| Mario1oo1 a întrebat:

am 19 ani. Eu sunt impreuna cu o fata, de mai bine de jumatate de an, ne-am cunoscut prin intermediul internetului. Eu am fost plecat in alta tara la munca, momentan sunt in concediu, noi am tinut legatura cat timp am fost plecat, ne-am vazut pentru prima data acum 2 luni, cand am ajuns in tara cateva zile, relatia noastra merge bine, ne certam uneori, e adevarat, dar tot timpul ne impacam, eu sunt genul de persoana care pune raul in fata, putin mai pesimist, fiindca am dat de greu de multe ori, parintii mei nefiind alaturi de mine cand am avut nevoie, dar ea este fata care viseaza destul de mult, foarte incapatanata, care daca "simte" ceva (nu-mi vine in minte un exemplu) ia foc imediat fiindca "simturile ei nu o inseala ", eu ii accept de multe ori visele si de multe ori o sustin, e foarte vorbareata si spune multe lucruri de care nu isi da seama, de multe ori, mai ales cand e nervoasa. Eu sunt multumit de cum merge relatia noastra pana acum, chiar daca unul din noi greseste, ramanem impreuna, eu nu voi renunta la ea prea curand, si nici ea la mine, este adevarat ca nu putem stii cat de mult va tine, daca va tine, s-a.m.d. dar atat timp cat o iubesc, si cat ea ma iubeste, relatia noastra va continua. "Mica" mea problema este ca ea are parinti extraordinar de exigenti, si ei ii este frica sa le spuna de noi, de asemenea, parintii ei nu au un comportament normal, fata de ea, de multe ori a plans si a suferit din cauza unor lucruri spuse de parintii ei, probabil la nervi. Nu stiu ce sa cred despre ei, nu i-am cunoscut inca dar tind foarte mult sa cred ca ei, ca marea majoritate a parintilor, o iubesc. Problema ar fi ca ii este frica de reactia parintilor, eu sunt de acord sa ii cunosc, dar ea nu vrea, m-am gandit sa ma "auto-introduc" dar m-am razgandit, fiindca nu e chiar okay, m-am pus in locul parintilor ei si nu mi s-a parut in regula. Nu stiu cum sa o fac sa fie de acord si parintii ei sa ma si placa, sa fie de acord cu relatia noastra. Consider asta o problema fiindca timpul pe care il petrec in Romania e limitat, eu fiind nevoit sa stau mai mult pe drumuri, multumind si rudele si iubita, iar pe langa asta, parintii ei nestiind de relatia noastra, ea fiind o fire care nu iese foarte mult in oras, suntem privati de mult timp pe care am putea sa il petrecem impreuna, un alt lucru ar fi faptul ca ea sufera din cauza asta, si ii este foarte greu, fiindca este convinsa ca ai ei nu vor accepta relatia asta niciodata, sustinant ca sunt foarte "comunisti". Mie imi este foarte greu sa stiu ca sufera si sa o vad ca plange, stiind ca voi pleca din tara in curand si atunci nu voi putea face chiar nimic Nici la locul de munca nu as vrea sa renunt, vreau sa continui sa strang bani pana va intra ea la facultate, iar atunci sa ma mut cu ea si sa o sustin financiar si moral. Totusi, mai este un an, luand in considerare ca 2016 s-a sfarsit. Nu stiu ce ar trebui sa fac, e prima data cand ma confrunt cu o astfel de situatie, dar totodata e singura fata care a reusit sa ma faca atat de fericit, si sa imi doresc sa fiu cu ea atat de mult. Orice sfat, opinie sau idee, e bine venita, fie ea si negativa! Apreciez ajutorul ^_^!

