| andra20 a întrebat:

Buna am 20 de ani. daca am facut sex neprotejat cu prietenul meu luni dimineata la 5, dar am luat anticonceptionale artizia la ora 18:00 seara duminica iar luni seara am facut iar sex neprotejat si am luat pastila artizia dupa o jumatate de ora.tin sa mentionez ca a fost pentru prima data duminica cand am luat anticonceptionale, o sa mai continui sa mai iau cateva zile anticonceptionalele fara sa mai fac sex.credeti ca exista riscul sa raman insarcinada dupa tot ce am facut de duminica.astept raspuns.multumesc anticipat

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Păi din câte pricep eu, NU ai luat prima tabletă în PRIMA zi a menstruaţiei!

Dacă ai fi luat prima tabletă în prima zi de ciclu, atunci efectul este din prima zi; dacă acum ai început tratamentul ( fără să respecţi acea condiţie ), atunci efectul este DOAR din ziua a 7-a ( sau a 8-a ), în general!

Recomandările din Prospect TREBUIE urmate cu stricteţe, altfel poţi avea "surprize" neplăcute...

Apoi, orice tablete anticoncepţionale TREBUIE luate DOAR la prescrierea medicului - care trebuia să-ţi spună că prima tabletă se ia în prima zi a ciclului menstrual!

Dacă vrei să iei tablete anticoncepţionale, POŢI, dar acestea NU se iau "după bunul plac" – TREBUIE PRESCRISE de medic!

În primul rând NU se iau tablete anticoncepţionale, aşa după "ureche" ( deci după bunul plac, că ai vreo prietenă care ia ) - RECOMAND un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate, şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă ar fi fost prescrise de medic, atunci ar fi trebuit să-ţi explice cum se iau – sau trebuia să citeşti cu ATENŢIE prospectul!

Artizia – extras PROSPECT :
Utilizarea primei cutii de Artizia
În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în luna anterioară :
Începeţi utilizarea Artizia în prima zi a ciclului, adică în prima zi de sângerare menstruală. Începeţi cu o pilulă marcată cu ziua corectă din săptămână. De exemplu, dacă ciclul dumneavoastră începe miercuri, începeţi cu pilula marcată „Mi". După ce aţi luat prima pilulă, luaţi o pilulă în fiecare zi urmând direcţia săgeţilor, până aţi terminat toate cele 21 de pilule din cutie. Astfel, Artizia funcţionează imediat şi nu este nevoie de altă metodă contraceptivă.
Puteţi, de asemenea, să începeţi să utilizaţi Artizia între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar în acest caz trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de barieră) în primele 7 zile ale primului ciclu.

DACĂ nu ai început tratamentul NICI în prima zi, şi nici în zilele 2-5 ale ciclului menstrual – atunci NU trebuie să le mai iei, pe cele din acest blister!

Opreşti „tratamentul" şi foloseşti metode alternative de contracepţie până la prima zi a ciclului, când iei prima pastilă ( corespunzătoare zilei respective a săptămânii ) dintr-un blister nou!

Pentru mai multe detalii, vezi linkul : http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2406_18.02.10.pdf?anmPage=116&ID=2306

Dacă nu ai respectat „instrucţiunile" expuse mai sus, este POSIBIL să rămâi însărcinată!

| Sim0 a răspuns:

Hmm :] Slabe sanse sa fii insarcinata. Ai putea dupa 7-8 zile de ultimul act sexual sau in prima zi a intarzierii ciclului menstrual sa faci 1 test de sarcina. Oricum va fi negativ :] Cred eu.

| andra20 explică (pentru Sim0):

Eu o sa mai iau anticonceptionalele si am auzit si eu ca atat timp cat le iau acum pana la pauza nu o sa am ciclu...

| magdutza_2823 a răspuns:

Nu cred ca poti sa ramai insarcinata dupa tot ce ai facut dar iti sugerez sa faci totusi un test de sarcina dupa 2 saptamani, asa anticipat sa ai vreao surpriza