| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am avut contact sexual protejat, însă s-a rupt prezervativul. Am luat pastila de a doua zi după aproximativ o oră, însă am baut după. Este vreo problemă?
Voi face un test de sarcină. Ar fi indicat să merg și la ginecolog?
Dacă da, după cât timp?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ginecolog trebuia sa mergi inainte de alua pilula de a doua zi. De aceea ii spune "de a doua zi" ca sa ai timp sa mergi la ginecolog. Si nu se ia la o ora, ci dupa schema personalizata facuta de medic. Daca nu ai respectat nici macar aceste conditii minime si arhicunoscute, du-te la ginecolog cat mai repede (adica maine). test de sarcina poti face dupa vreo luna, dar nu va fi nevoie, fiindca ginecologul te va programa pentru o ecografie cu sonda transvaginala ca sa excluda sarcina la cam 30 de zile de la contactul sexual.
Alcool nu aveai voie sa bei macar 6 saptamani, pentru protectia ficatului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio problemă dacă ai luat pilula de urgență, nu este o sarcină la orizont.
La mulți ani!
Pa, pa.