| anonim_4396 a întrebat:

am 18 ani.pana anul trecut in luna august, aveam menstruatia regulata.imi intarzia 1-2 zile pana in luna august cand mi’a intarziat foarte mult.nu mi’am inceput viata sexuala.pana la urma mi’a venit in septembrie parca sau la sfarsit de luna august.de atunci, imi intarzie cu saptamanile iar anul acesta in luna martie si iunie iaras nu mi’a venit deloc. ce se intampla? nu vreau la doctor pentru ca imi vor da tratament cu hormoni sau imi zic ceva ce nu am de fapt.care e motivul? de aceea nu pot sa’mi incep viata sexuala ca am problema asta. oare ma v'a afecta si pe acest plan?
multumesc si astept raspunsul cat mai repede

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o dereglare hormonala. Daca nu vei lua tratament cu hormoni ea se va agrava si mai rau. Nu iti va afecta viata sexuala, dar iti va afecta capacitatea de a avea un copil in viitor.

| liviu42 a răspuns:

Un control ginecologic este cel mai indicat. Nu te juca cu sanatatea.

| butterfly27 a răspuns:

Este o dereglare hormonala si la urma urmei este normal sa nu-ti vina regulat. Poate ca are fi bine sa mergi la medic sa vezi ce iti recomanda,oricum doar spre binele tau o va faci,si nu o sa mai ai probleme in viitor,si cu inceperea vietii sexuale, daca te protejezi nu are ce sa ti se intample, ai grija de tine:*

| alessia5158 a răspuns:

In cazul tau si la varsta ta, nu mai poate fi vorba despre intarzieri "accidentale"( in sensul ca, un ciclu menstrual dintr-o luna nu este identic cu cel anterior, considerandu-se normale intarzieri de 5-6zile). Cu siguranta, ai probleme cu buna functionare a glandelor endocrine--- cu siguranta, ai nevoie de tratament hormonal prescris de un medic endocrinolog si/sau ginecolog, asta, daca vrei sa fii o femeie sanatoasa si apta de procreere. Numai bine!

| DracusorImpielitat a răspuns:

La varsta ta, menstruatia nu e regulata, in timp o sa iti treaca, probabil ca si din cauza ca ti-a venit mai tarziu de 15 ani ( cred ca ti-a venit la varsta asta).