| Radiadaa a întrebat:

Bună, am avut contact sexual neprotejat dar el nu și-a dat drumul în mine, la 15 zile am facut un test de sarcina si a a iesit negativ, oare ce sa fie? Am simptomele menstruatie,

6 răspunsuri:
| Ana7807820 a răspuns:

Esti ok, nu esti insarcinata sau ceva

| Lorennn a răspuns:

Ce sa fie? Nu ti-e calr ce e? Inseamna ca nu esti insarcinata!

| Blueberry8 a răspuns:

In primul rand ai CM regulat sau nu? Stii cand ovulezi sau nu?! Stii data cand trebuie sa iti vina sau nu? Mai asteapta si vezi daca iti vine menstruatia, daca nu, mai fa un test!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să faci testul de sarcină la cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.
Mai așteaptă câteva zile și fă un nou test.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca rezultatul testului de sarcina efectuat dupa 15 zile de la ovulatie sau ultimul act sexual intretinut sa fie NEGATIV este de peste 90%, insa tot in proportie de 90-95% este de obicei FALS NEGATIV. Pentru a obtine un rezultat care sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VIABIL si CORECT, testul se face dupa ce au trecut minim 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat sau de la data ovulatiei, atunci cand acesta este cunoscut. Pentru a intelege de ce este asa, citeste cu atentie raspunsul urmator :
In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, este bine de stiut ca tesarea se poate face oricand, in orice moment al ciclului, sau altfel spus practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa sex, sau dupa 7-10-14 zile, asa cum sustin si pretind toti producatorii MINCINOSI care afirma ca testerul lor este ultra-mega-super-hiper sensibil incat acesta poate detecta existenta hormonului de sarcina hCG chiar si inainte thinking ca acesta sa fie produs de placenta. Testul poate fi efectuat dupa ce au trecut minim 14-15 zile, DAR in acest caz singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT, avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit ca POZITIV. Orice rezultat NEGATIV, obtinut cu orice tester indiferent de marca sau producator, care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile de la sex sau ovulatie, NU inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat FALS NEGATIV.
In cazul in care testul este facut dupa trecerea a 10 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa acesta este 100% FALS
Cu fiecare zi care trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va diminua progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid, valabil si corect de POZITIV si doar 1-2% vor mai obtine in continuare rezultatul FALS NEGATIV. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU poate niciodata sa fie... FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin reactiv in linia de pozitivare), considerate mai putin sensibile vor oferi mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi explicatiile prezentate pentru a-ti da seama pe viitor ca testele de sarcina efectuate mult prea repede, sunt pur si simplu bani aruncati INUTIL direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!