| Elisss a întrebat:

am 17 ani mi-am inceput viata sexuala acum o luna de zile si mereu cand prietenul meu introduce penisul la mine in vagin ma ustura doar la inceput apoi nu mai nici-o problema, stiti care ar fi cumva cauza?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o infectie genitala. O noua vizita la ginecologul la care ai fost in urma cu o luna, plus un examen de secretie vaginala te vor ajuta sa afli cauza si tratamentul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lipsa preludiului și a lubrefierii naturale, duc la aceste neplăceri. Nici cu el nu îmi este rușine, nu are experiență și nici nu caută să se intereseze ce se întâmplă, lui îi este bine, restul ce mai contează?
Este bine să mergi și la un consult ginecologic.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, e vorba de lipsa lubrifierii vaginale din cauza unei excitaţii "slabe", ori din cauza unui preludiu inexistent/scurt/ineficient.

Când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Ori nu are suficienta rabdare sa te excite cum trebuie si intra prea repede sau ai o infectie care trebuie tratata, ai face bine sa faci un consult ginecologic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te-ai cam grabit cu viata sexuala!
Pot fii "n" cauze:
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Preludiu mai lung.
Te pup!

| MadaSweet18 a răspuns:

Poti sa ai vaginism (Vaginism este termenul medical ce descrie existenta unui spasm involuntar al muschilor din jurul vaginului.Contractia este reflexa, si prin inchiderea vaginului face dureroasa orice tip de penetrare inclusiv penetrarea sexuala, introducerea tampoanelor sau tuseul vaginal din cadrul examinarii ginecologice).

Răspuns utilizator avertizat
| sebrant a răspuns:

Este ***. Trist

| sebrant a răspuns:

Nepotrivire de caracter intre sexuri.