| smartdjs a întrebat:

Buna am 26 ani, si am avut o relatie de 6 ani cu o fata, din timpul facultati. Ea este o fata serioasa sincera fidela de incredere de fapt amandoi am fost la fel dar are o problema nu percepe dragostea, am asteptato 3 ani pentru a face dragoste cu ea. Dupa acest moment ea a inceput sa spuna ca sunt un obsedat sexual, am discutat cu ea sa rezolvam problema dar ea nu doreste spune ca ea nu percepe dragostea ca pe ceva normal intr-o relatie, ci ca ea tb sa existe dar fffff rar. Am ajuns la concluzia ca este firigida, asta si datorita educatie din familie care a fost una fff severa si copilaria grea. Am safatuit-o sa mergem la o consiliere dar nu doreste sa auda de asa ceva ea spune ca e ok. In urma cu 3 luni ne-am despartit am luat eu acesta decizie. Ea ma cautat sa ne impacam iar eu am spsu nu si acum e invers o caut eu, as vrea si eu sa ma impac cu ea numia daca ar fi dispusa sa rezolvam problemele, ea acum vb cu un tip si din discutile cu ea inca nu se stie ce va fi intre ei, si el spune la fel ea este genul fetei clasice care percepe dragostea sex numai dupa casatorie, si eu ma intreb oare chiar dupa casatorie va fi altfel avand in vedere ca ea asa gandeste, am observat ca si acel tip este indecis, ea ma iubeste mult dar ultimadata ne-am certat rau si asta datorita si geloziei ei. Ea acum chiar dac anul este cu mine, vede in persoan me aun om stabil si plin de ajutor. Ce sa fac? oare se va schimba ma fost la un psiho si mi-a spsu ca ea are un complex are o problema psih, frica teama, mai ales ca a avut probleme in familie. Ce e de facut? As vrea sa ne impacam dar ea acum es te fff confuza comunica cu un bait de vreo luna dar mi-a spus ca nu este nimic intre ei doar ca vb la tel sau intlanit de vreo cateva ori, ea spune ca nu este nimic intre ei si el la fel ca nu e sigur daca este ceva de viitor. Am fost impreuna 6 ani si ea tine inca la mine dar se gandeste ca am jignit-o rau ultimadata, ea este foarte vulcanica si impulsiva si am rabdat pana la un punc dar dupa am rabufinit si eu ( sunt taur) si pe ea o dor acele cuvine, si de asta este incerta confuza ce sa faca. Ce ar tb sa fac?

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sincer ştii ce poţi face, chair dacă ţie ţi-ar fi mai greu. Nu-i spune nimic despre partea sexuală, spune-i că îţi e dor de ea şi că ai vrea să fiţi din nou împreună, atât. Şi dacă accepta, ceea ce din ce spui tu e evident, nu insista, nu spune nimic asupra subiectului chiar dacă îţi va fi greu. E clar că dacă în 6 ani nu ai reuşit nu o să reuşeşti acum dintr-o dată. Trebuie să-i dai timp ( mai mult decât 6 ani) să realizeze ea că e necesară şi o relaţie sexuală, dar ea să realizeze nu să-i spui tu. Nu cred că o să accepte să meargă la psiholog. Cu cât insişti mai mult pe tema asta cu atât o să te considere un obsedat sexual, cum spuneai că ţi-a zis. Dacă a avut o problemă în copilărie e timpul să treacă peste ea. Ce poţi face e să ai răbdare şi să-i arăţi că o iubeşti. Poate nu eşti dispus să faci asta, dar poate fi o variantă! Baftă!

| Emeraude a răspuns:

E laudabil faptul ca umblii dupa o fata cu atatea probleme, sincer! Sunt si eu de acord cu ce ti-a spus psihologul, desi nu o cunosc pe fata respectiva nu prea avem cum sa ne dam cu parerea despre ea. E o tipa foarte instabila, nu stie ce vrea. Daca si-a gasit un baiat, las-o sa-si urmeze calea, asa cum ar trebui s-o faci si tu.
Daca nu s-a schimbat pana acum in 6 ani, cu greu se va schimba in urmatorii 6.
Mult succes, pa-pa!

Răspuns utilizator avertizat
| smartdjs explică:

Ms pentru sfaturi tocmai m-a sunat si a spus ca ne impacam, imi da o sansa, mai incercam

| kimora_8189 a răspuns:

Ai fcaut foarte multe pentru ea din cate ai spus... tu chiar esti dispus sa renunti la tine ca persoana pentru nevoile ei?

| dynamick007 a răspuns:

O persoana la varsta asta cam greu se schimba chiar daca ar vrea.
Parerea mea este ca tu sa o apuci de manuta si sa va duce-ti la un psiholog, alta iesire din situatie nu vad. Fa ceva, convinge-o altfel nu are rost sa continui relatia asta. Ori tu renunti la sex, ori ea se duce la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o.

nu faci nici o treaba cu ea.