| Sara2 a întrebat:

Trebuia sa-mi vină menstruatia pe 2 iulie şi nu a venit. Pe 5 iulie mi-am facut un test care a iesit negativ. Suntem în 16 iulie si menstruatia nu mi-a mai venit si nu da nici un semn. De un an şi ceva folosesc metoda retragerii şi nu au fost probleme pana acum. Exista vreo sansa sa fie sarcina?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu crezi ca noi din fața calculatorului suntem baba omida sa ghicim? mergi mătăluță frumușel la un medic ginecolog de preferinta, si ăla te consultă te intreabă si vezi ce zice el, ca doar e doctor care are o facultate. ce vârstă zici că ai?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi ca medicul isi poate da seama de existenta unei sarcini doar privind pacienta sau prin intrebarile puse? Este nevoie de cu totul altceva, insa tu nu poti pricepe cu mintiuca ta. laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina a fost efectuat prea devreme astfel ca rezultatul nu poate fi considerat ca fiind corect/valid. Pentru ca rezultatul sa fie corect testul se efectueaza incepand din a 8 nzi de intarziere si trebuie repetat dupa 3-5 zile pentru a se confirma sau infirma primul rezultat. Insa cele explicate sunt valabile doar in cazul in care ciclul tau menstrual este de tip regulat. Daca ciclul menstrual este de tip neregulat, atunci momentul exact de incepere a menstruatiei nu se poate determina si intarzierea se poate datora unor dereglari hormonale. Dar daca este vorba de un ciclu menstrual regulat posibilitatea de a exista o sarcina instalata nu se poate exclude. Daca ai posibilitatea printr-o analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale, se poate determina cu o precizie de peste 98% daca exista in sange hormonul de sarcina hCG. In cazul ca exista hormonul de sarcina, valoarea/nivel acestuia indica si varsta, de cate saptamani este sarcina. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta esti gravida.

| doctorul71 a răspuns:

Esti mamica! Felicitari!