| Maria1678 a întrebat:

Buna! Am 17 ani si am probleme cu menstruația. De 4 luni a început sa imi vina mai devreme cu o săptămână. Niciodată in 3 ani de cand am, nu mi s-a întâmplat asa. Care ar putea fi cauza? Viata sexuala am început-o luna trecuta, dar si inainte sa mi-o incep era dereglata. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca ciclul tau este de tip NEREGULAT!
Si in acest caz, nu se poate estima niciodata urmatorul ciclu menstrual si nixi perioada fertila ori ovulatia, ca atare este recomandat sa folositi intotdeauna protectie la sex, ca sa nu ramai gravida.

| Floridori a răspuns:

Orice fata care are peste 16 ani si are cicluri neregulate, ar trebui sa mearga la endocrinolog, sa faca un profil hormonal si dupa ce acesta trage concluziile, sa mearga si la medicul ginecolog pentru ca acesta sa confirme/infirme potentiale afectiuni ale sistemului reproducator, cauzate de dezechilibrele hormonale.

Ai putea preciza datele ultimelor menstruatii?
Ideal ar fi 12 luni, dar cel putin 6 ar fi de folos.