| whoocares a întrebat:

Hei. Am o problema. Joia trecuta ( 29. 03) am facut sex cu iubitul meu, insa prezervativul s-a spart. A2a zi am mers la farmacie si am cumparat pastila de a2a zi( Escapelle). Am luat pastila la nici 24 de ore de la incident. Nu am avut stari de voma, sau alte reactii adverse. Azi (07. 04) trebuia sa imi vina menstruatia, insa vad ca se cam lasa asteptata. Am doar usoare dureri abdominale, insa niciun alt semn ca ar fi " pe drum". Precizez ca nu m-am stresat, cum fac majoritatea fetelor in situatia data, gen " aoleu ce ma fac..am ramas insarcinata". Pur si simplu am luat pastila si am zis ca o sa fie totul bine..insa acum am inceput sa ma cam indoiesc ca e totul asa de Ok. Am zis sa mai astept si daca (doamne fereste) trec 7 zile de cand trebuia sa imi vina, si nimic..sa imi fac un test de sarcina. Voi ce ziceti? Astept niste pareri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zozoleparfumath a răspuns:

La fel ca tine am procedat si euhappy tot escapelle am luat si am auzit ca este f buna, nu am avut nici o reactzie, ceea ce este foarte bine si in cazul tauhappy. Ai stari de voma? vreun simptom de sarcina? eu zic sa nu te panichezi:* pentru ca s-ar putea ca menstruatia sa isi schimbe databig grin. Daca vrei sa fi mai sigura si sa stii ce ai de facut (daca pastrezi sau nu copilul ca sa nu fie prea tarziu) ia-ti un test de sarcina SureChek, este cel mai sigur! mai ales daca este facut la prima urina dimineatahappy, dar nu uita sa-l faci pe saptamana viitoare cam asa, pentru un rezultat mai sigur trebuie sa treaca minim 14 zile de la contactul sexual.Baftahappy sper ca te-am ajutatbig grin

| whoocares explică (pentru Zozoleparfumath):

Nu am simptome de sarcina, oricum au trecut doar 9 zile. si nici nu ma gandesc sa pastrez copilul. sunt mica de varsta si nu am nevoie de asta. Sper sa nu fie nevoie sa se ajunga pana acolo. de panicat..am specificat ca am stat chiar linistita, mai ales ca mama prietenului meu este medic si m-a asigurat ca o sa fie totul ok. dar ma cam streseaza chestia asta. pentru ca niciodata nu am avut dereglari menstruale, dar am auzit ca poate sa apara, de la pastila. oricum mersi frumos pentru raspuns. :*

| Zozoleparfumath a răspuns (pentru whoocares):

Pai sa stii ca si eu am luat pastila pe 29 iulie si trebuia sa-mi vina menstruatia pe 12 augustbig grin si nu mi-a venit. mi-a venit pe 21(aug):* asa ca fi sigura ca e o dereglare:*. Foarte asemanatoare situatia noastrabig grin:* aceleasi reactii ale organismuluibatting eyelashes

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o problema. Menstruatia nu este ceva scris in piatra, draga mea. Poate sa intarzie.winking Ai grija data viitoare! Numai bine!