| fluturas111 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in mine acum 2-3 saptamani. Astazi trebuia sa-mi vina menstruatia, am facut un test de sarcina care mi-a iesit negativ. Oare am motive de ingrijiorare? Multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai daca au trecut minim 21 de zile de la data sexului amintit, doar in acel caz poate fi luat in considerare rezultatul obtinut, fiindca doar in acest caz rezultatul este viabil, valabil si corect in proportie de peste 98%. Daca testul de sarcina a fost facut mai devreme, in acel caz rezultatul poate fi FALS NEGATIV intr-o proportie foarte mare. Chiar si daca testul a fost facut dupa 21 de zile de la sex, este indicat ca dupa alte 4-5 zile sa fie efectuat un nou test, pentru ca cel de al 2-lea rezultat sa confirme sau sa infirme primul rezultat si sa dispara orice teama sau ingrijorare. Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Buna, ti-am lasat si eu un mesaj in privat, cand doresti te rog sa il citesti.

Multumesc!

| Misteryy a răspuns:

Fluturas, motive de ingrijorare prea mari nu ar trebui sa ai avand in vedere ca a iesit negativ, intarzierea menstruatiei de multe ori vine si pe fond emotional, repeta testul si daca nu scapi de ingrijorare consulta un specialist.