13 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ea e minora? Pentru ca atunci inteleg de ce nu te prezinta parintilor ei. Poate parintii ei nu sunt de acord sa aiba un iubit pana nu va fi adulta...

| Mario1oo1 explică (pentru lpavel):

Deocamdata da, e minora, dar mi se pare absurd sa nu o lase sa aiba prieten. Nu an incercat pana acum sa fac cunostinta cu ei, nu m-a lasat ea. Totusi eu vreau, chiar daca r posibil sa nu ma accepte, o sa-i fac eu sa inteleaga pana la urma. Ma gandesc ca parintii prima data, cand se uite la iubit, vor sa vada daca e stabil financiar, daca e "golan", daca are un loc de munca etc. Iar eu cred ca sunt ok, nu vad de ce nu m-ar accepta, problema e, cum sa o conving pe ea sa ma prezinte parintilor? Imi doresc asta, mai mult pentru ea, fiindca stiu ca o doare cand se ascunde de parinti, dar cu toate astea, refuza sa ma prezinte parintilor, spunand ca ei sunt prea exigenti, si ca nu vor accepta niciodata ca ea sa aiba iubit. Nu mai e mult si o sa fie majora, dar nu cred ca ea va rezista pana atunci, si nici eu n-o sa rezist sa o mai vad asa. Chiar nu stiu ce sa mai fac, sa fie totul bine. Eu o sa plec in curand din tara si nu o sa mai pot veni cel putin pana la vara si imi e teama ca daca nu fac acum ceva, nu voi mai putea face nimic cand voi fi departe, iar lucrurile se vor inrautati si mai mult.

| lpavel a răspuns (pentru Mario1oo1):

Eu zic sa ai rabdare ca daca relatia voastra e atat de buna pe cat zici atunci va rezista!
Acum daca te prezinti parintilor ei, crede-ma nu te vor mai accepta nici atunci când ea va deveni adult! Dupa cum pare ea are niste parinti prea protectivi si de moda veche, acum daca te-ai prezenta ei nu s-ar uita la pozitia ta ci s-ar uita la tine ca la cineva care le-a sedus copila, pentru ca DA in ochii lor ea e copila, astfel de parinti nu poti convinge, poate va fi greu sa-i convingi si când va implini 18 ani... Deci daca o iubesti atat de mult atunci tine minte : rabdarea in situatia ta va face minuni, cel putin vei vedea daca te asteapta, cum te asteapta(adica daca nu te va insela). Niciodata sa nu te grabesti sa nu-ti para rau la urma. Asta e parerea mea, acum tu faci cum vrei. Bafta!

| Mario1oo1 explică (pentru lpavel):

Merci mult pentru sfat. Dar totusi imi este frica ca ea sa nu renunte din cauza asta

| lpavel a răspuns (pentru Mario1oo1):

Daca te iubeste nu va renunta iar relatia voastra va fi si mai buna, dar daca totusi va renunta atunci totul a fost o minciuna despre parinti si despre relatia voastra. Te-a vrut doar pentru bani, nu ai pierdut nimic! Asa se cladesc relatiile de durata, cu multa rabdare si cu acea teama ca nu va dura mult happy

| Laura a răspuns:

Nu trebuie să te cunoască părinţii ca să ai o relaţie serioasă cu ea. O iubeşti pe ea, nu pe părinţii ei. Nu face tâmpenia de a te introduce singur că strici totul. Nu prea înţeleg eu ce iubire e asta pe internet dar e alegerea ta.

| Mario1oo1 explică (pentru Laura):

Nu e chiar iubire pe internet, fiindca vin destul de des in tara, si singurul motiv e ea, stiu ca nu trebuie neaparat sa ma cunoasca parintii ei. Chestia e ca ea sufera fiindca sunten asa si trebuie sa se ascunda de ai ei. Ii este extrem de frica de ei si de ce ar putea sa ii faca daca ar afla de noi, ar prefera sa ne despartim decat sa suporte ce ar putea sa-i faca ai ei daca ar sti ca are o relatie, desi ea nu e mica de varsta, adica e varsta normala pentru o fata sa aiba o relatie, zic eu.

| Violleta2022 a răspuns:

