| And43iXFlorin a întrebat:

Salut TPU!
Acum o luna am avut contact sexual protejat cu iubita mea, dar s-a rupt prezervativul si am ejaculat in ea. La 30 de minute după incident ea a luat pastila de a doua zi Escapelle.
După câteva zile o așa zisa "menstruație falsa " a apărut, având culoarea maronie. La aproximativ o luna după ce s-a întâmplat incidentul iubita mea a făcut un test de sarcina si a ieșit negativ, dar ea avea o întârziere a menstruației de 3-4 zile in acel moment. Care sunt șansele ca aceasta sa fie însărcinată? Mulțumesc, dau funda!

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sansele sunt mici pentru ca a luat pastila. Astfel de dereglari apar dupa ce este folosita contraceptia de urgenta. Scrie si pe prospect.

| ania a răspuns:

Ati fi mai ferciti daca ati face sex doar dopa casatorie, nu aa o tii in acest stres continuu.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii citit prospectul pastilei Escapell, ai fii vazut ca vine cu multe efecte secundare printre care si ciclu haotic pe urmatoarele 6-12 luni!
Asadar, nu se mai poate vorbi de intarzieri, odata ce acum fata experimenteaza efectele negative ale acestei pastile nenorocite, nemaiputandu-se calcula sau estima, data urmatoarei menstruatii sau ovulatii.

Un test corect de sarcina se poate face dupa 21 de zile, de la ultima partida sexuala. daca testul a aiesit negativ, inseamna ca nu este gravida.

Pastila Escapelle ca si celelate pastile avortive sunt recomandate sa fie luate 1 singuar data in viata, deoarece sunt bombe hormonale care pot declansa noduli, chisturi, fibroame sau chiar tumori.

Te sfatuiesc ca pe viitor, sa cumperi prezervative de masura mai mica, ca sa nu mai fie largi, fiindca se rasucesc in timpul sexului, pana se intind la maxim si se rup.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poate sa ramana gravida.

| Goete a răspuns:

De ce nu inveti sa iti pui bine prezervativul si nu se va rupe.
Si daca inveti sa citesti prospectul de la Escapelle, vezi cu cata probabilitate actueaza

| Anuskaa a răspuns:

Daca a iesit negativ nu sunt sanse sa fie gravida, totusi poate sa repede testul.

| Bapai a răspuns:

Daca ii ceva, poate face avort, dar daca nu va face copil atunci trebuie sa stii ca mai bine termini in baie cu ejaculatu^

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bapai):

Sunteti nebuni mă cu avortul ăsta ce dracu aveti, avortul inseamna crimă chiar asa nu va pasa de un embrion adica un nou nascut, numai la prostii va duce capul, nene faci sex asuma ti responsabilitatea de tată si ea de mamă nu cauta imediat solutia avortul.

| Bapai a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

N-ai reusit sa iti dai avort la propiul copil este?