| Vintilescu_Alina_2000 a întrebat:

Buna, am 18 ani și acum 9 zile am facut-o cu iubitul meu si am avut ghinionul să se rupă prezervativul, la 24 de ore de la contact am luat escapelle și la 4 zile de la administrare am avut sangerari ce au durat 3 zile, dar sangeram foarte putin, am avut dureri abdominale, greata si dureri de cap, dar pe prospect scria ca astea sunt reactiile adverse, acum nu mai am nimic. Se poate sa mai fie vorba de sarcina? Si daca da la cat timp după contact as putea afla ca sunt insarcinata, la cat timp se vede la ecograf? Sau daca stiti alte metode de a afla dacă sunt insarcinata în afara de un test de sarcina.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii acelei pastile nenorocite si blestemate Escapelle, este specificat si in prospect ca de regula se poate produce (insa nu in mod obligatoriu) o posibila reactie de aparare/adversa a organismului fata de invazia acelor hormoni sintetici existenti in continutul produsului. Respectiva reactie adversa se poate produce in urmatoarele 4-7 zile de dupa administrare si se prezinta sub forma unor sangerari de scurta durata de 1-2 rar 3 zile si destul de slabe cantitativ care practic nu pot fi confundate cu sangerarea menstruala (se manifesta in mod diferit in functie de caracteristicile fiecarui organism feminin). Adevaratele probleme care pot fi foarte neplacute si tracasante. dar mai ales ''durerile de cap'' stresante care sunt provocate de teama/frica sau paranoia, apar/se produc de obicei dupa prima menstruatie in cazul in care menstruatiile se produc haotic, pe neprevazute, si auo desfasurare atipica sau anormala. Roaga-te de pe acum ca viitoarele cicluri nenstruale sa nu fie prea/foarte dereglate si de asemenea ca menstruatiile sa NU fie atipice/anormale. In cazul in care folosirea pastilei a fost absolut necesara si nu a fost folosita in mod cu totul iresponsabil, atunci sa ai parte de multa sanatate fiindca in mod absolut sigur vei avea nevoie de asa ceva in lunile viitoare. Fiindca este foarte posibil ca ciclul menstrual sa se deregleze, rezultatul testului de sarcina efectuat, pentru a fi corect si valid in mod sigur si garantat, se poate face numai dipa trecerea a minim 21 de zile de la data la care s-a produs ''accidentul'' nedorit adica dupa data de 16 Iunie chiar si in cazul in care se produce menstruatia. Multa sanatate!

| AliGab a răspuns:

Ai tu grija cu pilulele alea ca eu in urma administrarii unor asemenea pilule (inclusiv anticonceptionale), cand am vrut sa ramana insarcinata am avut mari probleme. Placenta nu s-a format bine pe uter, am avut reptrictie de crestere si nastere prematura. Ai mare grija ca la momentul in care vei vrea copii sa nu ai de suferit (consecintele acestor pastile raman si peste ani buni)

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru AliGab):

Multumesc mult

| AliGab a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Nu ai pentru ce sa imi multumesti. La mine au trecut 10 ani de cand am folosit nenorocitele alea de pastile, si asta pentru ce? Mai bine riscam sa am un copil atunci decat sa fi trecut si eu si fiul meu prin suferinta de acum. Si sunt multe femei care sufera in urma acestor pastile: pierderi de sarcina, nasteri premature prin cezariana (iar cezariana nu este deloc o interventie care sa fie suportata usor), infertilitate si cate si mai cate suferinte am vazut de o luna incoace in maternitate.

| Marcela2018 a răspuns:

Asa de proaste sunteti tinerele in ziua de azi ca luati pastilele ca pe bomboane si nu va ganditi ca va dereglati organismul si veti suferi in viitor.
nu stii a face sex, nu faci si gata!

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru Marcela2018):

Draga mea in caz ca nu ai observat am folosit prezervativul, a fost o intamplare nu stia nimeni ca se intampla asa, asa ca te rog frumos sa nu mai jignesti, puteai sa vi cu un răspuns frumos, eu am cerut niste sfaturi și aveam nevoie de criticile tale