| anonim_4396 a întrebat:

Bna seara. am facut un test de sarcina la 12 zile de la ultimul contact sexual neprotejat ( a avut loc pe 27 ian.) si a iesit negativ. Apoi, la 18 zile de la contact am facut alt test care a iesit tot negativ. Cand s-a intamplat asta eram cu 3 zile inainte de menstruatie, care a venit si s-a manifestat normal. El nu s-a dat drumul in mine.
Voi ce ziceti? Sa mai fac alt test? Urmez un tratament pentru. metroanexita, vaginita si cervicita si ma cam doare burta de la ele insa eu am o stare ciudata in stomac, probabil de la teama :-s.
Este posibil sa dea gres aceste teste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita

| RAY a răspuns:

Din cate stiu daca in primele saptamani ai stari de ameteala esti poate gravida, dar daca toate isi dau ca esti gravida poate esti dar fii calma exista avortul

| Azµre a răspuns:

Mai fă un test și data viitoare cumpără prezervative!

| IloveME a răspuns:

Testele au un rezultat de 99%!
Tu deja ai facut, doua! si menstruatia ti-a venit normal!
Continua-ti viata! chiar nu esti insarcinata, dar ai grija in viitor! protejeaza-te!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

De ce iti faci rau sungura? de ce iti chinui psihicul in halul asta? nu esti insarcinata intelege odata pentru Dumnezeu! sa stii ca daca o sa te comporti asa toata viata, o sa faci o psihoza de toata frumusetea si e pacat! fa-ti tratamentul in continuare, din cauza infectiilor ai durerile respective, care vor trece curand!
multa sanatate si nu te mai stresa atat ca nu e deloc bine!

| justgabriela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Iti multumesc din suflet pentru incurajari. Nu stiu daca sa ma adresez cu dvs. sau in alt mod. Oricum m-ai ajutat foarte mult in aceasta perioada de stres. De doua saptamani de cand mi-a inceput menstruatia am o stare de greata continua de la stres. Orice simptom am cred ca e de sarcina. Crede-ma ca in astea 2 sapt am facut 7 teste de sarcina!
Acum, ma dor sanii, mai degraba sfarcurile asa, am intrebat-o pe mama ( care nu stie ca nu mai sunt virgina) si a zis ca e ceva normal, pentru ca ei cresc. Asa ca m-am mai linistit si cu asta.
Am o intrebare. Saptamana viitoate voi merge la ginecolog sa vad daca mi-a trecut infectia. daca o rog sa imi faca un test de sarcina pe baza de sange in poate efectua acolo, pe loc?
Nu am cum sa nu ma stresez. saptamana asta mai e si incep luna martie eliberata de stres si fara griji!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Draga mea, te rog inceteaza cu testele astea! nu este nicio posibilitate sa fii insarcinata mai ales cu infectia pe care o ai! analiza de sange nu ti-o poate face acolo pe loc, iti poate face tot un test normal, sau poate vedea la ecografie daca e sarcina sau nu! dar nu e cazul tau! eu te inteleg perfect dar ai incredere ca o sa fie bine happy o sa vezi happy plus ca stresul asta te va da de tot peste cap, iti slabeste organismul, iti cade parul, ai insomnii si Doamne fereste, cazi psihic! pentru problema sfarcurilor, toate fetele mai patesc, ori de la frig, ori din cauza hormonilor din organism, te sfatuiesc sa te dai cu o crema emolienta si o sa treaca si senzatiile astea! tu trebuie sa te concentrezi pe tratament, sa te faci bine si nu te mai gandi sub nicio forma la sarcina pentru ca nu e cazul! vrei sa faci cadere psihica? eu cred ca nu!
hai, linisteste-te si curaj, nu esti insarcinata si fii mai optimistahappy
pupicei

| justgabriela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Iti multumesc frumos. Stiu unde mai apelez la sfaturi realiste spuse de o persoana matura. Iti multumesc nespus. Sper sa treaca cu bine si infectia. Stiti care este problema? Am citit atat de multe lucruri pe internet. Internetul asta poate fi bun, dar si foarte rau. Am citit si despre infectia mea si spunea acolo ca poate fi ceva groaznic care afecteaza fertilitatea si multe alte bazaconii. Pe moment le cred si stau si ma gandesc toata ziua. Dupa ce trece perioada asta cred ca voi merge la psiholog. Sunt prea pesimista, nu pot sa nu ma gandesc la ce e rau. Mi-am pierdut toata concentrarea si tot. Si doar sunt constienta ca nu sunt insarcinata mai ales ca nici nu si-a dat drumul si eram inainte de menstruatie, am facut test dupa 3 sapt., doar ca si jena aceasta la sfarcuri si durerea si infectia si tot. Sunt prea multe deodata! Am plans luna asta cat pentru tot anul.
In fine, am simtit nevoia sa ma descarc. Va multumesc mult pentru cuvintele incurajatoare
O seara buna. Pupici!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Eu ma bucur daca te-am ajutat macar putin! happy nu uita ca psihicul uman e foarte parsiv... daca nu te tii tare, iti poate creea niste idei si niste simptome false de o sa crezi ca ai tripleti desi tu nu ai nimic laughing! asa functioneaza, nu avem ce face decat sa inlaturam gandurile negative cu unele pozitive! unele persoane sunt mai tari de felul lor, tu esti insa prea sensibila si sperioasa si nu e deloc bine asa! de acum gandeste-te mereu ca o sa fie bine, ca te faci bine, ca esti perfect sanatoasa! daca stii ca te afecteaza ce citesti nu mai cauta pe net atatea detalii ca poti sa te zapacesti de tot! o sa treaca infectia, o sa faci copii la varsta potrivita, pentru ca ai mers la medic si tratezi infectia! infertilitatea apare la cele care au stat asa un an si nu s-au dus la medic!
eu te incurajez oricand ai nevoie si promite-mi ca nu mai plangi! tu trebuie doar sa zambesti...vine primavara, hai ca o sa fie frumos, o sa vezi happy
pupicei

| justgabriela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Va multumesc mult. Multa sanatate si fericire! Se cunoaste ca sunteti o persoana buna. Seara mea a devenit mai buna. Voi incerca sa fiu mai optimista de acum incolo, pentru ca am observat si eu ca nu e bine deloc. Pot ajunge la depresie.
va pup si va multumesc inca odata!:*happy

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Te pup si eu draga mea si iti doresc multa sanatate si numai fericire de acum inainte happy
si daca o sa mai vorbim, sa mi te adresezi cu ''tu'', nu sunt chiar atat de babuta :p

| justgabriela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Ok, scuze nu stiam exact cum sa ma adresez si nu vroiam sa jignesc!
o seara buna iti doresc!

| emag a răspuns:

Ca sa fii sigura poti sa mai faci un test

| bernik a răspuns:

rolling on the floor

| Maya89 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine sunt sanse minime de a ramane insarcina poti sta linistita..nu tot timpul testele sunt bune.am avut o prietena care avea 11 sapt de sarcina si ei ii ieseau mereu negative testele... happyhappy

| MrAlecsander a răspuns:

Daca nu a terminat in tine nu are cum sa fii in sarcina asa ca stai fara grija