| anonim_4396 a întrebat:

Am avut act sexual neprotejat fără ejaculare in vagin. Credeti ca pot ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai ajuns la o varsta care probabil a fost si este propice sa intretii o viata sexuala activa dar fara sa te fi si informat exact, precis si corect privind procreerea umana si modul in care devine posibila formarea unei sarcini, te sfatuiesc sa citesti cu atentie urmatoarele informatii care chiar daca sunt sumare, totusi sunt suficiente in acest moment. In primul rand trebuie sa stii ca : sarcina poate lua nastere doar daca sunt intrunite 2 conditii minim obligatorii, iar in cazul in care lipseste una dintre cele 2 conditiile enumerate, chiar si daca actul sexual a fost neprotejat, teoretic NU se poate forma/naste sarcina. In urma unui sex neprotejat femeia poate ramane insarcinata NUMAI daca au existat cele 2 conditii si daca s-au produs concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata ramane insarcinata este aceeea ca sexul sa aiba loc in mod OBLIGATORIU in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica IN TIMPUL celor 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau exact in ziua ovulatiei cand exista in mod cert un OVUL VIABIL in uter. Doar in acest caz devine posibila fecundarea OVULUL de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejaculator. Si de asemenea 2-) printr-o modalitate indiferent care ar fi, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar atunci spermatozoizi existenti in sperma au posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Daca sexul amintit de tine NU a fost intretinut intr-una dintre cele 4-5 zile ale perioadei fertile, atunci formarea sarcinii devine IMPSIBILA chiar si daca sperma a fost ejaculata intentionat sau a ajuns involuntar in vaginul "pasaricii" tale. Tu esti cea care iti poti da TIE raspunsul corect, fiindca TU esti cea care stie precis daca sexul s-a consumat in PERIOADA FERTIA sau in afara ei. Multa sanatate!

| anonimxenotome a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns!

11 răspunsuri:
| cosmin986522 a răspuns:

Depinde daca erai in perioada fertila, cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| anonimxenotome a răspuns:

Dragă Nimportequi, dacă îți face plăcere să vorbești fără să cunoști, te anunț ca nu am 12 ani, și nici nu mă interesează cum îți par eu ție. Răspunsul tău aici,sincer,a fost total inutil,precum probabil vei ajunge și tu dacă deja începi să uiți să scrii corect limba română,căci știi să folosești un limbaj de mahala,însă păcat că nu știi să te respecți pe tine însăți. Nu mă interesează câți ani ai,însă,ar trebui să știi ca atunci cănd ieși în societate, ar trebui să știi cum să vorbești și să te comporți. Nu de alta, dar o impresie făcută poate greșit asupra ta, este făcută doar din cauză că tu nu știi să te exprimi. Tind să te anunț că in secolul în care ne aflăm cei ce nu știu să-și scrie corect din punct de vedere gramatical propria limbă maternă sunt numiți analfabeți, și sunt mai puțin de dorit, iar, cei care răspund exact ca tine, fără să cunoască și fără să aibă vreun sens acel răspuns, sunt numiți egoiști, narcisiști și invidioși. Să ai o zi frumoasă!

| V1P3RUL a răspuns:

Nimportequi zice că ai 12 ani. La 12 ani sex... Doamne ce a devenit generația după 2000...

| anonimxenotome a răspuns (pentru V1P3RUL):

Daca pe el însuși asta îl duce capul, și vorbește in necunoștință de cauză, nu îmi permit să ma cobor la nivelul sau. E clar că generația dupa 2000 a luat-o razna, însă știu să îmi asum ceea ce întreb și ceea ce spun.