| Anaaaaaa123 a întrebat:

Buna...Am 19 ani si o foarte mare problema pe cap. In data de 28 februarie am avut un contact sexual cu iubitul meu si din nefericire s-a rupt prezervativul. Acesta a sesizat si a folosit metoda retragerii imediat, iar eu in secunda doi am intrat in dus si am facut spalaturi abundente cu apa si sapun in vagin si in zona vaginului. La aproximativ 6 ore am luat pastila Escapelle si nu am prezentat niciunul dintre simptomele inscrise pe prospect. Pe 6 martie mi-a venit menstruatia, fara intarzieri si a tinut 3 zile, de obicei venea la inceputul lunii si tinea foarte putin 3 maxim 4 zile. Buuuuuuun. De 2 sapt sunt foarte foarte panicata deoarece am impresia ca se produc schimbari in corpul meu. Am senzatia ca mi s-au marit usor sanii si ca sunt foarte sensibili, oricat de mult as dormi niciodata nu ma simt odihnita, ma simt balonata si constipata uneori, plus ca starea mi se schimba radical si nimeni nu se mai poate intelege cu mine cand sunt intr-o pasa proasta. Nu-mi pot procura un test de sarcina deoarece nu pot vorbi cu mama despre asa ceva si nici nu pot iesi din casa sau trimite pe cineva sa-mi cumpere si stresul este foarte mare, ar trebui sa astept pana la sfarsitul saptamanii sa-mi vina ciclul mentrual dar sunt atat de panicata incat am nevoie de parerile voastre. Mai ales ca din cauza pilulei este posibil sa-mi si intarzie ciclul menstrual si inca o saptamana cu un asa stres pe cap nu cred ca o voi mai putea suporta. Ce credeti? Este posibil sa fiu insarcinata atat timp cat a scos-o imdiat, m-am spalat foarte abundent cu apa si sapun, la 6 ore am luat Escapelle, iar la o saptamana mi-a venit prima mentruatie la care n-am sesizat nimic neobisnuit? Chiar ma bucurasem ca pot sta linistita si ca o posibila sarcina este exclusa, dar cand am inceput sa observ aceste usoare shimbari ale corpului si cand am citit pe net, a revenit panica. Este vina stresului sau as putea fi insarcinata? Ajuuutooooor!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila Escapelle are extrem de multe efecte secundare, iar ceea ce experimentezi tu acum sunt aceste efecte, care vor perturba hormonal corpul, timp de 6-12 luni.
Ciclul ar putea fi neregulat, ovulatia nu se mai poate calcula sau estima, pot apare dureri de sani, ovare samd.
In ce priveste ruperea prezervativului, acela se rupe dintr-un singur motiv: cand este prea mare pentru cucul baiatului, fiindca este larg, se infasoara pe penis in timpul miscarilor de du-te vino ale sexului, pana ajunge sa se intinda la maxim si pocneste.
Spune-i baiatului sa cumpere masuri mult mai mici la prezervative, ca pe viitor sa nu mai aveti accidente, fiindca o alta pastila escapele nu se mai poate lua in viata asta, nefiind recomandata sin cauza dereglarilor masive din corp, care pot produce chisturi, fibroame sau chiar cancere.

| Anaaaaaa123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc din suflet! Deci toate aceste "schimbari" ale corpului meu sunt datorate pastilei, nu sunt simptome ale unei sarcini, nu?

| Anaaaaaa123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc ddin suflet! Deci toate aceste "schimbari" ale corpului meu sunt datorate pastilei, nu sunt simptome ale unei sarcini, nu?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce naiba va este asa frica de sarcină? Daca face ti sex asumati va responsabilitatea conceperii unui copil, toate fetele cum fac sex i au pastila de a doua zi, va bateti joc de sanatatea voastra, habar nu ave ti cum sa face ti sex protejat dar totuși face ți. Ar trebuii sa numai existe pentru tineret pastile de a doua zi si bombe hormonale, faci sex asta e asuma ti responsabilitatea unei sarcini, ca pe vremea lui Ceausescu atunci nu existau anticonceptionale sau pastile de a doua zi, ai facut sex faci copilul, nici avort nu aveau voie femeile sa faca atunci. Acum voi face ti ce va taie capul evident prostii.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca ti-a venit o data, clar ca NU esti insarcinata. O sa vezi dovada imediat, cand o sa iti vina iar. Toate simptomele astea pot avea legatura cu faptul ca trebuie sa iti vina.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Se vede cat de mult lipseste educatia sexuala in Romania. Din moment ce ti-a venit menstruatia de la acel act e IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata. Mai ingrijorat as fi de faptul ca te-ai spalat cu apa si sapun IN INTERIORUL vaginului, lucru care pe viitor te-as sfatui sa nu il mai faci.