| anonim_4396 a întrebat:

Helpcrying(. imi intarzie f mult menstruatia...pana acum 1 an imi venea regulat.nici o problema.1-2 zile intarziere cel mult.nu stiu ce s-a intamplat vara trecuta dar mi-a intarziat 1 luna intreaga.de atunci nimica nu mai e normal.imi intarzie cu saptm.in martie nu mi-a venit deloc(abia la inceputul lui aprilie) si nici in luna iunie nu mi-a venit deloc...
ce se intampla? mi-e frica sa ma duc la doctor.nu vreau sa iau tratament cu hormoni sua sa'mi zica ca am ceva cand de fapt nu am.va rog. sfaturi
multumesc

3 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

---> Nu`ti face griji. happy

----> Pauzele de menstruatie pot dura si o luna si ceva...deci nu te panica! big grin

---> Trebuie doar sa astepti si sa fi mereu pregatita cu un ''Always'' in geanta sau in rucsac!

Sper ca te-am ajutat puppy dog eyes

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Daca esti inca in perioada pubertatii este normal.Cunosc fete carora le-a venit o luna si dupa aia nu le-a mai venit deloc pana peste cativa ani.Insa,daca ai trecut de varsta de 16 ani este nevoie de un control.Pentru cele mai bune sfaturi, consulta-te cu mama ta.

| Galusca13 a răspuns:

In primul rand buna happy.
Sa stii ca daca menstruatia ta incepe sa vina neregulat, nu este un motiv de panica. Atata timp cat stii ca "esti la locul tau" cu relatiile sexuale, chiar nu ai de ce sa iti faci probleme. Tratamentele cu hormoni nu sunt indicate, mai ales pana la 25-29 ani. Singurele probleme s-ar putea sa fie cu organismul tau, aici ma refer la neregul in functionarea organelor interne happy. Ai racit cumva foate tare prin februarie-martie? Sau ai facut vreo analiza in care ti-a iesit ceva rau? ma refer la ASLO aici