| Roxana0606 a întrebat:

Buna!
Am avut contact sexual protejat in iunie cand eram pe ciclu.
In iulie mi-a venit normal, la timp.
Luna asta imi intarzie iar.
Oare are vreo sansa sa fie sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea unei protectii adecvate si sigure ofera posibilitatea de a intretine contacte sexuale de pe urma in proportie de peste 98% NU se poate forma o sarcina nedorita. Insasi faptul ca in luna Iulie procesului menstrual a inceput la data stabilita (calculata/preconizata) si sangerarea cat si intreaga desfasurare a ei a decurs in conditii similare cu menstruatiile avute anterior, reprezinta GARANTIA certa ca in acel ciclu menstrual NU s-a format o sarcina. Exact din acest motiv s-a pornit menstruatia fiindca producerea ei asa a fost planificata pe baze strict hormonale inca din momentul producerii ovulatiei. Menstruatia reprezinta procesul prin care se elimina fostul endometru care in lipsa ovulului fecundat, a "imbatranit", a degenerat, devenind inutil in organism si a fost eliminat din corp prin transformarea ei in secretia menstruala eliminata. In mod absolut sigur in aceste conditii este 100% IMPOSIBIL sa fii insarcinata sau sa existe o sarcina chiar si ipotetica. Intarzierea actuala se datoreaza dereglarilor hormonale carela randul lor deregleaza si face ca ciclul menstrual sa devina NEREGLAT, imprevizibil si....impredictibil. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Nu.