| iuliang a întrebat:

Buna, ma numesc iulian, de curand m-am despartit de iubita mea sau mai bine spus ea de mine pentru a 2-a oara, motivele si prima data la fel ca si acum: cele spuse de ea, ca sunt gelos, ca ma deranjeaza ca iasa cu prietenele, ca ma enervez repede, varianta mea: tor timpul este dupa prietene, excesiv chiar, un fel de obsesie, neglijarea care evident din cauza prietenelor ei toxice si de asta ii reprosam ca prefera sa iasa cu ele decat sa imi acorde atentie, gelos eram oarecum pe prietenele ei care beneficiau de atentia si eu eram doar un simplu magar inchiriat. Am discutat cu ea despre asta, mi-a spus ca mi se pare, si ca sunt prietenele ei. Ok, toata lumea are nevoie de prieteni, dar nu neglijam persoanele dragi. I-am spus, relatia pe primul plan si apoi ne ocupam de prieteni, dar relatia sa fie cum trebuie, bineinteles ca nu ne tinea mai mult de 3 zile si iar ma simteam in plus din cauza neglijarii. Eu o iubesc si sunt sigur ca si ea, doar ca dciziile proaste de moment ne-au adus aici. Cu cateva zile inainte de ultima cearta care a dus si la despartire, a jurat pr familia ei ca ma iubeste, ca ma vrea neconditionat si ca nu poate sa traiasca fara mine. La despartire mi-a spus ca totul s-a terminat, ca nu ma mai vrea, etc. Am locuit impreuna, de 5 zile m-am mutat si nu am cautat-o deloc chiar daca ma topesc de dorul ei, nici ea pe mine. Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| VICTORTPURO a răspuns:

Iulian, iti zic din propria experienta, daca te iubeste o sa se intoarca si se va simti vinovata la un moment dat, nu conteaza cat timp va trece, fie un an chiar, cum a fost in cazul meu, deci sincer daca ea se comporta asa atunci e clar ca trebuie o pauza, si daca nu te mai cauta atunci nu mai merita sa depui efort, deoarece omul care nu te pretuieste deplin intr-o relatie iti dai seama si singur ca asa va face si mai departe, relatiile sunt uneori pline de promisiuni false, iti va fi putin greu la inceput, dar te vei obisnui ca si toti care trec si au trecut prin asta, la mine situatia a fost mai aiurea, deci situatia ta este inca remediabila, depinde deja daca ea va vrea sa fie cu tine si va renunta putin la excesul de care este obsedata.

| kandaraki a răspuns (pentru VICTORTPURO):

Si ce trebuie sa faca Iulian un an sa stea singur si sa se macine cand se va intoarce la el iubita? fata a ales calea separata, a preferat prietenele in detrimentul iubitului ei care ii zice ca il iubeste, halal de asa domnisoara. E bine ca s-au despartit, acum Iulian va trece ceva timp si isi va gasi o fata normala care sa stea cu el si sa ii ofere atentie.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

So lasi. Cand iese cu fetele ei poate face prostii si nici nu iti dai seama. Cel mai bine e sa dai de una fara prieteni numai ca oricine ba chiar si aia urata are proeteni falsi

| Violleta2022 a răspuns:

Evident nu sunteti compatibili si nu aveti preferinte comune, ceea ce duce la o despartire defeinitiva, mai devreme sau mai tarziu.
Drumurile alese de fiecare din voi, nu coincid!
Fiecare are alte valori pe care le pretuieste si le doreste in viata lui, iar fata asta, doreste sa-si imparta viata mai mult cu prietenele, decat cu tine.
Te sfatuiesc sa mergi mai departe, sa-ti cauti alta fata, care sa iti ofere ceea ce doresti tu, adica tot timpul ei, fara prietene si sa te asculte cum vrei tu.
Ma indoiesc ca vei gasi o asemena fata, pentru ca nu-i poti interzice cuiva sa nu aiba prieteni si sa iasa doar cu tine.
Regulile se fac de amandoi si se repsecta in aceeasi masura. Gelozia nu-si are rostul intr-o relatie de dragoste, fiind o boala care macina si distruge parteriatele.
Invata sa accepti si ceea ce vrea ea, discutati si cadeti de acord asupra acestor aspecte.
In orice caz, dupa cat de incapatanat esti si fara felxibilitate, nu cred ca ea va accepta doar conditiile tale, daca nu esti dispus si tu sa cedezi la conditiile ei.
Ma lasa rece ce vor parintii ei, pentru ca nu ei decid viata fetei, iar constrangerile si conditiile tale o fac nefericita, ceea ce ar trebui sa-ti dea de gandit si sa faceti compromisuri de ambele parti, daca intr-adevar va iubiti.
In dragostea adevarata, nu-ti faci partnerul sa sufere, dimpotriva, cedezi de dragul lui sau al ei si faci compromisuri, ca relatia sa fie buna si frumoasa.
Daca nu esti dispus sa cedezi, atunci vezi-ti de drum si da-i pace, pentru ca devine obsesie, control si posesivitate, nu dragoste.

