul, neavand banuiesc niciun venit, nu poate fi obligat sa plateasca pensie alimentara. Abia cand va fi pe banii lui, vei putea sa-ti ceri acest drept (sa nu te astepti totusi la o suma prea mare; pensia alimentara depinde de salariu, daca tipul are salariu de cacao, la fel o sa fie si pensia).

| RuxandraMaria17 explică (pentru Alcyon):

Cat am fost impreuna adica 3 ani a vrut copil dar probabil pentru ca ne-am despartit orgoliul este foarte mare nu trece usor peste despartire

| angelina1612 a răspuns:

Probabil s-a speriat, nu credea ca o sa devina tatic asa devreme, mai erati si despartiti, incearca sa ai o discutie serioasa cu el pentru a ajunge la un acord in legatura cu ce vei face cu sarcina.Si cu privire la parintii tai te-as sfatui sa le zici cat mai repede, pentru ca indiferent de situatie ei o sa-ti fie alaturi