| Melinda_8816 a întrebat:

am si eu o problema. in urma cu o luna si un pic mi-am inceput viata sexuala. dupa 2 saptamana mi-a venit mentruatia exact in ziua in care trebuia. acum o zi iar am avut un contact sexual insa menstruatia de luna trecuta nu mi-a mai venit :-s. e posibil sa fii ramas insarcinata sau din cauza actului imi intarzie menstruatia?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza inceperii vietii sexuale menstra se poate deregla cu 3, maxim 5 zile. Oricre dereglare mai mare impune test de sarcina dupa minim 7 zile de intarziere si examen ginecologic, indiferent de rezultat.

| ema69 a răspuns:

Aici e cam complicat pentru ca nu dai destule date.Depinde de cat de regulat iti venea inainte ciclul, daca ati facut-o sau nu protejat si altele.Primul pas e sa iti faci un test de sarcina si in functie de rezultat vezi ce e de facut mai departe.

| christinebubu a răspuns:

Pai dupa ce ti-a venit menstruatia ai mai facut-o?
daca da, si ai facut-o NEPROTEJAT fa un test de sarcina daca au trecut 7 zile de la intarzierea menstrei, cu prima urina de dimineata.
daca testul e negativ, repeta-l dupa 3 zile.
daca nu ai mai avut niciun contact de atunci, inseamna ca e o dereglare.
daca intarzierea e mare, du-te la un control.
poate ai vreo problema
bafta

| MeLLa_2137 a răspuns:

Buna!
Ati facut'o protejat sau nu?
Daca ati facut'o protejat nu ai cum sa fi insarcinata,
Sau daca ati facut'o neprotejat si nu a ejaculat in tine e posibil sa NU fi insarcinata.Dar daca ati facut'o neprotejat mai bine du'te la un doctor.
Menstruatia iti mai poate intarzia,dar mai bine vorbeste cu mama ta.
Sau mai asteapta raspunsuri, probabil al meu nu este destul de bunbig grin
Apropo si eu ma numesc Melindawinking
Pa, pa:*!

| princeofpers a răspuns:

Nu se stie dar se poate