| piccola_1083 a întrebat:

Buna am aproape 16 ani si as vrea sa imi incep viata sexsuala dar nu stiu daca sunt pregatita stau cu un baiat de 18 ani (el are experienta destula) cum este atunci cand o faci pentru prima oara?

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

înainte de asta, învață dracului cum se evită o sarcină nedorită -toate metodele posibile- că la o adică, tu rămâi borțoasă, nu el!
Spălătură vaginală acidă, protecție biologică, ( sterilet), act sexual întrerupt etc.
Nici una nu este sigură singură, trebuie asociate simultan 3-4 metode de evitare sarcină.
El precis nu are habar, cum se pune un prezervativ și se vor rupe, în dușmănie! "
Ești cam tânără, pentru viața sexuală!
Din sex oral, nu rămâne borțoasă, iar sexul oral reciproc, se mai numește și 69.
Ia învață tu serios despre metodele de evitare a unei sarcini nedorite, și dacă tot nu mă asculți și faci totuși sex, cel puțin aplică simultam asociat cel puțin 3-4 metode anti-sarcină.

| answer a răspuns:

Fata draga!
De ce vrei tu sa te grabesti? De ce vrei sa te consideri femeie de la 16 ani? Oare sti cata responsabilitate implica inceperea vietii sexuale? Sti ca 52% dintre cazurile de cancer de col uterin apar la persoanele care si-au inceput viata sexuala devreme si ca medici recomanda ca o femeie sa isi inceapa viata sexuala dupa varsta majoratului (e cea mai propice perioada pentru asta - si dpdv. anatomic, dar si emotional)?

Mai asteapta, mai copilareste, vei avea timp o viata sa faci sex! Daca intampini presiuni din partea iubitului, atunci acel om nu te iubeste si cand se uita la tine nu vede decat un obiect cu care el se poate satisface.

Vorbeste si cu mama ta si vezi ce spune! O fata ar trebui sa aiba drept cea mai buna prietena, pe mama ei, persoana care niciodata nu i-ar da copilului ei un sfat rau!

Sper sa te mai gandesti si ia in considerare faptul ca sfatul vine de la un baiat. Bafta si gandeste-te rational la toata situatia! Nu lua decizii pripite! Pa pa!

| liviu42 a răspuns:

Wow este plin de experienta la 18 ani, poate ajunge pe la penitenciar pentru coruptie minori.

| maradi3 a răspuns:

Daca spui ca el are experiente destula,in mod nromal ar trebui sa te invete cate ceva sau lasate-n voia lui,grij' la igiena, e foarte important! bafta si nu-ti fie frica, o sa treci peste primele emotii!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ce level e? daca nu e level 80 nu are destula experinta tongue

| SociallyDepressed a răspuns:

Mai asteapta inca 2 ani pentru a avea varsta optima pentru inceperea vietii sexuale.Ai o intreaga copilarie in fata.Nu da cu piciorul in ea pentru ca mai tarziu o sa regreti.Lasa sexul pe seama adultilor!

| Allexandraaa a răspuns:

Daca crezi ca el e baiatul potrivit. Vorbiti inainte sa o faceti. Spune-i cum ai vrea si incercati sa lungiti preludiul cat mai mult [ macar o jumatate de ora cu sarutari imbratisari etc]. Daca te doare va opriti cateva secunde. Va durea putin dar cum ai zis tu. daca el are experienta te poti lasa in voia lui. Uita de toate. Alege un loc cat mai intim. de preferabil la tine sau la el acasa. NU UITATI SA VA PROTEJATI. Daca zice ca are experienta sigur iti va propun sa faceti fara. happy Refuza-l. Daca te iubeste va accepta si cu prezervativ. thinking Altceva. ce sa-ti mai zic. O sa-ti placa :*:*.; x Bafta si mai gandeste-te o data la aceasta decizie.

| adryana_6040 a răspuns:

Mai bine asteapta si tu pana la 18 ai toata viata inainte.

| Balmung a răspuns:

Eu zic ca el trebuie sa se gandeasca mai mult la asta. Trebuie sa fie constient ca la 18 ani poate sa te nerocoeasca. Sa stii ca nu prea e placut sa faci sex cu o fata virgina daca tu nu esti. Esti constient intr-un fel ca e ava regreta mai tarziu ca si-a inceput viata sexuala atat de devreme. E mai bine sa astepti sa fi pregatita psihic si emotional. Sa fi constient de implicari.

| cLeILa a răspuns:

Pai nu tias zice sa faci asa ceva, la 18 ani vei ajunge sefa de bordel pe dn 24>>>>>ai inteles? asa ca ia pune manaa pe carte si lasa p**a.pa

| TuPeistU a răspuns:

E supersmug Vezi ca daca afla maikata il baga pe ala la Facultate direct. Nu ii mai trebuie nici Bacu luatlaughing)

| Gabytsuu a răspuns:

Nu ti-as recomandata asta... de ce sa ti`o incepi deacum?
inca nu esti pregatita inca... poate dupa aceea ai sa regreti,
am intalnit multe cazuri in care fete se culca cu baietii isi pierd verginitatea iar dupa aceea "noapte" respectivii le parasesc...mai sunt si baieti seriosi dar foarte putini,eu ti-am dat un sfat restul depinde de tine, eu zic sa mai astepti, daca te iubeste sh tu ai sa il refuzi sh daca te iubeste te va astepta sh te va aprecia mai mult. ca nu te lasi usor.
pop:*

| Crii a răspuns:

Sincer, te sfatuiesc sa faci cand simti tu ca e momentul.Baftaa!