| iuliang explică (pentru Violleta2022):

Nu este virba nici de control, nici de posesivitate nic de gelozie, pur si simplu ma neglijeaza in favoarea prietenelor, eu am trimis-o sa se intalneasca cu prietenele ei atunci cand atentia ei nu imi lipsea, cand a incetat sa isi indrepte ateentia doar in directia prietenelor, logic, ca am inceput sa imi pun niste semne de intrebare. Si eu am prieteni, toata lumea are, dar pentru mine relatia a fost pe primul plan mereu. Nu am neglijat-o ca sa fiu obsedat de prietenii mei, am facut totul in limita bunului simt si in asa fel incat sa nu o neglijez pe ea si sa vada ca iubirea mea este acolo pentru ea neconditionat

| mihai69 a răspuns:

Să te declari deschis în a găsi o altă parteneră.

| Freya1 a răspuns:

Din cate am inteles ea vroia sa te tina oarecum acolo ca sa ii fi sigur nu neaparat ca sentimentele ei sunt si reale se cam vede acum dupa 5 zile in care nu a incercat sa te caute sau sa faca ceva.
Orce om trebuie sa aiba prieteni dar nu sa exagereze cu ei ca nu cu ei fac casa si copii iar daca vrei relatiie serioasa trebuie sa pui o bariera intre prieteni cu care iesi la suc si barbatul sau femeia care te sprijina si iubeste, iti face de mancare sau iti ia un cadou, impartiti patul si iti face un copil...

| iuliang explică (pentru Freya1):

Exact asta am incercat sa ii explic si eu, relatia pe primul plan si apoi proetenii, nu prietena vine seara si te pupa pe frunte si iti zice noapte buna, nu prietena este langa tine cand iti este greu, nu cu prietenii poti sa iti intemeiezi o familie, planuri pe care le faceam amandoi. Daca toata lumea ar gandi ca tine Natalia, toate relatiile ar fi fericite. Dar se pare ca pe lumea asta sunt oameni imaturi care dau cu piciorul la ceea ce altii tanjesc sa aiba. si a facut ceva in astea 5 zile, m-a blocat le Facebook, probabil din cauza frustratilor, ca nu am cautat-o eu, sau ca a inceput o domnisoara, prietena veche sa imi lase comentarii si prostii din astea. Iti multumesc pentru raspuns, asa gandeste o femeie cu capul pe umeri, ai mi-as dori ca viitoarea partenera de viata sa aiba aceeasi gandire ca si a ta!

| Freya1 a răspuns (pentru iuliang):

Pe viitor sa cauti ce consideri ca ti se potriveste iar daca vezi ca nu este ce iti doresti mergi mai departe deoarece oricine are o pereche in lumea asta doar sa vrea si sa vada

| iuliang explică (pentru Freya1):

Pna la un moment dat si fosta iubita a fost exemplara, dar doar pana la un moment dat.

| ShamelessQboy a răspuns:

Dacă o iubești cu adevărat cred ca ar trebui să o accepți asa cum este!
Si eu trec printr-o faza ă relației mult mai dificilă decât la voi, dar datorită faptului că o iubesc, o accept asa cum este.

| PuntIle a răspuns:

Iulian,daca vrea sa vina primeste o, nu te mai duce tu dupa ea, doare sau nu, asta e, bafta.

| iuliang explică (pentru PuntIle):

Nu am de gand sa o mai caut, chiar daca doare al naibii de tare!

| Georgemtb a răspuns:

