| Proprema a întrebat:

Bună!
Am avut 2 contacte sexuale protejate unul după altul, pe 6 februarie. De 3 luni am ciclul de 31 de zile, ultima dată mi-a venit pe 27 ianuarie, asta înseamnă că pe 6 februarie eram cu vreo două zile înainte de începerea perioadei fertile (sper că am calculat corect). Ideea e că între cele două contacte n-au fost decât câteva secunde, până și-a dat jos primul prezervativ și l-a pus pe al doilea. Acum sunt plină de panică pentru că este foarte posibil să fi ajuns spermă deasupra prezervativului înainte de al doilea contact și am mai citit pe aici că se poate produce o ovulație spontană la dezvirginare și că sunt șanse mai mari pentru o eventuală sarcină. Nu eram așa panicată până să citesc toate întrebările astea de pe aici, acum sunt puțin speriată. Sunt conștientă că șansele sunt mici, dar nu pot să nu fiu stresată. Am de ce să-mi fac griji sau mă stresez degeaba?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de 31 de zile si s-a mentinut la fel in ultimele 3 luni, nu ar avea nici un motiv sa se modifice in ciclul actual. In aceasta situatie daca ultima menstruatie a inceput in data de 27 ianuarie urmeaza ca urmatoarea sa inceapa pe 27 februarie. Deoarece ovulatia se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de inceperea viitoarei menstruatii rezulta ca ovulatia in luna februarie s-a produs in data de 27-14 = 13 februarie. In aceasta situatie perioada fertila din actualul ciclu menstrual s-a situat intre zilele 8 - 15 februarie, si perioada de fertilitate mare/maxima intre 11-13 februarie, in concluzie sexul din 6 februarie a avut loc cum ai calculat inainte de perioada fertila cand probabilitatea de a se produce ovulatia si implicit o sarcina este mai mica de 5-10%. Trebuie sa stii ca ovulatiile spontane se produc doar in mintea unor ageamii adica persoane care sunt paralele cu mecanismul procreerii deoarece este demonstrat stiintific si medical ca ovulatia nu poate fi indusa, provocat, accelerata sau intarziata si intotdeauna se va produce cu exact 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. In plus deoarece probabilitatea de a fi ajuns accidental sperma pe prezervativ se poate considera ca fiind extrem de mica, astfel ca teoretic se poate afirma fara a gresi ca este IMPOSIBILA formarea unei sarcini in aceste conditii. Incearca sa devii rationala si sa nu te mai stresezi. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu ai cum sa fii gravida.