| sweetkid90 a întrebat:

Am 17 ani si pe 05 iulie mi-am inceput viata sexuala. Pana acum, o singura data am facut neprotejat dar am folosit metoda retragerii. Menstruatia trebuia sa imi vina pe 26 si nici acum nu a venit. Am citit ca poate intarzia din mai multe cauze, dar ma tot gandesc la o posibila sarcina. I-am spus mamei mele si m-a sfatuit sa nu ma ingrijorez pentru ca intarzierea menstruala poate fi cauzata de multi factori. Voi ce credeti? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns catusi de cat corect si nu doar niste simple presupuneri subiective si nefondate trebuie sa fie cunoscut tipul ciclului tau menstrual, adica daca este unul REGULAT sau NEREGULAT. Intarzierea menstruatiei poate fi provocata DOAR de 2 lucruri si anume; o dereglare hormonala si atunci se produce/apare intarzierea, SAU de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. In acest caz totul depinde in primul rand de momentul in care s-a produs dezvirginarea ta. O sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin si acest lucru se produce in perioada fertila a ciclului menstrual. De asemenea in foarte mare masura depinde de capacitatea partenerului de sex de a-si coordona si controla si retine la perfectie ejacularea inaintea si in timpul actului sexual. Doar in cazul in care ciclul tau menstrual este regulat s-a putut determina/calcula precis ca data pornirii menstruatiei ar fi 26 iulie. In acest caz ovulatia ar fi trebuit sa se produca in data de 12 iulie iar perioada fertila sa inceapa in 8(9) iulie. Deoarece sexul a fost intretinut inainte de a incepe perioada fertila si de asemenea nici sperma nu a ajuns in vagin, posibilitatea de a se forma o sarcina se poate exclude teoretic in totalitate. Intr-un asemenea caz se poate aprecia ca totul se datoreaza unor dereglari hormonale de moment, si atunci este vorba de o intarziere in pornirea menstruatiei, sau de niste dereglari hormonale cvasi permanente si in acest caz este vorba de un ciclu menstrual NEREGULAT, caz in care lungimea ciclului nu poate fi prevazut, determinat deci nici momentul exact de incepere a menstruatiei. Posibilitatea de a exista o sarcina in orice caz este extrem de mica chiar si in cazul in careciclul tau menstrual este neregulat. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sex fara protectie inseamna intotdeauna risc de sarcina, ceea ce tu ai si facut.
Metoda retragerii nu este intotdeauna eficienta, mai ales la adolescenti care obisnuiesc sa se masturbeze, sau sa aiba mai multe acte sexuale, unde sperma neeliminata ramane pe tractul urinar si se scurge in vaginul fetei, in primele secunde cand este introdus in vagin.
Oricum, data de 5 iulie se pare ca era imediat dupa terminarea ciclului menstrual, tu nefiind in perioada fertila.