| Andreeaandreea5654 a întrebat:

Am 18 ani și am probleme cu menstruația.
Am mers la medic și mi s-a prescris Karissa.
După terminarea menstriației, am avut 2 zile de scurgeri alb-galbui.
Acum am sangerari
Poate fi de la pastile?
Sunt la a 2a folie de pastile.
Doamna doctor nu mi-a explicat nimic în legătură cu pastilele și totul am căutat pe internet.
Sunt protejata și nu voi putea rămâne însărcinată? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai folosit zilnic si mereu la aceeasi ora fixa/stabilita, fiecare dintre cele 21 de pastile AC, in acest caz este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. Incepand din a 8-a zi de folosire a acestor pastile AC, in organismul tau s-a instalat protectia contraceptiva totala si din acel moment s-au putut intretine contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin pe intreaga durata cat va fi folosita aceasta metoda contraceptiva si de tratant. Protectia se mentine INTACTA si pe perioada celor 7 zile de pauza in care se produce procesul de menstruatie. Nu trebuie sa ai/sa fii ingrijorata de modul in care s-a desfasurat menstruatia, deoarece aceasta se va produce si manifesta atipic, complet diferit fata de modul/timpul/aspectul in care s-au desfasurat menstruatiile anterioare. Pentru ca protectia contraceptiva instalata sa se mentina in continuare si pe parcursul urmatoarelor cicluri menstruale, prima pastila de pe blisterul/folia urmatoare se administreaza intotdeauna in ziua urmatoare pauzei de 7 zile de dupa terminarea celor 21 de pastile AC. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Aceeasi problema o avut-o si eu.
Eu iau Microgynon, iau de 1 an jumate si tot asa dupa ce mi s-a terminat menstruatia dupa 2 zile mi-a curs iar. Am fost la dr. si a zis sa nu imi fac griji pentru ca e din cauza anticonceptionalelor. Iar daca citesti prospectul scrie ce efect au.
Asa ca nu te ingrijora, mie imi vine odata prea putin sau mai inchis la culoare.dar asta e din cauza lor.
Sanatate.