Tu spui in felul urmator: "Ok, toata lumea are nevoie de prieteni, dar nu neglijam persoanele dragi". Dar te-ai gandit ca pentru ea tu nu ii esti drag? Ea nu se simte bine cu tine, pentru ca asa sunt ele, si eu am trecut prin ce zici tu... E normal ca relatia trebuie sa fie inaintea prietenelor, dar daca ea nu tine la tine cum tine la ele atunci n-ai cu ce sa schimbi situatia. Cand ea s-a jurat voi probabil erati intr-o atmosfera placuta cand relatia mergea bine. Nu stiu sigur ce sfat sa-ti dau. Pot sa-ti zic doar ca juramantul ei nu e tocmai adevarat. Daca nu putea trai fara tine de ce nu-ti da un semn? Stiu ca de la cat de nebun esti dupa ea o sa zici: lasa ma ca nebunu asta nu stie ce e intre mine si ea si mananca ****. Frate, asa e, nu stiu ce e intre voi doi, eu iti zic doar opinia mea.

| iuliang explică (pentru Georgemtb):

Sunt sigur ca o sa ii pra rau si o sa ma caute la un moment dat, e doar o chestiune de timp, dar nu cred ca o sa o mai accept si in genunchi daca vine, chiar daca o iubesc nespus de mult, la fel o sa faca si pe viitor.

| Alexandra0111m a răspuns:

Buna Iulian, cam in aceeasi situatie ma aflu si eu cu iubitul meu, cu care am fost de 1 an doar ca la mine mai e chestia si de distanta, el muncind in afara pe vapor( e plecat o luna si sta doar 2 sapt acasa). Acum ne am despartitit de cateva zile cam din acelasi motiv ca si al tau ( faptul ca aproape de fiecare data cand vine acasa el are cate ceva de facut, pune mereu altceva pe primul plan decat relatia noastra, cand iese cu baietii este cel mai fericit si sta cu orele dar atunci cand se vede cu mine mereu pateste cate ceva si altele). Prima oara m-am despartit de el prin august cand am avut o cearta urata si mi-e reprosat ca il disper si ca sunt nebuna si geloasa si paranoica, dar in cateva sapt s-a intors la mine si ne-am impacat. dupa aceea ne-am inteles f bine pana acum cateva sapt iar cand am simtit o distantare din partea lui si imi zicea mereu ca vrea sa doarma ca e obosit. Am incercat sa il inteleg si sa nu mai crizez asa cum imi zicea el, pentru ca era la munca, dar si cand a venit acasa la fel a facut si atunci nu am mai inteles si m-am enervat foarte tare si i-am zis ca ne despartim, a venit si-a luat lucrurile de la mine si ne-am zis pa.
Eu sunt hotarata sa nu il mai caut si sa las lucrurile sa mearga de la sine, pentru ca daca va vrea se va intoarce si va realiza ca a gresit si asa te sfatuiesc si pe tine sa faci, pentru ca timpul le va rezolva pe toate si vei vedea daca intr-adevar a fost iubire sau nu, dupa ce lucrurile se vor mai calma, pentru ca oamenii la despartiri si nervi spun lucruri fara sa gandeasca.

| iuliang explică (pentru Alexandra0111m):

A mea de curand a sters pozele de pe Facebook si mai mult de atat m-a si blocat, mi-a zis cineva ca tot cu prietenele prin oras, nu pare sa imi simta lipsa deloc. Si acum imi dau seama ca nu a fost iubire din partea ei, doar o stare de lejeritate care la un miment dat nu a mai multumit-o. Si prima data cand ne-am despartit tot eu am cautat-o si am tras de ea cateva luni pana sa reluam relatia.

| Alexandra0111m a răspuns (pentru iuliang):

Ai facut rau ca te ai rugat tu de ea atata timp sa va impacati prima data si mai ales cateva luni. prin felu asta i-ai aratat doar ca ea te poate juca pe degete si ca esti disperat dupa ea. sper sa nu mai faci asta pe viitor cu nicio fata, mai ales daca nu tu ai fost de vina
si chestia cu blocatul pe Facebook sunt 2 variante: ori te-a blocat ca ai enervat o cand ai vazut ca nu ii mai scrii si a zis ca iti arata ea
ori te a blocat de teama sa nu o terorizezi iar sa va impacati