Atat comportamentul ei cat si comportamnetul parintilor ie, imi sun ca este vroba de o fetita aici, razgaiata dar totodata tinuta in frau de parinti, minora si extraprotejata de parinti.
Desi nu ai dat varsta ei aici, sunt sonvinsa ca are 16 sau sub 16 ani si un temperament de copil razgaiat.
Parintii ei stiu clar ce au la usa, de aceea o tin in frau.
Tu, pe de alta parte esti calm, retras, opus ei. O relatie intre voi doi nu este de lunga durata, pentru ca sunteti la polul opus. ea nu va avea rabdarea nici cu tine si nici cu parintii ei care nu o pot strunii si curand va iesii scantei.
Probabil te atrage la ea temperamentul ei exuberant, dar nu intotdeauna contrastele ajung sa faca si casa buna, una cu cealalta.

| Mario1oo1 explică (pentru Violleta2022):

De fapt are 17, si nu e razgaiata, nu are un comportament de copil, e chiar matura, si chiar ne intelegem bine, are rabdare cu mine si e ok, nu e genul de fata rebela sau care sa faca tampenii, in privinta parintilor ei, ai dreptate... Nu stiu ce sa fac. Cu toate ca ai incercat sa ghicesti cate ceva din ce era neclar in intrebarea mea, nu ai reusit sa imi dai un raspuns, asa ca te rog sa revii si sa imi spui, tu ce crezi ca ar fi cel mai bine sa fac? Ce ar fi cel mai bine si cel mai corect sa fac? Chiar vreau sa fac ca totul sa fie bine si sa o scap cumva de frica asta fata de parinti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mario1oo1):

Nu poate sa fie matura dupa comportamentul coleric pe care il afiseaza! Asta sunt tantrumuri de copil razgaiat!
Probabil ca parintii stiu ce copil au la usa si incearca sa o tina sub control, sa nu o scape din maini, ca-si pune poalele in cap sau face iandins pe dos.
Din afara noi vedem adevarata fata a fetei, tu nu poti, tu esti indragostit de ea, de aceea ti se pare ca-i diferita de ceea ce incerc sa-ti spun eu aici.

| Mario1oo1 explică (pentru Violleta2022):

Okay, iau in considerare ce ai spus. Cu toate ca nu imi place, trebuie sa accept ca e o posbilitate destul de mare sa fie cum spui tu. Dar din nou, ai omis sa-mi raspunzi la intrebari. Ce ar trebui sa fac? Ce crezi ca ar fi cel mai bine sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mario1oo1):

Decizi iti apartine, eu nu o pot lua in locul tau!
Pot in schimb sa-ti spun ca nu este persoana pe care o vrei alaturi de tine pe viata, poate pentru cateva luni, maxim 1 an sa fie bine, desii, pot baga mana in foc ca in maxim 2 luni vor apare certuri si dicutii intre voi, pentru ca asta este temperamentul ei, sa nu tina cont de nimeni, sa-i vada pe toti impotriva ei si cine nu face ce spune ea, il crede comunist si probabil tiran.
Pentru mine, asta este un caracter superficial, plin de rasfat si lipsita de bun simt. Asi lasa-o sa se maturizeze sa vedem daca se schimba in bine!
Nervii la varsta asta nu-si au rostul, cand ar fi trebuit sa fie blanda, buna, calda si respectuoasa cu parintii.
Ceea ce vrea ea, trebuie sa tina cont de ceea ce are voie, pentru ca, fiind minora depinde de toate deciziile parintilor, inclusiv tu!
Ca va place ori ba, legea este lege si pentru ea dar si pentru tine!
Daca fuge de acasa cu tine si parintii sunt severi, te pot acuza de seducere si corupere de minore, iar daca mai se constata ca a intretinut si raporturi sexuale, puscaria este pedeapsa aplicata.
legile sunt aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| vocea a răspuns:

Nu are minte i nu te iubeste de ista, trebuie sa deschizi ochii si sa vezi cum sta situatia