| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Dacă am făcut un test de sarcina la 24 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat și a ieșit negativ, ar trebui sa mai fac unul? Sa îl fi facut prea devreme?
(am avut menstruatie după contactele respective, dar sa ma asigur)

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca ai avut menstruatie, oricum ai facut testul fara rost.
Menstruatia este garantia absoluta ca nu exista sarcina instalata in uter.

In orice caz, rezultatul testului dupa 21 de zile de la contact este 100% concludent.

1 răspuns:
| EllaAndreea1655 a răspuns:

Folosește testele de sarcina ce mai scumpe, sunt cele mai folositoare, iar din moment ce apare menstruația, chiar daca e puțin timp, poți fi sigură 100% ca totul e ok, daca nu era nu ar fi fost posibil. Deoarece ovulul fecundat blochează/nu permite formarea mucoasei intrauterine, ceea ce duce la lipsa menstruației in sarcina
Mai pe scurt: no sarcina=no menstruatie