| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am 19 ani, iar fostul meu iubit 22 si ne-am despartit de vreo jumatata de an, timp in care ar fi trebuit sa trec peste(am fost in jur de un an impreuna, dar a fost prima mea relatie serioasa si singurul baiat cu care am facut sex). Problema este ca nu reusesc si am incercat, am stat si singura, am si iesit cu alti baieti(cu cativa de mai multe ori, tot degeaba) nu ma atasez si nu simt cu nimeni conexiunea pe care o simteam cu el. El acum este de o luna-doua, cu alta fata, nu impreuna, ci doar fac sex ocazional si am vorbit acum o saptamana doua si mi-a spus ca nu tine la ea, nici ea la el, doar isi pierd timpul si el incearca sa ma uite, poate cu ea, dar ca nu reuseste. Nu inteleg sincer de ce nu pot sa il uit, mai ales ca m-a facut sa sufar de multe ori(motivele nu conteaza, nu sunt nici foarte grave, nu m-a inselat sau ceva asemanator, cert e ca daca ne-am impaca tot la despartire am ajunge). Nu ma mai regasesc, imi pierd timpul aiurea si inseninez pe conturile lui sau pe conversatiile cu el sau incep sa plang de dorul lui...
Imi vin ganduri cum ca am facut greseala vietii mele ca m-am despartit de el, desi, daca o gandesc mai mult stiu ca am facut ce trebuie.
Nu pot sa vorbesc cu prietenii mei sau familia despre asta fiindca nimeni nu intelege ca mie inca imi mai e dor de el, in cazul in care se vede ca nu suntem potriviti unul pentru altul. Ma ajutati, va rog, cu un sfat sau o parere pentru cum sa trec peste el?
Multumesc celor care si-au luat din timpul lor sa citeasca!

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cum ai spus si tu, a fost prima ta relatie serioasa. Te-a dat pe spate cu fel de fel de lucruri pe care le-a facut si acum le duci dorul. O sa iti treaca si o sa vezi ca persoana potrivita o sa faca si mai multe lucruri pentru tine si nu vor mai exista certuri din care sa rezulte despartirea. Toti intalnim pe cineva potrivit noua. Daca v-ati despartit inseamna ca nu a fost ce trebuia si trebuie sa accepti faptul ca meriti ceva mai bun. Spune-ti asta atunci cand incepi sa plangi de dorul lui. Meriti mai mult decat o relatie plina cu certuri. Ca sa treci peste ar trebuie sa incetezi sa mai comunici cu el, ca asa, tot ce faci este sa iti amintesti mereu ca vorbesti cu el ca si cu un prieten si nu o sa iti faca bine. Rupe legatura si mergi mai departe. Nu compara baietii pe care ii cunosti cu el pentru ca fiecare persoana e diferita. Da-ti timp, mai cunosti si alti oameni si o sa vezi ca o sa gasesti pe altcineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Vei uita doar in momentul in care vei accepta ca te-ai despartit de el si nu vei mai face o obsesie in a sta agata cu gandurile, in trecut, pe care oricum nu-l mai poti schimba.
Cand vei inteleeg in final ca relatia aia este dusa si apusa, vei putea trai preznetul si gasi pe cineva cu care ai putea fii fericita, din nou.
Ca sa-l uiti pe fostul, este recomandat de catre pishologi, sa tai toate relatiile si conexiile u el, prin blocarea numaruluid e telefon, email, site-uri de socializare, sa eviti sa mergi unde mergeati impreuna, sa eviti drumul spre casa lui si sa alegi o cale noua, necunsocuta pe care sa-ti incepi o viata noua, probabil cu alta alegere, cu alt viitor si cu sasne de reusita
Inca ceva: cu prietenii nu este indicat sa vorbesti despre "fostul" tau iubit, fiindca nu este normal sa aduci in discutie si sa obsedezi pe toti cu cineva care nu mai exista pentru nimeni si nu ar trebui sa mai existe nici pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cert e ca daca ne-am impaca tot la despartire am ajunge.
Ce te face să crezi că este cert, adică sigur?
incep sa plang de dorul lui. Cum te simți când începi să plângi?
nimeni nu intelege ca mie inca imi mai e dor de el. Cum simți dorul?
in cazul in care se vede. Cine vede, căci spui se vede?
nu suntem potriviti unul pentru altul. Adică? Ce înseamnă pentru tine să fii potrivită pentru altul?
cum sa trec peste el. Cum adică peste? Adică pe deasupra?

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai observat ca nu sunteti potriviti unul pentru altul, incearca si uita-l si gaseste un alt baiat cu care crezi ca te potrivesti.

| Mopmop a răspuns:

Block pe toata linia si mergi inainte!
Nu pierde timpul ca nu stii ce alte oportunitati te asteapta!
Incearca sa vezi unde ai gresit TU in relatia asta si incearca sa nu mai repeti.
Restul sunt povesti.

| Aditu94 a răspuns:

Buna, sfatul meu e sa impacati, se vede cu ochiul liber ca va doriti sa fiti iar impreuna, dar evitati sa faceti acest pas de teama ca poate o sa ajungeti sa va despartiti iar..in viata daca nu risti, nu castigi..si asa daca te amagesti cu unul si altul si tu tot cu gandul la ea/el esti..nu vei reusi sa te detasezi..eu dupa ce s-a terminat intre mine si fosta.o perioada de timp de cel putin 6 luni, oricat incercam sa ma gandesc la alta, in orice femeie o vedea pe ea.le confundam..eram hipnotizat..am incercat sa ma impac cu ea.dar ea alesese pe altcineva..deci ca sa imi revin a fost nevoie de timp..asa se intampla cand pui suflet si esti rational si nu vrei doar sex. daca tu pana acum, in pauza asta nu ai facut sex cu nimeni si doar ai incercat sa il uiti prin a fii cu alt barbat sa il uiti si sa o iei de la zero..ai respectul meu..pe el ca barbat il inteleg.dar totusi, nici asa nu e ok..viata merge inainte. terminati cu copilariile si faceti ce trebuie..anii trec..si nu veti mai fii la fel..sufletul ramane tanar, dar corpul sufera modificari grave..imbatraneste si nu o sa mai fiti capabili de nimic... puneti mana si impacativa, maritate cu el, faceti copii, fiti fericiti si lasati prostiiile astea de o parte.